FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 15 Haziran 2021 92 Görüntüleme

Mut’ta 3 Zeytin Ağacı Daha Tescillendi

1300 yıllık anıt zeytin ağacına sahip olan Mut’ta; 820, 650 ve 435 yaşlarındaki 3 zeytin ağacı daha “anıt ağaç” olarak tescillendi. Mut’un Çortak, Kurtuluş ve Hacısait Mahallelerinde bulunan yeni tescil edilen 3 zeytin ağacına düzenlenen törenle tescil tabelaları asıldı.
Çortak Mahallesinde 820 yıllık anıt zeytin ağacının tescil törenine; Mut Kaymakamı Fatih Erdoğan, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, Çevre Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Özgür ve ilçe daire amirleri ve köylüler katıldı.
Mut Kaymakamı Fatih Erdoğan, ilçemize bağlı Çortak Mahallesindeki 3 zeytin ağacının tescillenme töreninde yaptığı konuşmada, ilçe zeytin ve zeytinyağının köklü geçmişe sahip olduğunu söyledi.
Bu değerleri yaşatma gayreti içerisinde olduklarını dile getiren Erdoğan, organik tarımın önemine değinerek; “Mut zeytini ve yağının dünya pazarındaki yeri arttı” dedi.

Başkan Volkan Şeker ise, “Türkiye’nin yüzde 13’ünü karşılayan Mut ilçesi zeytin ve zeytinyağı konusunda ilerlemeye devam ediyor. Özellikle asırlık anıt zeytin ağaçlarının ilçemizde olması bizlere gurur veriyor” dedi.
İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır ise, “Çortak, Kurtuluş ve Hacısait Mahallelerindeki 3 zeytin ağacının ‘anıt ağaç’ olarak tescillenmesinin gururunu yaşıyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından, tescil alan ağaçlara tabelaları konuldu.

Tema Tasarım | Osgaka.com