FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, Haber 8 Ocak 2024 118 Görüntüleme

MUT’LU EMEKLİLER MUTSUZ

Tüm Emeklilerin Sendikası Mut Şubesi, yaptığı basın açıklamasıyla, açıklanan TÜİK rakamlarıyla emeklilerin ölüme mahkum edildiğini dile getirdi. Tüm Emeklilerin Sendikası Mut Şubesi Başkanı Adem Gül, yaptığı açıklamada Mut’taki emeklilerin mutsuz olduğunu belirterek, emeklilerin geçinemediğini söyledi. Yapılan açıklamada, “İktidar TÜİK aracılığı ile emeklileri ölüme mahkûm etmeye kararlı. Türk-İş verilerine göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması aylık gıda harcaması 14 bin 431 TL’dir. 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 47 bin TL’dir. Bekâr bir çalışanın yaşam maliyeti 18 bin 796 TL’dir. 9 milyon emekli devlet desteğiyle 7 bin 500 TL maaş alıyor. Asgari ücret 17 bin 2 TL olduğu bu koşullarda, emekliler açlığa ve ölüme terk ediliyor. 16 milyon emeklinin yaşadığı ülkemizde bu durum kabul edilemez. Ekonomik krizin faturası emeklilere, çalışanlara, dar gelirlere kesiliyor. Gelin sesimizi tepkimizi güçlerimizi birleştirelim” denildi.
Tüm Emeklilerin Sendikası Mut Şubesi, basın açıklamasında bulundu. Atatürk anıtı önünde yapılan basın açıklamasına, Tüm Emeklilerin Sendikası Mut Şubesi Başkanı Adem Gül, sendikaya üye emekliler ve yurttaşlar katıldı. Basın açıklaması öncesi saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Tüm Emeklilerin Sendikası Mut Şubesi Başkanı Adem Gül, TÜİK rakamlarıyla emeklilerin ölüme mahkum edildiğini belirterek, Mut’taki emeklilerin mutsuz olduğunu ve geçinemediğini dile getirdi. Sendikaya üye emeklilerden Tuncay Uysal tarafından okunan basın açıklamasında, şu görüşler Mut kamuoyuyla paylaşıldı:
“Yine TÜİK şaşırtmadı. Açıkladığı Aralık ayı enflasyonu ve 2023 yılı için açıkladığı yıllık enflasyon gerçeği yansıtmıyor. Daha doğrusu yaşamımızda karşılığı yoktur. Artık TÜİK’İN bizim nezdimizde güvenirliği yoktur. TÜİK’İN, merkez bankası başkanlığının aylar önce açıkladığı enflasyon oranının bir tık altıda enflasyon açıklayacağını açıklamıştık. Hiç yanılmadık. TÜİK enflasyonu yüzde 64,77 olarak açıkladı. Bağımsız ve bilim insanlarından oluşan ENAG ise enflasyonu yüzde 127,21 olarak açıkladı. Bağımsız kuruluş olan ENAG ve DİSK-AR’ın verileri bizim çalışmalarımızı doğruluyor. Bize göre de emekli maaşlarına 2023 yılı için en az yüzde 96’lık artışa ilave olarak 2024 yılı ilk 6 ayı için öngörülen enflasyon eklenmelidir. Onun için biz TÜİK verilerini hiç dikkate almadan direk olarak iktidara seslenmek istiyoruz. Gerçek enflasyon emeklinin yaşadığı, çalışanlarımızın yaşadığı, asgari ücretlilerin yaşadığı, gençlerimizin yaşadığı, kadınlarımızın yaşadığı, bil cümle halkın yaşadığı hayat pahalılığıdır. Yapacağınız maaş artışını bu kritere göre yapmalısınız. Yaşanan hayat pahalılığının giderilmesi, emeklilerin bir nebze de olsa insanca yaşaması için artık yüzdelik zamların bir anlamı kalmamıştır. Yeni bir anlayışın, yeni bir uygulamanın devreye sokulması gerekir. Çünkü bu kadar düşük maaşların sebebi AKP iktidarının 2008’de kanunlaştırdığı sözde ‘Sosyal Güvenlik Reformudur.’ Bugün bu uygulama iflas etmiştir. İflas etmiş bu uygulamaya derhal son verilmelidir. Yeni bir yöntem bulunmak zorunludur.”
