FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 20 Kasım 2018 834 Görüntüleme

ÇITLIK’TAN KARACAOĞLAN ETKİNLİĞİ

Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi’nce, Mut Karacaoğlan İlk ve Ortaokullarına yönelik olarak Karacaoğlan etkinliği düzenlendi. Mut Halk Eğitim Merkezinde yapılan etkinlikte; Karacaoğlan hakkında bilgi verildi, Karacaoğlan şiirleri ve Karacaoğlan türküleri seslendirildi. Karacaoğlan’ın çok büyük bir halk ozanı olduğunu söyleyen Çıtlık Dergisi sahibi Nihat Mustul, Karacaoğlan adı taşıdığı için bu okula yönelik bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Mut’un kültür sanat simgelerinden Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi tarafından, Karacaoğlan İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerine yönelik olarak Karacaoğlan etkinliği düzenlendi.
Mut Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğin açılışında konuşan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi sahibi Nihat Mustul; Karacaoğlan’ın çok büyük bir halk ozanı belirterek, Mut için önemini vurguladı.

Nihat Mustul, “Eskiden Karacaoğlan bayramları yaptık. Karacaoğlan’a doğal olarak sahip çıkıyoruz. Karacaoğlan adını taşımak çok önemli. Mut’ta beş yıldır Karacaoğlan Türküleri Gecesi yapıyoruz. Karacaoğlan adını taşıdığı için geçen yıl 4. Karacaoğlan Gecesini Karacaoğlan köyünde yaptık. 6. Karacaoğlan Türküleri gecesini güzün yine Karacaoğlan köyünde yapacağız. Sizin okulunuzun adı da Karacaoğlan, o nedenle Mut Çıtlık Dergisi olarak sizin okulunuza yönelik, sizin öğrencilerinize yönelik bir Karacaoğlan etkinliği yapıyoruz” dedi.

Amaçlarının öğrencilere Karacaoğlan’ı tanıtmak, onun türkülerini şiirlerini sevdirmek olduğunu belirten Mustul, öğrencilere seslenerek, “Karacaoğlan adını taşımak önemli bir ayrıcalık. Bu ayrıcalık sizlere birde sorumluluk getiriyor sevgili öğrenciler. O da başkaları Karacaoğlan’ı iki bilirse, sizler üç bileceksiniz, böyle bir sorumluluk getiriyor” şeklinde konuştu.

Serkan Tokgöz’ün sunuculuğu yaptığı etkinlikte, Karacaoğlan Ortaokulundan Koray Çitci tarafından Karacaoğlan hakkında bilgi verildi. Etkinlikte öğretmen Gülcan Yıldırım ve öğrenciler tarafından Karacaoğlan şiirleri okundu; Dr. Savaş Bozkurt, Nimet Akkulak ve Erdal Uysal bağlamalarıyla Karacaoğlan türküleri seslendirdi.

Etkinlikte ayrıca, Karacaoğlan’la ilgili sorulan soruya doğru yanıt veren bir öğrenciye Nihat Mustul tarafından imzalı kitabı hediye edildi.

Karacaoğlan etkinliğine, okul yöneticileri, öğretmen, öğrenci ve yurttaşlar katıldı.

Etkinlikle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada facebook/Mut’un Sesi Gazetesi sayfamızdan ulaşılabilir.

İlginizi çekebilir

ZEYTİN HASADINA  BAŞLANDI

ZEYTİN HASADINA BAŞLANDI

Tema Tasarım | Osgaka.com