FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 19 Ekim 2019 1783 Görüntüleme

MUT’TA MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

Mut’ta, 19 Ekim Muhtarlar Günü düzenlenen törenle kutlandı. Düzenlenen törende muhtarlar adına konuşan Alaçam Mahalle Muhtarı Abdullah Örs, demokrasinin temel taşı konumunda olduklarını belirterek, ” Devletimizin mahalli en alt birimi olarak, kamuya akseden her türlü iş ve işlemlerde ilk çalınacak kapının temsilcileriyiz” dedi.

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle, Muhtarlar Derneği Mut Şubesi tarafından tören düzenlendi.  Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Atatürk Anıtında düzenlenen törende; Atatürk Anıtına çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törene, Muhtarlar Derneği Mut Şubesi Başkanı Recep Şeker, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, protokol üyeleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

“DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞIYIZ”

Törende muhtarlar adına konuşan Alaçam Mahalle Muhtarı Abdullah Örs, “Hep birlikte demokrasinin temel taşı konumundayız. Devletimizin mahalli en alt birimi olarak kamuya akseden her türlü iş ve işlemlerde ilk çalınacak kapının temsilcileriyiz. Muhtarlık müessesesi, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil etmektedir” dedi.

“DEVLET KURUMLARIYLA HALK ARASINDA KÖPRÜYÜZ”

1833 yılında Kastamonu Taşköprü’de demokrasi hayatımıza giren bu müessesenin, 186 yıldır gelişerek varlığını devam ettirdiğini ifade eden Örs, şunları söyledi: “Muhtarlık bulunduğu mahalle veya köyde, devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında sanki bir köprü vazifesi görmektedir. Muhtarlarımızın zor şartlar ve kısıtlı imkanlarla yürüttükleri fedakarca hizmetlerin karşılığı manevi haz olsa da, son dönemlerde yapılan maddi ve manevi iyileştirmelerin arttırılarak devam etmesi, devletimizin kendilerine verdiği önemin bir göstergesidir. Demokrasimizin, iç tüzüğümüzün asıl mülkiyet haklarının tespit edilmesinin her türlü müracaatta, yerleşim merkezinin tespit ve takibinde görev almaktayız. Zor koşullar altında çalışırken sorumluluğunu üstlendiğimiz mahalli birimlerin hizmet ihtiyaçları için de elimizden gelen mücadeleyi vermekteyiz. Bizler yorulmak ve bıkmak nedir bilmeyen bir irade ile çalışıp, daha güzel yarınlar için mahallemizden başlayarak; güzel bir Türkiye için varız, çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz.”

“DEVLETTEN, HÜKÜMETTEN, YEREL YÖNETİMLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ”

Muhtarlığın müessesesinin Türkiye koşullarının vazgeçilmez bir parçası olmakla beraber, zahmetli iş koşullarında elini taşın altına koyan özverili ve müstesna insanlardan oluşan bir kadro olduğunu kaydeden Örs;  emek ve gayretlerine devlet büyüklerinden, hükümetten ve yerel yönetimlerden sonuna kadar destek ve yardım bekledi.

“DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Abdullah Örs, “Bu ilçeyi güzelleştirerek, ülkemizde önemli bir gelişmeye hizmet etmek, başka bölgelere örnek teşkil etmek ve gelecek nesillere daha güzel bir Türkiye bırakmak için sonuna kadar çalışacağız, demokrasimize sahip çıkacağız” diyerek; gerek milleti, gerekse devleti temsil gibi önemli bir görev yürüten tüm muhtarlara şükranlarını sundu ve günlerini kutladı.

Yapılan konuşmanın ardından Atatürk Anıtındaki tören sona erdi.  19 Ekim Muhtarlar Günü kutlamaları kapsamında, bir restoranda yemek verildi.

Tema Tasarım | Osgaka.com