FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 6 Eylül 2022 230 Görüntüleme

Mut’ta nohut hasadı başladı

Mut’ta, Milli Nohut Tohumlarının Toprak ile Buluşması Projesi kapsamında, Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde 21 bin 855 dekar arazide ekilen nohutların hasadına başlandı. Mut’ta gerçekleştirilen nohut hasadından 8 bin ton rekolte bekleniyor.
Dağpazarı Mahallesi’ndeki nohut hasadına katılan Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, konuyla ilgili bilgiler verdi. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bayır, “Milli Nohut tohumlarımızın toprakla buluşması kapsamında, Mut ilçesinde üreticilerimizle beraber nohut hasadına katılım sağladık. Mayıs ayında vatandaşımıza yüzde 75 hibeli Azkan çeşidi nohutlarımızın 600 rakım üzerindeki arazilerindeki mahallelerinde üreticilere dağıtmıştık. Bunların ekilişinde, bitkisel olarak gelişiminden hasadına kadar Tarım Orman Müdürlüğü olarak bizzat üreticilerimizin takibini yaptık. Bu Azkan çeşidinde üreticilerimiz memnun kaldı. Hastalıklara direnciyle, 1/10 verimiyle üreticilerimiz tarafından takdir gördü. Bu bakanlığımızın yürüttüğü 20 ton projesi kapsamında atıl tarım arazilerimizin, boş tarım arazilerimizin ekilmesi ile hem ekonomimize hem tarımımıza önemli katkı sağlamıştır. Bakanlığımızın bu yöndeki hibe destek tohum hibe projelerine buğdayda, arpada, nohutta müracaatlarımızı yapacağız inşallah. Üreticilerimize de bu zor dönemlerde destek olacağız. Tüm nohut üreticilerimize hayırlı bereketli sezonlar geçirmesini dileriz” dedi.
Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, çiftçinin yanında yer almaya devam edeceklerini belirterek, 21 bin 855 dekar araziden 8 bin ton rekolte beklentisi olduğunu söyledi.
Dağpazarı Muhtarı Mehmet Demir ise, “Mersin İl Tarım Müdürlüğü ve Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde Milli Nohut Tohumlarının Toprak ile Buluşması Projesi kapsamında, yüzde 75 hibe ile 4 bin 500 kg sertifikalı Azkan nohutlarının hasadını yapmış bulunmaktayız. Kaldırdığımız hasat sonunda veriminin yüksek olup, hastalıklara direnci yüksek olup, bu projenin arpa ve buğdayda da gelmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Tema Tasarım | Osgaka.com