FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 18 Eylül 2019 1254 Görüntüleme

Mezitli’de Hareketli Günler

Avrupa Hareketlilik Haftası Mezitli’de renkli görüntülerle devam ediyor. Güne zumba yaparak başlayan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve belediye çalışanları öğleden sonra da kentte bisiklet turu yaparak, bisiklet kullanımının önemine dikkat çekti.
Ülkemizde çeşitli etkinliklerle kutlanan ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’nın Mersin Ayağı Mezitli’de renkli görüntülerle başladı. Çalışanlarla zumba yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, bisiklete binerek Mezitli turu yaptı.

MEZİTLİ BELEDİYESİ ÇALIŞANLARI GÜNE ZUMBA YAPARAK BAŞLADI

Etkinlikler kapsamında Başkan Tarhan ve belediye çalışanları zumba yaptı. Mezitli Belediyesi zumba eğitmenleri eşliğinde birbirinden güzel figürleri sergileyen belediye çalışanları güne zinde ve neşeli başladı.
Başkan Tarhan’ın yanı sıra belediye meclis üyeleri, birim müdürleri ve çalışanların dans figürlerini yapmaya çalışması ilginç görüntüler ortaya çıkardı. Yaklaşık 1 saat süren etkinlikte, zumba yapanlar kadar izleyenler de eğlendi ve zumba etkinliğinden memnun kaldıklarını dile getirdiler.

BİSİKLETLE MEZİTLİ TURU

Etkinlikler kapsamında belediye meclis üyeleri, birim müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlarla birlikte bisiklet turu yapan Başkan Tarhan, bisikletin önemine dikkat çekmeye çalıştı. Mezitli Belediye Binasından başlayarak yaklaşık 5 kilometre boyunca devam eden bisiklet turunda ‘Arabadan in, bisiklete bin’ şeklinde sloganlar atıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ve alkışlarla destek verdiği bisiklet turu esnasında verilen molalarda sohbet eden Başkan Tarhan bisiklet kullanmanın avantajlarını anlattı.
Çok sayıda ülke ve şehirde Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler yapıldığını dile getiren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, çağdaş ve aydınlık yüzlü insanların yaşadığı Mezitli olarak bu haftaya katıldıklarını söyledi. Daha önce bu tür etkinlkilerin Mezitli’de yoğun şekilde gerçekleştirildiğinin de altını çizen Başkan Tarhan, “Bu yıl Avrupa Hareketlilik Haftası bünyesine katılarak biraz daha kapsamlı etkinlikler gerçekleştiriyoruz. 1 hafta boyunca sürecek etkinliklerimiz oldukça güzel başladı ve önemli derecede katılım sağladık. Sabah belediye binamızın önünde zumba dans grubumuz ve personellerimizle bir gösteri gerçekleştirdik. Sabah sporunu çalışanlarımızla, meclis üyelerimizle birlikte yaptık. Gerçekleştirdiğimiz Mezitli turunda ise yine meclis üyelerimizle, personelimizle, birim müdürlerimizle, muhtarlarımızla belli bir güzergahta bisikletlere binerek gezinti yaptık. İnsanların daha çok bisiklete binmesini özendirmenin yanında, günlük yaşamda bisiklet kullanımının ne denli önemli olduğuna dikkat çektik. Biz Mezitli’de bisikleti kullanalım istiyoruz. Bunu sağlamak amacıyla Mezitli’de onlarca kilometre bisiklet yolu yaptık. Sağlık Bakanlığı aracılığı ile 1350 bisiklet dağıtarak Mezitli’de bisikletin yaygınlaşmasını sağlamaya çalıştık” diye konuştu.
Sağlıklı bir yaşam için aktif ve kaliteli bir şekilde yaş almak gerektiğine vurgu yapan Başkan Tarhan, “Hareketlilik sadece bisiklet değildir. Yürüyüş yapmak, asansör yerine merdiveni seçmek, yüzmek sağlıklı bir bünyeye ve vücuda sahip olmanın olmazsa olmaz koşulları arasındadır. Beslenmemize dikkat ettiğimiz gibi daha çok hareket ederek zinde kalmaya da önem göstermeliyiz. Tüm vatandaşlarımızı gerçekleştireceğimiz Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerimize katılmaya davet ediyorum” dedi.
Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında 18 Eylül Çarşamba günü Başkan Neşet Tarhan ve Birim Müdürleri Belediye Hizmet Binası önünden başlayarak Esnaf ve Çevre Yürüyüşü gerçekleştirecek.
Etkinliklerin 19 Eylül Perşembe günü yapılan bölümünde ise Mezitli Belediyesi Down Kafede Falun Dafa buluşması yapılacak.
20 Eylül 2019 Cuma günü de Soli Pompeiopolis Antik Limanında Doğu Akdeniz Rallisi Yelkenliler Sevgi Çemberi; Adnan Menderes Bulvarı Side Harabesi Yanında ise Guinness Rekorlar Kitabı Bateri Çalma Rekoru Denemesi yapılacak. Rekor Denemesinin 6 gün sürmesi bekleniyor.
21 Eylül 2019 Cumartesi Günü rehber eşliğinde Soli Pompeiopolis Antik Kenti ve Antik Limanı içine alan ‘Tarihin İçinde Yürüyoruz’ gezisi yapılacak. Akşam ise Mezitli Belediyesi Demokrasi Meydanında Mersin Devlet Opera ve Balesi Konseri ile konuklara müzik ziyafeti sunulacak.
Avrupa Hareketlilik Haftasının son günü olan 22 Eylül 2019 Pazar günü ise etkinlikler gün boyu gerçekleştirilecek. Mezitli Viranşehir Sahilinde yapılacak ‘Otomobilsiz Kent Günü’ etkinliğinde Mini Tenis – Satranç, İp Atlama – Voleybol – Sek Sek – Sokak Antrenmanları gibi sokak oyunlarının yanında canlı performanslar, Zumba, Falun Dafa gösterileri yapılacak.
‘Bisikletini, Patenini, Kaykayını Al Gel’ denilerek çağrı yapılan, “Otomobilsiz Kent Günü” etkinliği çerçevesinde Viranşehir Caddesi tüm gün motorlu araç trafiğine kapatılarak sadece yaya ve bisikletlilerin kullanımına açılacak. Hafta kapsamında düzenlenecek “Otomobilsiz Gün” etkinliğinde bisiklet turunun yanı sıra bisiklet eğitimleri ve yarışmaları, çocuklara yönelik faaliyetler ile sokak sanatçılarının performanslarına da yer verilecek.

Tema Tasarım | Osgaka.com