FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 21 Eylül 2023 95 Görüntüleme

Mut’ta zeytin hasadı başladı

Mut’ta zeytin hasadı başladı. İlçede, 2023 yılı itibariyle 296 bin dekar alanda üretim yapılan zeytinde bu yıl, 130 bin ton zeytin ve 10 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekleniyor. Zeytin hasadının başlamasıyla birlikte, zeytin, elek numarasına göre 10 lira ile 60 lira arasında fiyata satılıyor.
Mersin’de zeytin üretiminin yüzde 75’i, Türkiye üretiminin ise yüzde 20’sinin gerçekleştirildiği ilçemiz Mut’ta, 296 bin dekar zeytin alanında 12 milyon 500 bin kayıtlı, yeni dikilen meyvesiz ve kayıtsız toplam 15 milyon zeytin ağacı bulunuyor.
İlçede bu yıl zeytin rekoltesinin düşük olacağı beklenirken, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, “İlçede 700 bin dekar tarım arazisi mevcut olup bunun 296 bin dekarı zeytin üretim alanlarıdır. Bunun en bariz örneği de Haydar Mahallemizdeki bin 300 yıllık anıt zeytin ağacı bulunmaktadır. Rekoltenin yüzde 65’i sofralık, yüzde 35’i yağlık olarak üretilmekte. İlçede ÇKS’ye kayıtlı yaklaşık 12 Milyon 500 bin, ÇKS’ye kayıtsız ve yabani zeytinlerle toplamda 15 milyon zeytin ağacı bulunmakta. İlçede toplamda 22 adet zeytinyağı fabrikası, 13 adet fabrika TKDK destekli, 9 fabrika öz kaynak ile yapılıp 15 adet zeytin işleme tesisi ve 2 adet prina işleme tesisi bulunmakta.” dediler.
Bakanlık tarafından zeytin üreticilerine zeytin dane desteği olarak kilogramda 15 kuruş, zeytinyağında tonda 80 kuruş fark ödemesi desteği ve zeytin bahçelerine dekara 107 TL mazot gübre desteği verilmekte olduğunu belirten yetkililer; ilçede üretilen zeytinyağına ‘Mut Zeytinyağı’ adıyla 2018 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescil belgesi verildiğini ifade ettiler.

1300 YILLIK ANIT ZEYTİN AĞACI MUT’TA

1300 yıllık tescilli anıt zeytin ağacının Mut ilçesinde olduğunu söyleyen İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, şu bilgileri verdiler: “İlçeye bağlı Haydar Mahallesi’nde bulunan anıt zeytin ağacının gövde çapı 6 metre 28 santimetre. Zeytin ağacı yaklaşık bin 300 yıllık geçmişe sahip. Bu ağaç 2009 yılında ‘anıt ağaç’ olarak tescillenmiş bulunmaktadır. Yılda yaklaşık 150/200 kg zeytin hasat edilmektedir. Ayrıca Çortak Mahallesinde 820 yaşında zeytin ağacı, Kurtuluş Mahallesinde 650 yaşında zeytin ağacı ve Hacısait Mahallesinde 435 yaşında zeytin ağacı bulunmaktadır.”

MUT ZEYTİN İHRACATINDA DA SÖZ SAHİBİ

Ortadoğu üzerinden dünyaya zeytinin Mut üzerinden yayıldığını belirten Mut Ziraat Odası Başkanı Muharrem Yılmaz, “Mut zeytinimizin ve zeytinyağımızın gerek iklimsel avantajıyla kaliteli, natürel, organik üretimin avantajıyla yurt içine ve yurt dışına satımı yapılmaktadır. Gerek Fransa’ya, gerek Japonya’ya, gerek Birleşik Emirliklerine ilçemizden ihracat yapan firmalar bulunmaktadır. Mut zeytinyağımız 0.8 asidin altında, Peroksit değeri 8 ile 9’larda olmasıyla raf ömrünün peroksit avantajıyla daha uzun olmasıyla içerdiği sağlık bileşenlerinin sayesinde natürel organik ve polifonel miktarı olarak dünya piyasalarında ön plana çıkmaktadır.” dedi.

ZİRAAT ODASINDAN ERKEN HASAT UYARISI

Mut Ziraat Odası Başkanı Yılmaz, erken hasat konusunda zeytin üreticilerini uyardı. Yılmaz, “Zeytinde erken hasat yağ kalitesini olumsuz etkilemektedir. Erken hasat ayrıca fiyatın düşmesine neden olmaktadır. Erken hasat yaparak kaliteyi, fiyatı ve rekolteyi düşürmeyelim. Zeytin hasadı yapılırken olgun meyveleri toplayalım. Olgun olmayan meyveleri ise Ekim ayının ilk haftasından sonra yapmaya gayret gösterelim. Bereketli bir zeytin sezonu olmasını temenni ediyorum. Bol kazançlar dilerim” dedi.
Fiyatlardan memnun olan üreticiler ise, “Bu yıl zeytin rekoltesi düşük. En yüksek fiyatı 60 lira en düşük fiyatı ise 10 lira. İnşallah fiyatlar bu şekilde devam eder” dediler.

Tema Tasarım | Osgaka.com