FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Uncategorized 19 Temmuz 2022 228 Görüntüleme

Mut’ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz hain darbe girişiminin 6. Yıldönümü dolaysıyla, tüm yurtta olduğu gibi ilçemiz Mut’ta da çeşitli etkinlikler düzenlendi. 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü için ilçemizde düzenlenen etkinliklerde, şehitlik ziyareti gerçekleştirildi, Cuma namazından sonra şehitler için mevlüt okutuldu. Etkinlikler kapsamında, Demokrasi ve Milli Birlik Günü kortej yürüyüşü yapılırken, İnönü Caddesi üzerindeki Demokrasi ve Milli Birlik Meydanında program düzenlendi. Etkinliklere; Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile yurttaşlar katıldı.
İlçe Kaymakamı Batuhan Bingöl, 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Kaymakam Bingöl mesajında, “Altı yıl önce takvimler 15 Temmuz 2016’yı gösterdiğinde, Türkiye, tarihinin en alçak ihanetlerinden birisini yaşamıştır. O günün gecesinde, FETÖ Terör Örgütüne mensup hainler tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi milletimizin demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkması ile bertaraf edilmiştir. 15 Temmuz, vatanımızın bölünmez bütünlüğünün, milletimizin azim ve kararlılığının, milli birlik ve beraberliğinin bütün dünyaya bir kez daha gösterildiği bir tarih, dünya toplumlarına ve devletlerine ders veren bir destandır” dedi.
Bingöl, mesajının devamında şu görüşleri Mut kamuoyuyla paylaştı: “Demokrasinin bir kez daha galip geldiği bu mücadelede; tankın, topun, uçağın, helikopterin, tüfeğin karşına sadece ve sadece imanıyla, inancıyla ve yüreğiyle dikilen Türk Milleti; tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Savaşında olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek olarak sokaklara dökülmüş ve bir kez daha yeri geldiğinde şehit ve gazi olunabileceğini göstermiştir. Milletimizin darbe teşebbüsü karşısında gösterdiği refleksin böylesine senkronize olmasında güçlü bir liderliğin payı büyüktür. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliği, halkın inancını pekiştirmiş ve direnişi başarılı kılmıştır. 15 Temmuz darbe girişiminde Türk Milleti, vatana ve millete olan bağlılığını bir kere daha göstermiş, cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazmıştır. 15 Temmuz, devletini, vatanını, milletini ve bayrağını canından aziz bilenlerin destanıdır. Herkes gördü ki, asil kanlarıyla suladıkları bu vatan toprağının bir karışını bile hainlere teslim etmeyen ve demokrasiye göz diken kanlı ellerin hakimiyetine girmeyen Türk Milleti, büyük ve asil bir millettir. Demokrasimize kast eden, birlik ve beraberliğimizi yok etmek isteyen, büyük ve kutlu yürüyüşümüzü engellemek isteyen iç ve dış bütün hainlere karşı iman dolu göğüsleri ile dimdik ayakta duran ve bu uğurda şahadete eren aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kahraman gazilerimizi minnetle anıyorum. Milli İdareye sahip çıkan tüm Mutlu hemşehrilerimin, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü en içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”
15 Temmuz için Hükümet Caddesi’nden başlayan ve Türk Bayrakları taşınan kortej yürüyüşü, Shell Kavşağı, Atatürk Bulvarı, İnönü Caddesi güzergahı takip edilerek, Demokrasi ve Milli Birlik Meydanında son buldu. Demokrasi ve Milli Birlik Meydanında yapılan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda Kuran-ı Kerim okundu, günün anlam ve önemine yönelik olarak İlçe Kaymakamı Batuhan Bingöl ve Belediye Başkanı Volkan Şeker birer konuşma yaptı. Programda ayrıca şiirler okundu, ilahiler söylendi, video ve film gösterileri izletildi. 15 Temmuz anı defterinin imzaya açıldığı program, edilen duaların ardından sona erdi. 15 Temmuz için ayrıca tüm camilerden selalar okundu.

Tema Tasarım | Osgaka.com