FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 11 Mayıs 2021 128 Görüntüleme

Erik ve Kayısı Doludan Zarar Gördü

Mut’un bazı yerleşim yerlerinde geçtiğimiz günlerde etkili olan dolu yağışı, halen hasadın devam ettiği erik ve kayısı bahçelerine zarar verdi. 6 Mayıs’ta yağmurla birlikte meydana gelen dolu yağışından, Mut’un Yukarıköselerli, Irmaklı, Ceritler, Sarıveliler, Aşağıköselerli, Köselerli, Kemenli, Karadiken, Suçatı , Hamam, Aydınoğlu, Mirahor ve bazı mahalleleri etkilendi. Dolu yağışıyla birlikte, erik ve kayısı hasadının devam ettiği bahçelerde; rüzgarın da etkisiyle, ürünlerde dolu yaralanması, dökülme, ağaç dallarında kırılma ve kalite kayıpları yaşandı.
Mut’ta etkili olan dolu yağışının ardından, Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ve görevlilerce hasar tespit çalışmalarında bulunuldu. Mut İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce sosyal medyadan yapılan açıklamada, “Üreticilerimizin durumu yakından takip edilmekte olup, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekiplerince hasar tespit çalışmaları devam ediyor” denildi.
Mut Belediyesi, Mut’taki siyasi partiler ve odalar da yaptıkları açıklamalarla dolu yağışından zarar gören çiftçilere geçmiş olsun dileklerinde bulunurlarken; çiftçilerin yanlarında olduklarını bildirdiler.

Öte yandan, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen de ilçemize gelerek, dolu yağışından etkilenen bölgelerde incelemelerde bulundu. Antmen, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, hasarın büyük olduğunu belirterek, dolu afetinden zarar gören çiftçilere destek için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Tema Tasarım | Osgaka.com