FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 12 Şubat 2019 1391 Görüntüleme

Mut Zeytini ve Zeytinyağı DÜNYAYA AÇILIYOR

Mut Zeytini ve Mut Zeytinyağı tescillenmiş kalitesiyle dünya pazarlarında yer bulmaya başladı. Mut Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gürsel Aydın, Mut zeytinyağının, coğrafi işaretini alarak tescilli 11 zeytinyağından birisi haline geldiğini söyledi.
Mut Zeytini ve Mut Zeytinyağı, tescillenmiş kalitesiyle dünya pazarlarında giderek artan bir şekilde yer bulmaya başladı. Mut Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gürsel Aydın, tamamen organik üretimle kalitesi tescillenen Mut zeytini ve zeytinyağının dünya pazarlarındaki yerinin giderek arttığını belirterek, “Mut zeytinyağının, coğrafi işaretini alarak tescilli 11 zeytinyağından birisi haline geldi. Gücümüzü iç ve dış pazarlara göstermeyi amaçlıyoruz” dedi.
Mut Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gürsel Aydın, yaptığı açıklamada, Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan (ÇKA) kazandıkları hibe ile hayata geçirdikleri “Mut Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Projesi” aracılığıyla Mut zeytin ve zeytinyağını dünyaya daha etkin tanıtmayı ve pazarlamayı amaçladıklarını söyledi. Mut zeytin ve zeytinyağının Türkiye ve dünya pazarında kalitesi ile artan bir şekilde yer bulduğuna dikkat çeken Aydın, ÇKA projesiyle daha profesyonelce ve daha etkin tanıtım yapmayı hedeflediklerini kaydetti.
Mut, zeytin ve zeytinyağı üretiminde bin 300 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirten Aydın, “Mut Akdeniz Bölgesi’nde en çok zeytin ağacına sahip olup 14 milyon zeytin ağacı bulunmakta. Bu ağaçlardan büyük bir bölümü yeni dikildi. Şu an yeni dikimlerde dahil olmak üzere yıllık 200 bin ton civarında zeytin üretimimiz ve 100 bin ton zeytin sofralık, kalan 100 bin tonunun da yağını çıkartarak satıyoruz. Tamamen organik üretim yapılan Mut bölgesinde zeytin üreticilerimiz kesinlikle zirai mücadele yapmıyor. Elle topladığımız için asidi yok denecek kadar az. Mikro klima ortamından dolayı zararlı haşere yok. Yani kimyasal kullanmadan organik üretim yapıyoruz. Zeytin Dostu Derneği’nin Türkiye genelinde yaptığı yarışmada Mut zeytini ve zeytinyağının gerek aroması gerekse asit oranı ile Türkiye birincisi seçilmesi de kalitelerini bir kez daha tescil etmiştir” ifadelerini kullandı.
Ege sanayicilerinin yeşil çizik zeytin ihtiyaçlarının çoğunu Mut’tan sağladıklarına ifade eden Aydın, “Nedeni ise Mut zeytini turfanda zeytindir. Ege ve Marmara sanayicileri Mut zeytinini ve zeytinyağını kendi bölgelerinin ürünleri ile harman yaparak kendi ürünlerinin kalitesini arttırıyorlar. Mut zeytinyağını kendi ürünlerinde hem asit düşürücü hem de aroma verici olarak kullanıyorlar. Bu da Mut zeytin ve zeytinyağının ulusal ve uluslararası kalitesinin göstergesidir. Artık bu tanıtımı daha etkin yaparak ve markalaşarak Mut zeytinini layık olduğu düzeye getirmek istiyoruz” dedi.
Şu an bölgemizde 15 adet el değmeden yağ üreten üretim tesisi olduğunu belirten Aydın, “Mut’un yüzde 90’ı zeytincilikle geçinirken, sektörün istihdama katkısı da büyüktür. Mut olarak artık amacımız, var olan bu gücümüzü iç ve dış pazara göstermek. Ayrıca hem bölgemize hem de ülkemize katma değer sağlamaktır” dedi.
Aydın sözlerini şöyle tamamladı, “Mut zeytinyağı, coğrafi işaretini alarak tescilli 11 zeytinyağından birisi haline geldi. Mut zeytinyağını Avrupa’da da tescil etmek için hazırlıklara başladık. Bunun için gerekli laboratuar testleri yapıldı. Test sonuçlarıyla Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun coğrafi işaret tescili için başvuru yapacağız. Bu tescili de aldığımız zaman şu an farklı firmalar aracılığıyla yurt dışına gönderdiğimiz yağımız için daha kuvvetli bir tanıtım atağına geçme şansımız olacak” dedi.

Tema Tasarım | Osgaka.com