FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 16 Kasım 2023 53 Görüntüleme

Üreticilerden zeytin nöbeti

Mut’ta zeytin üreticileri, zeytin hırsızlığı olaylarına karşı, akşamları bahçelerde nöbet tutmaya başladı.
İlçemiz Mut’ta zeytin hasat sezonunun başlamasıyla, üreticiler, son zamanlarda görülen zeytin hırsızlığına karşı, akşamları bahçelerde nöbet tutmaya ve araçlarıyla devriye gezmeye başladı. Üreticiler, konuyla ilgili yetkililerden yardım bekliyor.
15 milyon zeytin ağacıyla Türkiye’nin zeytin ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayarak önemli zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olan Mut’ta, bu yıl üreticiler hırsızlık olaylarına karşı bahçelerinde nöbet tutmaya ve araçlarıyla devriye gezmeye başladı.
Mut Hacınuhlu Mahalle Muhtarı Yakup Ceylan, “Mersin Mut Hacınuhlu Mahallesindeyiz. On yıllık mahalle muhtarıyım. Tamamen şu an zeytin sezonuna girmiş bulunmaktayız. Geçen yıllar zeytin hırsızlığı olmuştu, bu yılda zeytini koruma amaçlı bahçelerimizde dolaşıyoruz, devriye atıyoruz arkadaşlarla, azalarımla. Vatandaşlarımızın ürünlerine sahip çıkmaya çalışıyoruz. Mahallemizin gelir kaynakları ağırlıklı kayısı ve zeytin, o yüzden üreticilerimizin ürünlerine sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bu yıl rastlamadık; ama geçen yıllar rastlamıştık, o yüzden biz de güvenlik amaçlı böyle bir karar aldık. Geçen yıllardan beri zaten devam ediyoruz. Böyle zeytinlerimizi korumaya çalışıyoruz. Malum zeytin fiyatları biraz bu yıl farklı biraz yüksek. Buda bazı insanları cezp edebilir, o yüzden böyle bir yola başvurduk” dedi.
Mut Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Sezer ise, “Bu yıl zeytin hasadında rekoltenin de düşük olması sebebiyle, zeytin fiyatları elek numarasına göre 30 liradan başlayıp, 70 liraya kadar alıcı buluyor. Ayrıca üreticiler hırsızlık korkusuyla zeytinlerini bir an önce toplama telaşına girdiler. Fiyatların geçen yıllara oranla yüksek olmasından dolayı özellikle bahçeden zeytin toplayarak para kazanmak isteyen hırsızlık olayları çoğaldı. Üreticilere hırsızlık korkusu başladı. Bundan dolayı bahçe sahipleri nöbet beklemeye ve sabaha kadar araçlarıyla devriye gezmeye başladı. Bu konuda üreticiler daha dikkatli olmalı” dedi.
Türkiye’de zeytin üretiminin yüzde 20’sinin gerçekleştirildiği kaydeden Şahin, “Zeytinin başkenti olan Mut ilçesinde bu sene 300 bin dekar alanda 15 milyon adet ağaçtan 130 bin ton zeytin, 10 bin ton ise yağ rekoltesi bekleniyor. Bu zeytin hasadı erken başladı. Zeytinin erken toplanmasının başında zeytin hırsızlığı geliyor. Üretici aylarca bakıyor, suluyor, her türlü bakımını masrafını yapıyor, bir bakıyorsunuz ki zeytinliklere sizden önce hırsızlar girmiş zeytinlerinizi çalıyor. Yerel yöneticilerle çok sıkı bir iş birliği içindeyiz. Hırsızlığın önlenmesi için her türlü gayreti gösteriyoruz. Maalesef Üreticiler bahçesinde zeytin hırsızlığı gördüğü zaman dayanamıyor. Böyle olunca hiç hoş olmayan hadiseler olabiliyor” dedi.
Bahçesindeki hırsızlığı görünce şaşkına dönen üretici Birol Ay, “Bahçeme geldiğimde zeytinlerimin toplandığını gördüm. Bana toplanacak zeytin bırakmamışlar. Bir yıl boyunca bakımını yapıp masraf ediyorum Tam iradı toplayıp para kazanacağım zaman hırsızların bahçemdeki zeytinleri toplayıp götürdüklerini görünce şaşkına döndüm. Hırsızlık olaylarına karşı alınan önlemlerin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Artık bahçemizde hırsızlara karşı nöbet tutmamız gerekiyor” dedi.

Tema Tasarım | Osgaka.com