FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 18 Eylül 2019 1304 Görüntüleme

AHİLİK KUTLAMALARI BAŞLIYOR

TALAT DİNÇER, “Ahilik ilimin imanla beslenmesi, çalışma ile şekillenmesidir”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Mersin Valiliği himayesinde geleneksel olarak sürdürülen Ahilik Kültürü Haftası Kutlamalarının 26. Sının bu yıl 16-20 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini söyledi.
Başkan Dinçer, temelleri 800 yıl öncesine dayanan ve esnaf teşkilatının tarihi ve kültürel mirasını oluşturan Ahilik Haftası ile ilgili yaptığı açıklamasında; “Türk – İslam medeniyetinin Anadolu’dan dünyaya yayılmasını sağlayan, aziz vatanımızın “Türkmen Yurdu” olmasında sanatı, ilmi ve eğitimi bir arada harmanlayan Ahilik; imanın ilimle beslenmesi, çalışma ile şekillenmesidir” dedi.
Açıklamasında Ahiliğin sosyal, ekonomik ve kültürel hayatımızı düzenleyen, bizlere yol gösteren değerler manzumesi olduğuna vurgu yapan Başkan Dinçer, “Bu anlamda, bir okul ve yaşam biçimi olan Ahilik, Cumhuriyetimizin 100 yıl dönümü olan 2023’e hazırlanırken; sanat, ticaret ve iş hayatımıza rehber olacak, toplumsal birliğimizi, kardeşliğimizi pekiştirecek değerleri içerisinde barındırmaktadır. Ahilik, çalışmayı ibadet sayan bir anlayışla sanat, ticaret ve iş hayatımızda kaliteli ve standart üretimin, müşteri memnuniyetinin, mesleki eğitimin önemini vurgularken; sosyal ve kültürel hayatımızda cömertliği, dürüstlüğü, kardeşliği bizlere öğütlemektedir” dedi.
“Ahilik bizler için sadece geçmişten gelen bir gurur kaynağı değil, aynı zamanda büyük bir değişim ve dönüşüm içinde olan ülkemizin ilerleyişinde bir ışık kaynağıdır” şeklinde açıklamasını sürdüren Başkan Dinçer, “Esnaf-sanatkar camiası olarak, işletmemizle, çalışanımızla ve teşkilatımızla dünyadaki yeni süreçlere ve gelişmelere ayak uydurmalıyız. Gelişim ve değişime ayak uydurmak için göstereceğimiz çaba ve özveriye karşılık, Devletimizden beklentimiz de, daima yanımızda yer almasıdır” şeklinde konuştu.
Açıklamasının devamında kutlama programı ile de bilgi paylaşımında bulunan Başkan Dinçer, “Program kapsamında 17 Eylül Salı günü saat 10.00 kutlama heyetimizce Mersin Valimiz Sayın Ali İhsan Su; saat 11’de Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer; saat 12’de ise Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Tuncay Demirtaş ziyaret edilerek hafta ile ilgili bilgi paylaşımında bulunulacaktır” dedi.
Başkan Dinçer, bu yılki kutlamaların 18 Eylül 2019 Çarşamba günü Ulu Camii meydanında gerçekleştirileceğini kaydederek, “18 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilecek kutlama programımız Tertip komitesi ve il genelinde kurulu mesleki oda başkanlarımız ile yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla saat 09.30’da Cumhuriyet Alanında Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayacak. Ardından Atatürk Caddesi üzerinden Ulu Camii meydanına kadar Ahilik Kortej yürüyüşü yapılacak. Ana kutlama ise saat 10.00’da Ulu Camii Meydanında gerçekleştirilecek. Mersin Valisi Sayın Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer ile Mersin Milletvekillerimiz ve kent protokolünün katılım göstereceği Ulu Camii meydanındaki kutlamalar saygı duruşu ve istiklal marşımızın okuması ile başlayıp, halk oyunları gösterisi ile devem edecek. Ardından temsili şed kuşatma töreni yapılacak. İlin Ahisi, İlin Kalfası, İlin çırağı ödüllerinin verilmesi sonrası geleneksel ahilik pilavı ikramımız ile törenimiz sona erecek. Kutlama programımıza ve Ahilik Pilavı ikramımıza tüm esnaf sanatkarlarımız ile Mersinli hemşerilerimizi bekliyoruz” şeklinde konuşmasını tamamladı.

İlginizi çekebilir

Mut’ta Gaziler Günü

Mut’ta Gaziler Günü

Tema Tasarım | Osgaka.com