“Yeni yöntemi biz söyleyelim” denilen açıklamanın devamında, emeklilerin talepleri şöyle sıralandı:
“Emeklilere maaş bağlama oranı dul ve yetimleri de kapsayacak biçimde değiştirmeli ve taban maaş uygulaması güncellenmelidir. Buna göre yıllarını çalışma hayatına vermiş, değer üretmiş, emekli hakkını almış ve emekli olmuş her bireyin taban maaşı, işe yeni başlamış en düşük memur maaşına eşitlenmelidir. Yani 30-40 yıl çalışmış, değer üretmiş ve primlerini peşin ödemiş, türlü zorluklara göğüs germiş bir emeklinin alacağı maaş, henüz işe yeni başlamış en düşük memur maaşına eşitlenmelidir. Bugün için bu miktar 32 bin lira civarındadır. Prim gün sayısı, prim miktarı, eğitim, ek ödeme vb. kriterler de göz önüne alınarak emekli maaşlarına hak edişler kademe kademe eklenmelidir. Memurlara verilen 8077 lira yeni artışıyla birlikte bütün emeklilere de verilmelidir. Emeklilerin ekonomik sorunlarının çözüm yolu budur. Bunun dışında yüzdelik artışlar çözüm değildir. Bugün yapılan artış 3 ay sonra anlamsızlaşıyor. Zira iktidar ne bürokratlarının, ne de iktidar erkinin öngördüğü enflasyon oranları hiç bir zaman tutmadığı gibi yine tutmayacaktır. ‘Görünen TÜİK kılavuz istemez.’ İktidarı bir noktada daha uyarmak istiyoruz. 7500 lira maaş alan emekli arkadaşlarımızın hemen hemen tamamının kök maaşı çok daha düşüktür. Sakın ola ki kök maaş üzerinden maaş artışlarını düşünmeyin. O durumda yeni bir 2023 Temmuz sendromu yaşanır. Yani 6 milyon emekli yine sıfır zam ile karşılaşır ki; bu tam da emeklileri diri diri mezara gömmek olur. Emeklilere bayram ikramiyesi diye verilen 2000 liranın güncel karşılığı kalmamıştır. Satın alma gücü yok denecek kadar azdır. Bunun yerine bayram ikramiyeleri asgari ücret düzeyine çıkarılmalıdır. Bize bütçemiz kısıtlı, para yok hikayeleri anlatılmasın. Para yok diye ötv arttırıldı mtv ikiye katlandı. Ama şans oyunlarında vergiler yüzde 50, yani yarı yarıya düşürüldü. Demek ki; sorun para sorunu değildir. Sorun adil bölüşümdür, sorun tercih sorunudur. İlerlemiş yaşlarına rağmen binlerce emekli Ankara’ya akın ederek 10 Aralık’ta Ankara’da görkemli miting ile talebelerini kamuoyu ile paylaşmıştı. İktidarın takip ettiğini biliyoruz. Fakat işlerine gelmediği anlaşılıyor. Zira taleplere dair henüz bir açıklama duymadık. Sahici bir çözüm yerine emeklileri oyalamayı, süreci seçimlere endekslemeyi tercih ediyorlar. Tekrar uyarıyoruz: En düşük emekli maaşı, en düşük memur maaşına eşitlenerek emekli taban maaşı belirlenmelidir. Emekli maaşları bu kriter üzerinden yeniden yapılandırılmalıdır.”
Tüm Emeklilerin Sendikası olarak taleplerinin gerçekleşene kadar mücadeleyi kararlılıkla sürdürecekleri mesajı verilen basın açıklaması, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” denilerek son buldu.
Bu açıklamanın ardından, Nazmiye Özgür tarafından da sendika genel merkezince yayınlanan basın açıklaması okundu.
Okunan basın açıklamaların ardından slogan atan emekliler, olaysız bir şekilde dağıldı.

Tema Tasarım | Osgaka.com