FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 13 Haziran 2024 55 Görüntüleme

Mut’a Tarım Lisesi talebi onaylandı

Mut Ticaret ve Sanayi Odası (Mut TSO), ekonomisi tarıma dayalı ilçemiz Mut’a Tarım Lisesi kazandırılması için yaptığı girişimler olumlu sonuç verdi. Mut TSO’un, ilçemize Tarım Lisesi Bölümü açılması yönünde yaptığı yazılı başvurunun kabul gördüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğünce bildirildi.
Mut TSO Başkanı Şahin Sezer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) işbirliğiyle ulusal eğitime katkı verilmesi amacıyla 154 ilçede 154 okul kampanyası kapsamında ilçemiz Deveci Mahallesi’nde yapımı tamamlanan 8 derslikli ilkokulun Tarım Lisesi’ne çevrilmesi için talepte bulunmuştu. Mut TSO Başkanı Şahin Sezer, konuyla ilgili olarak da, ekonomisi tarıma dayalı ilçeye Proje Lisesi adı altında Tarım ve Tarım Teknolojileri ile Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Lisesi olarak eğitim vermesi gerektiğini TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve gerekli yerlere taleplerini iletmiş ve konunun takipçisi olacaklarını belirtmişti. Oda Başkanı Sezer, ekonomisinin büyük kısmının tarıma dayandığı ilçemize, bir Tarım Lisesi açılmasının çok yerinde ve uygun olacağını söylemişti.
Edinilen bilgiye göre, Mut TSO’nun ve Oda Başkanı Şahin Sezer’in talebinin kabul gördüğü öğrenildi. Oda Başkanı Sezer, Mut kamuoyuna yaptığı açıklamada Mut’a Tarım Lisesi açılacağının müjdesini verdi. Sezer, açıklamasında, “İlçemizin tarım sektöründe hızlı gelişme göstermesi sonucu 27.10.2022 tarih ve 2022/344 sayılı yazımız ile Tarım Lisesi Bölümü açılması talebimizin onaylandığı Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü ve İl Milli Eğitim Müdürü tarafından bildirilmiş olup, kısa süre içerisinde resmi yazı ile bildirilecektir. İlçemize hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.
TOBB ve MEB işbirliğiyle ulusal eğitime katkı verilmesi amacıyla 154 ilçede 154 okul kampanyası kapsamında ilçemiz Deveci Mahallesi’nde yapımı tamamlanan 8 derslikli ilkokulun, önümüzdeki eğitim öğretim yılında Tarım Lisesi olarak hizmet vermesi bekleniyor.

Tema Tasarım | Osgaka.com