FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Siyaset 9 Ağustos 2019 2300 Görüntüleme

BASINA YAKIŞIKSIZ TAVIR VE MÜDAHALE

Dün (8 Ağustos 2019) gerçekleştirilen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mut İlçe Örgütü Danışma Kurulu Toplantısında, basına karşı çok yakışıksız bir tavır ve müdahalede bulunuldu. CHP Mut İlçe Başkanlığının daveti üzerine toplantıya katılan ve görevini yapan Mut’un Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü, aynı zamanda internet portallarından mutilcemiz.net Mut Temsilcisi ve rengarenkhaber.com sahibi Mehmet Gürbüz’ün çekim yapması yakışıksız bir tavırla sonlandırılmak ve yaptığı kayıtlar silinmek istendi.

Mut Ziraat Odası Toplantı Salonunda yapılan ve CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay ile çok sayıda partilinin katıldığı CHP Mut İlçe Örgütü Danışma Kurulu Toplantısında yaşanan olay şöyle gelişti:

CHP Mut İlçe Başkanlığının, ilçede görev yapan basın mensuplarına yaptığı davet üzerine Danışma Kurulu Toplantısına katılan Mut’un Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Gürbüz, toplantının başından itibaren konuşmacıların fotoğraf çekimini ve kaydını yaptı. Gürbüz bu arada, fotoğraf makinesinin şarjı bittiğinden dolayı çekimlerine cep telefonundan devam etti. Kürsüye gelen, 31 Mart seçimlerinde CHP’nin Mut Belediye Başkan Adayı Mehmet Saydam’ın konuşmasına kadar bir sorunla veya uyarıyla karşılaşmayan Gürbüz; Saydam’ın konuşması esnasında, Danışma Kurulu Divanı’nda yer alan  CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay tarafından eliyle gösterilerek adeta afişe edilircesine ve hedef gösterilircesine yakışıksız bir tavırla karşılaştı. Kim olduğu sorulan Gürbüz, gazeteci olduğunu ifade etti. Bunun üzerine Aktay, Gürbüz’den kaydı kapatmasını ve silmesini istendi. Yaptığı çekimi sonlandıran Gürbüz, davet üzerine toplantıya katıldığını belirtirken; kaydı silmeyi reddetti ve olayı kınadığını ifade etti. Olay üzerine basın mensubu Gürbüz’ün etrafını saran görevliler; Gürbüz’ün cebinden kayıt yaptığı telefonu almaya, kaydı silmeye ve dışarıya çıkarmaya çalıştı. Buna müsaade etmeyen Gürbüz ile görevliler arasında bir süre tartışma ve diyalog yaşandı. Olay, araya giren CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve bazı partililerin ricasıyla yatıştırıldı. Toplantıyı terk etmek isteyen Gürbüz, Milletvekili Başarır’ın ricasını kırmayarak toplantıyı izlemeye devam etti.

“BÖYLE BİR OLAYLA İLK KEZ KARŞILAŞTIM”

Yaşadığı tatsız olayla ilgili açıklama yapan Mehmet Gürbüz, “Davetli olduğum bir toplantıda, bir basın mensubu olarak böyle yakışıksız bir tavra maruz kalmam gerçekten üzücü bir durum. Yaklaşık 20 yıldır bu mesleğin içerisinde birisi olarak, bir çok kez değişik siyasi partilerin davetlerine ve toplantılarına katıldım; ama böyle yakışıksız bir olayla ilk kez karşılaştım” dedi. 

“KINIYORUM”

Gürbüz, olayı ve yaşananları şöyle anlattı: “Görebildiğim kadarıyla, ilçede görev yapan basın mensupları arasında davete katılan bir tek ben vardım, bir de Mersin’de bölgesel yayın yapan Kanal 33 televizyonu. Toplantıyı başından itibaren, olayın yaşandığı ana kadar kayıt altına almaya ve görevimin gereğini yerine getirmeye çalıştım. Bu görevimi yerine getirirken, hiçbir şekilde toplantının bir kısmının basına kapalı olduğu yönünde bir uyarı veya bilgilendirme yapılmadı. Bu uyarı ve bilgilendirme toplantıyı düzenleyenlerin sorumluluğundadır, ben de zaten davetli olduğum yerin uyarılarına kurallarına her zaman için uyan bir gazeteciyim. Böyle bir uyarı gelmediği için görevimi yapmaya devam ettim; ama bu esnada Danışma Kurulu Divanı’nda yer alan CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay’ın hiç de hoş olmayan bir tavrıyla karşılaştım. Parmakla gösterilerek, adeta afişe edilip hedef gösterilircesine bir tavırla, kaydı kapatmam ve silmem istendi. Mesleğim adına böyle bir tavrı kabul etmem mümkün değil. Gazeteci olduğumu ve davet üzerine orada bulunduğumu belirttiğim toplantıda, kaydı silmeyeceğimi ifade ettim. Elbette ki toplantının bazı kısımları basına kapalı olabilir ve bu konudaki uyarının veya bilgilendirmenin yapılması da unutulmuş olabilir. Ama bunun söyleniş biçimi, bu şekilde olmamalıydı, diye düşünüyorum. Mesleğim ve temsil ettiğim basın kuruluşları adına, toplantıda da ifade ettiğim gibi bu tavrı kınıyorum.”

“ASIL ÜZÜCÜ OLAN, ÖZÜR KONUSUNDA GERİ DÖNÜŞ OLMAMASI”

Özür dileme konusunda bir geri dönüş olmadığını belirten Gürbüz, “Toplantıda yaşadığım bu tatsız olayda, duruma müdahale eden görevliler, sanırım kendi inisiyatiflerini kullanarak özür dilediler herkes adına. Asıl üzücü olan kısım ise, özellikle davet sahibi ve diğer yetkililer tarafından üzüntülerini ve özürlerini belirten herhangi bir geri dönüş yapılmaması oldu. Açıkcası basın ve düşünce özgürlüğü, halkın haber alma konusunda hassasiyetine inandığım bir partide böyle bir tutumla karşılaşmak, üzüntümü bir kat daha arttırmıştır” şeklinde konuştu.

“DESTEKLERİNİ İLETENLERE TEŞEKKÜRLER”

Öte yandan Mehmet Gürbüz, olaydan haberdar olan ve gerek telefonla, gerek sosyal medyada, gerekse mesajla desteklerini ileten herkese teşekkürlerini iletti.

İlginizi çekebilir

Vali Pehlivan’dan Mut Ziyareti

Vali Pehlivan’dan Mut Ziyareti

Tema Tasarım | Osgaka.com