FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 5 Eylül 2019 1854 Görüntüleme

MUTKAD: ARTIK ÖLMEK İSTEMİYORUZ!

Mut Kadınlar Kulübü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MUTKAD), son zamanlarda iyice artan kadına karşı şiddete ve kadın cinayetlerine tepki gösterdi. MUTKAD Başkanı Gülsüm Kevser Mut İnce, yaptığı basın açıklamasıyla, soykırım gibi cins kırımı yaşadıklarını belirterek; “Artık ölmek istemiyoruz!” dedi. MUTKAD olarak bu isyana sessiz kalmayacaklarını belirten İnce, kadın cinayetlerini durduracak gerçek çözüm yolunun 6284 Sayılı Koruma Kanunu ve İstanbul Sözleşmesi’nin verimli uygulanmasından geçtiğinin altını çizdi.

MUTKAD Başkanı Gülsüm Kevser Mut İnce, açıklamasında şu görüşleri kamuoyuyla paylaştı:

İnsanlığın en karanlık günlerindeyiz. 23 Ağustos Cuma günü bir anne çocuğunun gözleri önünde boğazı kesilerek öldürüldü. Kadınlara reva görülen şiddet en ağır ve vahşi bir şekilde bütün insanlığın gözleri önünde yaşandı. O annenin “ölmek istemiyorum” ve çocuğunun “anne lütfen ölme” sözlerini kadın cinayetlerinin teşvik eden her söylemciye fikriyata ve zihniyete unutturmayacağız.

2019’un ilk 7 ayında 245’i aşkın kadın öldürüldü. Son 11 yılda ülkemizde 2714 kadın katledildi.

“Soykırım gibi cins kırımı yaşıyoruz.”

Daha Emine Bulut cinayetinin acısı dinmeden Merve Kotan cinayeti haberi geldi. 19 yaşındaki Merve Kotan ayrılmak istediği sevgilisi tarafından “Lütfen yapma” derken öldürüldü.  Öfkeliyiz! Kadın cinayetlerine isyandayız! Merve Kotan ölürken kaydeden yoktu. Nice kadınlar kayıtdışı katlediliyor. Canı alınmadan ruhu alınan binlerce kadının bilmediğimiz ortaya çıkmamış hikayeleri için de bugün hep birlikte haykırıyoruz. Artık ölmek istemiyoruz.

Daha düne kadar seni Emine Bulut gibi keserim şeklinde tehdit edilen kadınlar biliyoruz. Ne yazık ki bu caniler hem canımızı alıyor, hem de can almaya meyilli bütün canilere rol model oluyor. Soruyorum o canilere: Biz size can verirken, neden, hangi hakla, canımızı alıyorsunuz? Nereden güç alıyorsunuz?

Türkiye’nin dört bir yanında yüzbinlerce kadınımız ölmek istemiyorum diyerek meydanlarda buluştu ve sel olup aktı. Bizde MUTKAD olarak bu isyana sessiz kalamayarak katılıyoruz. Hergün bir hemcinsimiz katledilirken onların acısını ana yüreklerimize gömüp haykırıyoruz. Çekin o katil ellerinizi üzerimizden!!!

Ve diyoruz ki;

Kadın cinayetlerini durduracak gerçek çözüm yolu 6284 Sayılı Koruma Kanunu ve İstanbul Sözleşmesi’dir. Devlet kurumları bu yasaları en verimli şekilde uygulamak zorundadır. Devlet STK’lerle, kadın oluşumlarıyla, hukukla işbirliği yapmalıdır ve onlarla politikalar geliştirmelidir. Üstü kapalı kovuşturmalar değil, etkin, önleyici, caydırıcı cezalar verilmelidir.

Sevgili Arkadaşlarım;

Bizler doğuruyoruz, üretiyoruz, yaşatıyoruz, hayat veriyoruz. Gücünüzü önemseyin. Sesinizi çıkarın. Şiddetten kurtulduğumuz bir hayata elbette kavuşabiliriz. Şiddeti normalleştirmediğimiz sürece bunu başarabiliriz. Sizlerden şunu istiyorum. Şimdi evlerinizde açın ve İstanbul Sözleşmesini okuyun ve bunun hayata geçirilmesi için ne gerekiyorsa yapın. Gelin birlikte yapalım. Bu sözleşmeye 18 yaş altı tüm çocuklar kadınlar ve biz STK’ler sımsıkı yapışmalıyız ki, artık şiddete, cinayete ve tacize maruz kalmayalım.

Yasayı uygula, kadını yaşat!

Bilinçli kadın, bilinçli toplum!

Yüreğimize gömdüğümüz her kadın hikayesi için ayrı ayrı haykırıyoruz.

Artık ölmek istemiyoruz.

Tema Tasarım | Osgaka.com