FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 19 Nisan 2022 271 Görüntüleme

Uluslararası Karacaoğlan Sanat Sempozyumu sona erdi

Bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Karacaoğlan Sanat Sempozyumu, tarihi Mut Kalesi’nde, sempozyuma katılan sanatçıların yaptıkları resimlerden oluşan sergiyle sona erdi.
Serginin açılışına Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl, Belediye Başkanı Volkan Şeker, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaybey Karoğlu, Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Yıldız Özfırat Allahverdi, Mersin Gelecek Platformu (MEGEP) ve İstanbul Mutlular Derneği Başkanı Hasan Gezer ile 9 ülkeden sanatçılar, ressamlar ve sanatseverler katıldı.
Uluslararası Sanat, Kültür, Eğitim ve Müzecilik Derneği (USKEM) Başkanı Muhammet İnce, etkinliğe destek veren herkese teşekkür ettiğini belirterek, “Bu yıl ilkini düzenlediğimiz etkinliğimizi önümüzdeki yıllarda da sürdürmek en büyük amacımız. Mut’un ve bölgemizin tanıtılmasına da katkı sağlayacağına inandığımız etkinliğimize destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaybey Karoğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde Cumhuriyetimizin temelini kültür ve sanata sahip çıkmaya devam edeceğiz. Milli kültürümüzü ve sanatımızı yaşatacak etkinliklerde her zaman görev almaya hazırız” dedi.
Belediye Başkanı Volkan Şeker de sanatçıları ilçede ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Sempozyumun kuratörlüğünü yapan Meryem Cavga Akkaya ise ilk defa geldiği Mut’tan ayrılırken kendisini bir Mutlu gibi hissettiğini söyledi. Sempozyuma katılan sanatçılara yaptıkları çalışmalar için teşekkür eden Kaymakam Batuhan Bingöl de, “İbn-i Haldun diyor ki, ‘Coğrafya kaderdir.’ Çok güzel bir coğrafyada yaşıyoruz” şeklinde konuştu.
Sempozyuma katılan yerli ve yabancı sanatçılar da, yaptıkları konuşmalarda duygu ve düşüncelerini paylaştılar. Sanatçılar, Mut’ta bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını, Mut’u çok sevdiklerini dile getirerek, bu organizasyonu gerçekleştirenlere teşekkürlerini ilettiler.
Sanatseverlerin sergiyi gezmelerinin ardından Mut Halkoyunları Topluluğu gösterisini sundu, katılımcılara plaket verildi.
10 – 16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen sempozyuma 9 ülkeden 27 sanatçı katılırken; sanatçılar ilçedeki tarihi ve doğal güzellikleri gezdi, 6 gün boyunca yaptıkları resimleri sergilediler.
Sanat Yönetmenliğini Muhammet İnce’nin, Kuratörlüğünü Meryem Cavga Akkaya’nın yaptığı sempozyumda katılan sanatçılar arasında; Kosova’dan Prof. Vjosa Bjari Maliqi, Prof. Bardha Buza, Prof. Merita Myderrizi Maloku, Skender Idrizi, Belçika’dan Sattar Naama, Sırbistan’dan Boris Eremic, Ürdün’den Samah Saleh Samaha, Mısır’dan Prof. Nashwa Rashad Omran, Karadağ’dan Jelena Vsurovic, Rusya’dan Swetlana İnanç ve ülkemiz Türkiye’den Prof. Alaybey Karoğlu, Yıldız Özfırat Allahverdi, Prof. Mustafa Küçüköner, Havva Küçüköner, Saim Koç, Şükran Ulucan, Meltem Usta, Bahar İkbal Önal, Hülya Yücel, Özgen Öztürk, Güler Arık, Halit Şahin, Süleyman Turkay, Leyla Buhara, Meltem Usta, Gülay Çoban İnce, Gülizar İşbilir, Arda Kılınç ve Gonca Kılınç yer aldı.
1. Uluslararası Karacaoğlan Sanat Sempozyumu, akşam konseriyle sona erdi.

Tema Tasarım | Osgaka.com