FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, Haber 31 Ağustos 2023 102 Görüntüleme

Mut’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusu

Anadolu’nun sonsuza dek Türk yurdu olmasını perçinleyen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. Yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi ilçemiz Mut’ta da kutlandı.
İlçemizdeki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Hükümet Konağı karşısındaki Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başladı. 30 Ağustos dolayısıyla düzenlenen çelenk koyma törenine, İlçe Kaymakamı İhsan Ayrancı, Mut Belediye Başkan Vekili Hüseyin Yeşil, protokol üyeleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile yurttaşlar katıldı. Törende, Mut Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtına çelenk konuldu, İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması ve şiirlerin okunmasıyla anıttaki tören son buldu. Kutlamalar kapsamında İlçe Kaymakamı İhsan Ayrancı, makamında tebrikleri kabul etti. 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla ayrıca, Mut Şehir Mezarlığında şehitlik ziyaret edildi.
30 Ağustos nedeniyle ilçede yapılan kutlamalara Çukurbağ Mahallesi ve Kozlar Yaylası’ndaki etkinliklerle devam edildi.
Mut’un Çurbağ Mahallesi’nde muhtarlık ve Mut Çukurbağ Köyü Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği’nce düzenlenen ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destek verdiği 30 Ağustos programı düzenlendi. Öğlen başlayan Çukurbağ’daki etkinliklerde, konuklara yemek ikramında bulunuldu ve Kuran-ı Kerim tilaveti okundu. Programın gündüz bölümünde Mersin Büyükşehir Belediyesi’nce çocuklara yönelik çeşitli eğlenceler ve oyunlar düzenlendi. Çukurbağ’daki bayram kutlamalarının akşam bölümü ise Fener Alayı ile başladı. Mahalle sakinleri ve konuklar, köy girişinden başlayarak ellerinde meşalelerle ve marşlar okuyarak, etkinlik alanına kadar coşkulu bir şekilde geldi.
Fener Alayının eski okul önündeki etkinlik alanına gelmesiyle coşku doruğa çıktı. Buradaki programda günü anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı ve şiirler okundu. Kutlamalar kapsamında, çocuklar tarafından müzikli oyunlar oynandı, mahalle sakinlerinden oluşan koro ve yöresel sanatçılar ile Mersin Büyükşehir Belediyesi sanatçıları tarafından konserler verildi. Çukurbağ’daki Zafer Bayramı kutlama programı, köyün geleneksel yerel oyunu Deve Bortlatması gösterisiyle sona erdi. Çukurbağ Mahalle Muhtarı İsmet Günay ve program sunucusu Sebile Eren Günay, etkinliğe destek veren Mersin Büyükşehir Belediyesi ve ekiplerine, katkı veren herkese ve tüm katılımcılara teşekkürlerini iletti.
30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle ilçeye bağlı Kozlar Yaylasında da kutlamalar yapıldı. Mut Kozlar Yaylasını Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği’nin düzenlediği, Mut Belediyesi’nin destek verdiği Kozlar’daki 28. Kozlar Yaylası Zafer Şenlikleri’ne; Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, hemşerimiz Türk Halk Müziği Sanatçısı Musa Eroğlu, konuklar ve yayla sakinleri katıldı. Fener Alayının yanı sıra çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Kozlar’daki kutlamalarda, sanatçı Yüksel Didikoğlu sahne alarak verdiği konserle Kozlar sakinlerini coşturdu.
Öte yandan 30 Ağustos kutlamalarına 2 Eylül’de Sertavul’da düzenlenecek etkinlikle devam edilecek. Sertavul Yaylası’nı Koruma Geliştirme Dayanışma ve Kültür Derneği’nin bu yıl 15’incisini düzenleyeceği Sertavul Yörük Şenliği ve Zafer Bayramı Konser programı, 2 Eylül Cumartesi akşamı, Sertavul pazar yerinde, saat 20’de başlayacak. Dernek Başkanı Ali Koç, herkesi etkinliklerine davet etti.

İlginizi çekebilir

İNSÜLİN DİRENCİ

İNSÜLİN DİRENCİ

Tema Tasarım | Osgaka.com