FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 7 Aralık 2023 68 Görüntüleme

Laal Paşa Cami tuvaletine zarar verdiler

Mut’ta tarihi Laal Paşa Camisinin tuvaletindeki kapı, pencere ve aynalara zarar verdiler
İlçenin önemli tarihi yapılarından Laal Paşa Camisinin tuvaletindeki kapılar, aynalar, musluklar ve pencereler kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kırıldı.
Edinilen bilgiye göre Laal Paşa Camisinde meydana gelen olayda, kimliği belirsiz kişi veya kişiler, caminin tuvaletinin içerisinde bulunan kapılar, lavabo aynaları ve pencerelerini kırarak zarar verdi. Yetkililer, Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğünün izni olmadan tarihi cami ve çevresinde bir çalışma yapılamadığını bildirdi.
Camiye gelen vatandaşlar, “Tarihi bir camide vatandaşa hizmet versin diye düzenli bir şekilde tuvalet yapılmış. Kendini bilmez bazı şahıslar tuvaletin içerisindeki kapıları, lavabo aynalarını, muslukları ve pencereleri kırmışlar. Müdahale edilmezse bu kişiler daha nerelere zarar verecek? Tarihe direnmiş bu caminin korunmasını istiyoruz” dediler.

LAAL (LAL AĞA) PAŞA CAMİİ TARİHÇESİ:
Karamanoğulları İbrahim Bey’in emri ile Laal Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kaza merkezinde Kale mahallesinde, tek kubbeli ve son cemaat mahalli bir camidir. Muhtelif devirlerdeki onarımlarla bugün ayakta ve hizmete açıktır. Dikdörtgen plân üzerine inşa edilen mabet dıştan, 18X21, içten 11.45X18.70 ölçüsün dedir. Caminin kuzey cephesinde, beş kubbeli son cemaat mahalli vardır.
Kitabesine göre iki defa onarım gören caminin bahçesinde 2 adet Kümbet bulunmaktadır. Kümbetlerin birinde 3, diğerinde ise 4 adet mezar bulunmaktadır. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’ne göre Laal Paşa bu kümbetlerin birisinde yatmaktadır. Küçük Türbe Caminin bir metre doğusundadır. Caminin sekiz metre güneyinde ise kare plânlı kaide üzerinde yükselen sekizgen gövdeli ‘Hocenti’ Türbesi vardır.
Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivinde Lal Paşa medresesi vakfına ait kaydı hakani örneğin Lal Paşa medresesi vakfı 1444 (H . 847) tarihlidir denmektedir. Her ne kadar Oktay Aslanapa ‘Karaman Devri Sanatı’ isimli kitabında eserin 1356 tarihinde yapıldığını bildirirse de bu mabedin 1444 M. tarihinde inşa edildiğini bu kayıtlara göre katiyetle söyleyebiliriz. (AREL, Mehlika. s.242,244)

Tema Tasarım | Osgaka.com