FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 6 Kasım 2019 1707 Görüntüleme

Mut’lu Yazardan Yeni Nesil Masallar


Türkiye’nin ilk 112 Acil Servis Romanının yazarı hemşerimiz Habip GOSTAK, yine bir ilke imza attı. Acil sağlık alanında mesleki yazılar yayınlayan, Türkiye’nin ilk acil servis romanını yazan paramedik Habip GOSTAK yazmaya ve üretmeye devam ediyor. Mut’lu yazar GOSTAK, son bir ayda hem acil sağlık alanında yayınladığı yeni e-kitabı ‘Dünyada ve Ülkemizde Acil Tıp Sistemleri’ ile hem de çocuklar için yazdığı ve mobil uygulama olarak yayınladığı ‘Yeni Nesil Masallar’ ile gündemde.

Sağlıklı nesiller yetiştirmenin hepimizin görevi olduğunu belirten hemşerimiz Habip GOSTAK, yeni nesil masalları ile ilgili şunları söyledi: “Benim çocuklarım masal dinlemeden uyumuyorlar. Eminin sizin çocuklarınız da öyledir. Çocuklarıma masal okumak için kitaplar aldım, mobil uygulamalar indirdim. Ama nafile! Bunlar yeni nesil ve yeni nesil çocuklar bizim büyüdüğümüz masallar ile tatmin olmuyorlar. Onlar insanüstü olaylardan çok insanın sınırları zorlayarak başarabileceği şeylere inanıyorlar. Bunun hayalini kuruyorlar ve buna göre masallar istiyorlar.”

Günümüz çocuklarının ‘Yeni Nesil Masal’lara ihtiyacı olduğunu düşündüğünü söyleyen Habip GOSTAK’ın çocuklarına ve yaşıtlarına uygun yazdığı masallar artık Google Play’de.

Google Play’den ücretsiz olarak indirilen uygulama ile çocuklar hem masal dinleyecekler, hem masal okuyacaklar, hem de kendi masallarını yazabilecekler. Ayrıca masallar ile ilgili görüşlerini bildirebilecekler.

Acil tıp sisteminin tarihi ve acil tıp sistemleri hakkında bilgilere yer verilen, ‘Dünyada ve Ülkemizde Acil Tıp Sistemleri’ isimli acil sağlık alanında yayınladığı E-Kitabının neden basılı kitap olmadığı sorusunda, ülkemizde başlatılan sıfır atık projesine atıfta bulunan yazar; “Yarınları kurtarmaya bugünden başlayalım” şeklinde cevap verdi.

Hastane öncesi acil sağlık çalışanları için bir kaynak niteliğinde olan E-Kitap; acil tıp ve tarihsel gelişim sürecinin anlatıldığı birinci bölüm, dünyada ve ülkemizde uygulanan acil tıp sistemlerinin anlatıldığı ikinci bölüm, ülkemizde acil tıbbın teşkilatlanmasının anlatıldığı üçüncü bölüm ile sonuç ve önerilerin yer aldığı son kısımdan oluşmaktadır.

Yeni Nesil Masallar uygulamasını ücretsiz indirmek için ve Dünyada ve Ülkemizde Acil Tıp Sistemleri kitaplarına ulaşmak isteyenler, internette aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirler:

Dünyada ve Ülkemizde Acil Tıp Sistemleri

Yeni Nesil Masallar

Habib GOSTAK Kimdir?

1982 yılında Mersin’de doğan Habip GOSTAK, Sağlık Bakanlığı (İstanbul) taşra teşkilatında paramedik olarak görev yapmaktadır.

İstanbul başta olmak üzere Tekirdağ, Konya ve Karaman’da yaklaşık 12 yıl boyunca 112 acil sağlık hizmetlerinde görev alan Habip GOSTAK, Türkiye’de alanında bir ilk olan Acil Servis Romanları; Cankurtaran ve Zühre’nin yazarıdır.

Hastane öncesi acil sağlık alanında çağdaş, kaliteli hizmet sunan 112’yi, acil sağlık araçlarını ve sistemin yükünü omuzlayan ATT ve Paramedikleri tanıtmak amacıyla ortaya koyduğu çalışmaları ile tanınan yazar, aynı zamanda çeşitli toplumsal sorunlara yönelik yazdığı, yönettiği ya da çektiği filmlerle de tanınmaktadır. Sağlık Sen tarafından 2016 yılında düzenlenen kısa film yarışmasında, senaryosunu yazdığı ve yönettiği Kırık Tablet isimli filmi ile jüri özel ödülü aldı.

Hastanede öncesi acil sağlık alanında kaliteli hizmet gücünün yetişmesine katkı sağlamak amacıyla, blog ve web sayfası üzerinden eğitim yazıları yazan Habip GOSTAK, 2011-2014 yılları arasında özel bir sağlık meslek lisesinde Acil Tıp Teknisyenleri öğrencilerine usta öğretici olarak ders verdi.

Uluslararası ilişkiler, acil yardım ve afet yönetimi lisans eğitimleri ve sağlık yönetimi yükseklisans eğitimi alan, Altın Ambulans Onur Ödülü sahibi Habip GOSTAK, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Tema Tasarım | Osgaka.com