FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Spor 3 Şubat 2021 76 Görüntüleme

Mersin’de Spor Turizmi Kilikya Yolu Projesi’yle Gelişecek

Mersin Büyükşehir BelediyesiGençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın çalışmalarını sürdürdüğü ‘Kilikya Yolu Projesi’ ile Mersin’in tarihi güzelliklerinin yer aldığı rotasyonda oluşturacak parkurlarla spor ve turizmi harmanlanacak, Mersin’de spor turizmi canlandırılacak. Oluşturulacak güzergahlarda trekking, dağ bisikleti gibi parkurlar ve çadır kamp alanları bulunacak.
Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi, Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü işbirliği veİl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Silifke Müze Müdürlüğü’nünkatkılarıyla yürütülen proje kapsamında Macit Özcan Spor Tesisleri’nde bilgilendirme toplantısı yapıldı.Toplantıda projenin amacı ve güzergâhlar konuşuldu.Toplantıya Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Ahmet Tarakçı, Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan,Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Ali Rıza Demir, Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Rota Yapımcısı Süleyman Aslan, Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Rota İşaretleyicisi Ali Güneş katıldı.

Güzergâh belirleme çalışmaları sürüyor

3 ay önce çalışmaları başlatılan proje kapsamında her hafta sonu güzergâh belirleme çalışmaları için saha gezileri yapılıyor. Kaledran-Gülek arası ortaya çıkarılması planlanan Kilikya Yolu’nun birinci etap çalışması Silifke-Erdemli arasında yapıldı. İlk etapta, Silifke-Tek Kadın, Tek Kadın-Uzuncaburç, Uzuncaburç-Cambazlı, Cambazlı-Mezgit Kale, Mezgit Kale-Cennet Cehennem, Cennet Cehennem-Adam Kayalar, Adam Kayalar-Paşa Türbesi-Kanlı Divane olarak planlanan güzergâhlarda rotasyon belirleme çalışmaları yürütülüyor.

“Ulusal ve uluslararası spor turizmine ilimiz adına katkı sunmayı amaçlıyoruz”

Gerçekleştirilen toplantıda çalışmalarına aylar öncesinden başladıkları projenin amacını anlatan Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Tarakçı, “Kilikya Yoludiye adlandırdığımız bu projemizde Mersinimiz’in tarihi ve kültürel zenginliğini sporla ön plana çıkararak gerek ulusal gerekse uluslararası spor turizmine ilimiz adına bir katkı sunmayı amaçlıyoruz. İleriki safhalarda hem tarihi dokuyu ön plana alarak trekkingparkurları, çadır kampları, konaklama yerleri, hem bir dağ bisikleti yapılabilecek parkurlar planlıyoruz. 3-4 yıl sonra daultra maraton yarışları düşünüyoruz. Çünkü bu tarihi doku dünyanın belki de çok az ilinde vardır. Bunuda ön plana çıkararak hayata geçirmek istiyoruz. Hem halkımızın kullanabileceği hem de uluslararası alanda kullanılabilecek parkurlar çıkarmak istiyoruz” dedi.

“Amacımız ilimizdeki tarihi dokuyu ön plana çıkararak, spor turizmini geliştirmek”

Daha önce gerçekleştirilen rota tespit aşamasında da değerlendirmelerde bulunan Tarakçı, “AmacımızAntik Çağ’dan bu yana gelen çok büyük zenginliği ön plana çıkararak, spor turizmini geliştirmek.İsmini Kilikya olarak verdiğimiz bu güzergâhın rota tespit aşamalarındayız.Kilikya yolunun duyurulup, ulusal ve uluslararası alandan daha fazla katılımcıyı buraya bekleyerek bu güzel tarihi zenginliğimizi ön plana çıkarmak istiyoruz” diye konuştu.

Murat Durukan, “Bisiklet, koşu veya yürüyüşlerle parkuru zenginleştirerek cazibe merkezi yaratmayı hedefliyoruz”

Projenin paydaşlarından Mersin Üniversitesi’ninFen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Durukanda proje ile Mersin’in arkeolojik değerlerini sporla harmanlamak istediklerini belirterek, “Bu çalışma Mersin bölgesinin kültürel zenginlikleri ile sportif etkinliklerini bir araya getirecek olan önemli çalışmalardan bir tanesi. Ören yerleri başta olmak üzere Mersin’in arkeolojik değerlerini tanıtmaya yönelik bir çalışma olarak da değerlendirilebilir. İşin içerisine sporu katarak bu kentin turizmle eksik kalan kısmını belki tamamlayabiliriz diye düşündük. Hem arkeolojiyi hem kültürü hem turizmi hemde sporu bu işin içerisine dâhil ederek bazı rotalar çizmek istiyoruz. Bisiklet, koşu veya yürüyüşlerle parkuru zenginleştirerek hem ulusal hem uluslararası alanda ilgi çekici bir cazibe merkezi yaratmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Tema Tasarım | Osgaka.com