FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, Haber 23 Kasım 2023 199 Görüntüleme

MUT’TA FİLİSTİN’E DESTEK İÇİN HAYIR ÇARŞISI AÇILDI

Mut İlçe Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mut Şubesi, Filistin’e destek olmak amacıyla kermes düzenleyip “Hayır Çarşısı” açtı.
Mut Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda yapılan kermes ve Hayır Çarşısı açılışına; Mersin İl Müftüsü Aydın Yığman, Mut Kaymakamı İhsan Ayrancı, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, Mut İlçe Müftüsü Hasan Akcan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Halifeoğlu, kurum amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, din görevlileri, Kur’an Kursu öğreticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Akcan: “Mut halkı olarak Filistin’e destek olmaya çalışacağız.”

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Hasan Akcan, Filistin’de yaşanan olayların hepimizin yüreğini kanattığını ve vicdanlarımızı sızlattığını söyledi. Bununla ilgili ellerinden çok da bir şey gelmediğini belirten Müftü Akcan, “Biz bugün burada Mut halkı olarak, elimizden gelen bütün imkanları sunarak, oradaki kardeşlerimize bir nebze de olsa destek olmaya çalışacağız.” dedi.
“Sizden kim bir kötülük görürse onu eliyle yok etsin, buna gücü yetmezse diliyle onu yok etsin, ona da gücü yetmezse kalbiyle ona buğuz etsin” Hadis-i Şerifi’ni aktaran Akcan, şöyle konuştu: “Şu an için elimizle, dilimizle durduramadığımız kötülüklere, kalbimizle buğuz ediyor, maddi imkanlarımızla İnşallah oradaki Müslüman kardeşlerimize yardımcı olmaya çalışacağız.” Müftü Akcan, konuşmasını, etkinliğe destek olanlara teşekkürlerini ileterek tamamladı.

Yığman: “Bütün Müslümanlar kardeştir.”

Açılış programında konuşan Mersin İl Müftüsü Aydın Yığman, bütün Müslümanların kardeş olduğunu belirterek, “Bütün Müslümanlar kardeştir, prensibine inanan bir insan için İstanbul’la Filistin, Mut’la Pakistan’ın hiçbir farkı yok. Hep aynı. Vücudumuzun herhangi bir azasında bir ağrı olsa onlar hissediyorlar, onlarda bir ağrı olsa biz hissediyoruz. Onun için bu kermesleri Türkiye’de yapıyoruz.” dedi.

“Milletimiz duyarlılığını ortaya koydu.”

Geçen haftalarda Filistinli kardeşlerimiz için toplanan paranın Türkiye rekoru olduğunu belirten İl Müfüsü Yığman, bunun da milletimizin hassasiyetini ve duyarlılığını ortaya koyduğunu ifade etti. Müftü Yığman, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Düşmanın kültürüyle kültürlenen bir dünyada yaşıyoruz. Milletimizin de bir kısmı böyle. Bugün insanlık, hırsıza hırsız diyemiyor. Vatanını savunan insanlara maalesef bugün hırsız diyorlar. Vatanını savunan insanlara bugün terörist diyorlar. Batı medyası, dünya medyası, orada vatanını savunan kardeşlerimizi terörist olarak görüyor; ama teröristi terörist olarak görmüyor. Onun için bizim zihin dünyamız İslami bir zihin dünyası, biz Müslümanca düşünüyoruz. İşte siz bugün bu kardeşliğinizi, bu Müslümanlığınızı, bu İslam bilincinizi ortaya koyuyorsunuz.”

Ayrancı: “Gazze’deki Müslümanlar en acımasız zulme uğruyor. İsrail, terör örgütü gibi!”

Programda son olarak kürsüye gelen İlçe Kaymakamı İhsan Ayrancı ise; Gazze’deki Müslümanların, gözler önünde dünyanın en vahşi, en acımasız zulmüne maruz kaldığını dile getirdi. Aziz milletimize düşenin de onlara maddi manevi anlamda sahip çıkmak ve onların yanında olduğumuzu göstermek olduğunu belirten Kaymakam Ayrancı, “İsrail adeta bir terör örgütü gibi orada kadın, çoluk çocuk dinlemeden, sivil ya da asker dinlemeden, oradaki insanların üzerine bomba yağdırıyor maalesef. Ve bütün bir şehri 2 milyon kişinin yaşadığı bir şehri adeta ablukaya almış durumda.” dedi.

“Cumhurbaşkanımızın büyük gayretleri var.”
“Bize düşen, oradaki kardeşlerimizin yanında olmak.”

Oradaki zulmü durdurmak adına Cumhurbaşkanının yoğun gayretleri olduğunu söyleyen Ayrancı, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanımızın bütün dünya devletleriyle, dünyadaki farklı ülkelerle temasa geçip, oradaki zulmü durdurmak adına çok büyük gayretleri var. Bize de milletimize de düşen oradaki kardeşlerimizin yanında olmak. Biz devletimizde, milletimizde, tüm Müslüman coğrafyalarında yanında olduğumuz gibi, tüm zulüm gören insanların yanında olduğumuz gibi Gazzeli kardeşlerimizin de yanında olduğumuzu bir kez daha buradan sizlerin huzurunda ifade etmek istiyorum. Mutlu hemşerilerimiz de, buradaki kardeşlerimiz de, hanımefendi kardeşlerimiz de bugün bir araya geldiler ve bu kermesimizle beraber, bu hayır etkinliğiyle beraber, oradaki Müslüman kardeşlerimize elimizden gelen desteği sağlamak için bu etkinliği oluşturduk. Emek veren herkese teşekkür ediyorum.”
Yapılan konuşmaların ardından İl Müftüsü Aydın Yığman’ın duasıyla kermes ve Hayır Çarşısı açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrası İl Müftüsü Aydın Yığman, İlçe Kaymakamı İhsan Ayrancı, Belediye Başkanı Volkan Şeker, İlçe Müftüsü Hasan Akcan, protokol üyeleriyle Hayır Çarşısını gezdi. Bu sırada programa katılan bazı yurttaşlar ise, “Katil İsrail Filistin’den defol!” sloganları attı.
Yurttaşların da büyük ilgi gösterdiği Hayır Çarşısından elde edilecek gelir, TDV tarafından Filistin ve Gazze’ye gönderilecek.
Mut Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda açılan Hayır Çarşısı, 23-24-25 Kasım tarihleri arasında 3 gün boyunca açık kalacak.

İlginizi çekebilir

YOSUN’UN HAYAL DÜNYASI

YOSUN’UN HAYAL DÜNYASI

Tema Tasarım | Osgaka.com