FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 9 Ekim 2018 1805 Görüntüleme

ENGELSİZ SANAT FESTİVALİ BAŞLIYOR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 2. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’nin basın toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Kocamaz toplantıda yaptığı konuşmasında, “Biz, tüm engellerin yüreğimizdeki ışıkla aşılacağına inanıyoruz. Asıl aydınlığın ve yine asıl karanlığın yüreğimizde olduğunun inancındayız” dedi.
Mersin Valiliği himayelerinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, Mersin Büyükşehir Kültür, Sanat, Bilim ve Ulaştırma A.Ş. ana sponsorluğunda 11-14 Ekim tarihlerinde ikincisi yapılacak olan Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’nin basın bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
2. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’nin basın bilgilendirme toplantısına, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, Mersin Vali Yardımcısı Mahmut Halal, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yağcı, KKTC Eğitim ve Kültür Ateşesi Yusuf İnanıroğlu, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Demirtaş, TRT Çukurova Bölge Müdürü Sebahattin Kahraman, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hamit İzol, Mersin Ticaret Borsası Genel Sekreteri İsmail Sarı, Mersin Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Deniz, Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Baha Günhan Güngördü, meclis üyeleri, festival yürütme kurulu ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
Toplantıda Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu festival hakkındaki teknik bilgileri basın mensupları ile paylaştı.
“Engelli bireylerimize gösterilen hoşgörü, uygar bir toplum kimliği kazanmamızda etkin rol oynamaktadır”
Toplantıda konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Sosyal hayatta engelli kardeşlerimize sağlanan imkân ve kolaylıklar, bir toplumun gelişmişlik düzeyi ve çağdaşlığının ölçütü olmakla beraber insana verilen değer ve önemin belirgin yansımalarıdır. Diğer bir ifadeyle, engelli bireylerimize gösterilen anlayış ve hoşgörü, uygar bir toplum kimliği kazanmamızda etkin bir rol oynamaktadır. Bu uğurda bizler de üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Çünkü biz, bir kamu kurumu olmaktan öte insan oluşumuzun özverisi ve bilinci içerisinde hizmetler sunuyoruz. Çünkü biz, Mersin’de kader birliği ettiğimiz bütün engelli kardeşlerimizi anlayarak ve yaşadıkları tüm sorunları çözerek Mersin’i engelli dostu bir kent yapmak için gerekli adımları her geçen gün daha kararlı bir şekilde atıyoruz” dedi.

“Ödül kazanmak için değil, Mersin’i engelsiz bir kent haline getirmek için çalışıyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak engelli bireyler için yaptıkları hizmetler ve çalışmalardan ötürü birçok başarıya imza atarak ödüllere layık görüldüklerini söyleyen Başkan Kocamaz, asıl hedeflerinin ödül almak değil Mersin’i engelsiz bir kent haline getirmek olduğunu ifade ederek, “Halen büyük bir özen ve özveriyle yürüttüğümüz çalışmalarımız dolayısıyla Dünya Engelliler Vakfı ve Dünya Engelliler Birliği tarafından Küresel Sosyal Farkındalık Ödülü ile onurlandırıldık. Ayrıca, 14-16 Haziran 2016 tarihleri arasında New York’ta yapılan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesine Taraf Devletler 9. Toplantısı’nda Erişilebilirlik Ödülünü almaya hak kazandık. Bu ödüller, başarımızın tescili ve kadromuzun motivasyonu için önemlidir. Ancak biz, ödül kazanmak için değil, Mersin’i engelsiz bir kent haline getirmek için çalışıyoruz. Gayemiz, engelli bireylerimiz ve ailelerinin yüzünde sımsıcak bir tebessüm oluşturmaktır” şeklinde konuştu.

“Yüzlerce engelli kardeşimizi sanatın, kültürün ve hoşgörünün festivalinde buluşturduk”

Coşkusunu bu yıl 2. kez tazeleyen Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali ile dünyada bir ilki başardıklarını ifade eden Başkan Kocamaz, “İlkini geçen yıl düzenlediğimiz Engelsiz Sanat Festivali’ni geçtiğimiz yıl 16 ülkeden 37 engelli sanatçının katılımı ile gerçekleştirdik. 22 bin katılımcı ile tek yürek olduk, birlikte hissettik. Dünyanın dört bir yanından gelen engelli kardeşlerimizle yarenlik ettik. Yüzlerce engelli kardeşimizi sanatın, kültürün, hoşgörünün, sevginin, anlayışın, empatinin festivalinde buluşturduk. Mersin’in her köşesinde hayata geçirilen etkinlikler sayesinde hem engelli bireylerimiz hakkında farkındalık yaratmış olduk, hem de dünyaya engellerin sanat ile nasıl aşılabildiğini ispatladık. Festival süresince, sesleri ile dinleyicileri büyüleyen sanatçılarımızla, sanatın engel tanımayacağını Mersin’den tüm dünyaya bir kez daha göstermiş olduk” diye belirtti.

“Yüreğin yettiğini tüm insanlıkla paylaştık”

Geçen yıl tüm dünyada ses getiren bir etkinliğe Mersin’de hep birlikte imza attıklarını sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Engelli sanatçılarımızın eserlerinin yer aldığı, fotoğraf ve el emeği ürünlerinin sergilendiği stantlarla da her türlü sanatı gerçekleştirmek için sadece yüreğin yettiğini tüm insanlıkla paylaştık. Anladık ki yeryüzünde bize engel olacak hiçbir şey yok. Bu güzel duygularla ve yüreklerimize kazığımız, unutulmaz anılarla sonlandırdığımız 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali ile yaktığımız ateşi, bu yıl ikincisi ile yeniden alevlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tüm engellerin yüreğimizdeki ışıkla aşılacağına inanıyoruz”

Bu yıl ki festivalin dünyaca ünlü ozanımız Aşık Veysel anısına düzenlenmesindeki ana sebepten de söz eden Başkan Kocamaz, “Ülkemizin ve kentimizin hoşgörü ve insan sevgisini tüm dünyaya gösterecek bu etkinlik ile 17 farklı ülkeden, müzik, resim, dans, fotoğraf gibi sanat dallarından toplam 149 sanatçıyı Mersin’de ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Biz, tüm engellerin yüreğimizdeki ışıkla aşılacağına inanıyoruz. Asıl aydınlığın ve yine asıl karanlığın yüreğimizde olduğunun inancındayız. Bu yüzden bu yıl ki festival mottomuzu ‘Karanlıktan Aydınlığa’ olarak belirledik. Festivali, dünyaca ünlü ozanımız, Aşık Veysel anısına düzenlememizdeki ana sebep de budur. Çünkü o, karanlık bir dünyaya bakan gözlerini, yüreğindeki ışıkla aydınlığa kavuşturmuştur. Yaşama dair tüm duygularını yazdığı şiirlerle ve okuduğu türkülerle dünyaya duyurmuştur. Bizim festivalimiz kalplere umut veren engelleri sanatla aşan bir temaya sahiptir. Bu sebeple festivalimizi değerli ozanımız Âşık Veysel anısına gerçekleştiriyoruz” dedi.
Başkan Kocamaz konuşmasının sonunda ise 4 gün sürecek olan festival etkinlikleri için il merkezinin değişik semtlerinde konser sahneleri kurduklarını ve sergi alanları açtıklarını belirtti. Ayrıca festival süresince düzenlenecek paneller ve çalıştayların herkese açık ve ücretsiz olduğunu sözlerine ekledi.

Tema Tasarım | Osgaka.com