FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Spor 15 Kasım 2022 338 Görüntüleme

MUT ÇIDOG ALAHAN’DA

Mut Çıtlık Doğa Gezginleri (ÇIDOG), 120. etkinliğini gerçekleştirdi. Mut ÇIDOG bu etkinliğinde Mut’un Karabağ mevkisinden Alahan Manastırı’na kadar doğa yürüyüşü ve Alahan’da Musa Kahrıman ev sahipliğinde 2. Antepfıstığı Şenliği gerçekleştirdi. Hafta sonunda gerçekleştirilen doğa yürüyüşü ve şenliğe 20 doğasever katıldı.

Mut’ta doğa yürüyüşü geleneğini başlatan ve düzenli aralıklarla doğa yürüyüşü etkinlikleri düzenleyen Mut ÇIDOG’un bu haftaki durağı, Mut’un Karabağ mevkisi ve Alahan Manastırı oldu. Etkinlik için Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda toplanan doğa gezginleri, 1 dolmuşla Sertavul Yaylası yolu üzerindeki Karabağ’a hareket etti. Karabağ’ı geçip, Şifalısu’dan sağa sapan doğa gezginleri, yürüyüşün başlangıç noktası Hidayet yaylası Cıngıraklı buruna ulaştı. Burada araçtan inen gezginler, yaklaşık bin 300 metre yükseklikteki güzergahta doğa yürüyüşüne başladı. Günlük güneşlik, serin bir esinti eşliğinde yürüyen doğacılar, Ormancılar Çeşmesi’ni Çatırık deresini geçince ana yolu (eski Dağpazarı yolunu) bırakıp orman içi yoluna girdi. İnişsiz yokuşsuz yaklaşık 7 km’lik toprak yolda yürüyen doğa gezginleri, Mağaras dağı ve doyumsuz manzaralar eşliğinde, Dünya Kültür Mirası listesindeki Alahan Manastırı’na ulaştı ve doğa yürüyüşünü sonlandırdı.

Doğa gezginleri burada, Evliya Çelebi’nin “Ustasının elinden yeni çıkmış gibi duruyor” diye anlattığı, Mut-Karaman karayolunun 20. kilometresinde Göksu Vadisine bakan dik bir yamaca oturtulan, M.S. 440-442 yıllarında yapılmış olduğu tahmin edilen, kayalara oyulmuş keşiş odacıkları ve çevredeki mezarlardan oluşan, Ayasofya Müzesi ile ortak mimari özellikleri taşıyan, süslemelerinde usta bir taş oymacılığı görülen ve Hristiyanlığın önemli merkezlerinden Alahan Manastırı’nı ziyaret etti ve incelemelerde bulundu. Gezginlere, grup rehberi Ferah Koca tarafından, burasıyla ilgili bilgiler verildi.

Alahan Manastırı ziyaretini tamamlayan doğa gezginleri, buradan araçlarına binerek Alahan’daki piknik alanına gitti. Piknik alanında yemeklerini yiyen gezginlere, Mut Çıtlık 2. Antepfıstığı Şenliğine ev sahipliği yapan Musa Kahrıman tarafından, her bir katılımcıya antepfıstığı dağıtıldı. Şenlikte ayrıca, katılımcılardan Ayşe Demirtaş tarafından çikolata ikram edildi.
Yapılan ikramların ardından, Sebahat Durmuş tarafından şiir okundu ve devamında Fikri Demir, Rahmi Tiryaki, Ayşe Sınıkçı, Ahmet Tekin, Cezmi Borçak ve Gülistan Ceviz’den oluşan ekipçe müzik ziyafeti çekildi. Müzikli eğlencenin tamamlanmasıyla etkinlik sona erdi ve grup araçla Mut’a geri döndü.

Mut ÇIDOG’un 120. etkinliğiyle ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi sahibi ve grup yöneticilerinden Nihat Mustul, yeniden doğada buluşmanın ve 2. Antepfıstığı Şenliğini düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Mut ÇIDOG olarak 120. etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bu etkinliğimizde, Karabağ’dan Alahan Manastırı’na kadar, yol göstericimiz Ferah Koca eşliğinde doğa yürüyüşü ve Musa Kahrıman ev sahipliğinde 2. Antepfıstığı Şenliğimizi gerçekleştirdik.” dedi.

Mustul, “Evet, bu yürüyüşümüzde sayımız biraz az, zeytin zamanı. Ama az olmak ille de az olmak değildir. Az olduğumuzda bile çok olmayı başarabilen bir doğa grubuyuz biz. 100-150 kişi olmak da her zaman çok olmak değildir. Ve 7 Km’lik bir yürüyüşle, doğanın doyumsuz güzelliklerinden ine ine Alahan Manastırına; insanın, tarihin ve kültürün bir başyapıtına iniyoruz. Her gittiğimizde hayran kaldığımız, Kemal Sunal filmi gibi onlarca seyretsek de bıkmadığımız bir başyapıta. Ve sormadan edemiyoruz: Burada yapılan kazılarda hiçbir şey bulunmadı mı, bulunduysa bunlar hangi müzede?” şeklinde konuştu.

Mustul sözlerini, şenliğe ev sahipliği yapan Musa Kahrıman’a, yol göstericileri Ferah Koca’ya, müzik ekibine, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve tüm katılımcılara teşekkürlerini ileterek noktaladı.

Doğa yürüyüşü ve şenliğe katılanlar da, doğada çok güzel bir gün geçirdiklerini belirtirlerken; grup yöneticilerine teşekkürlerini iletti.
Mut ÇIDOG’un Karabağ – Alahan doğa yürüyüşü ve 2. Antepfıstığı Şenliğiyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GEZGİNLERİ sayfasından ulaşılabilir.

Tema Tasarım | Osgaka.com