FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 24 Temmuz 2019 1011 Görüntüleme

ORANLI: “Basın özgürlüğünü korumak hepimizin görevidir”

Basın İlan Kurumu Mersin Şube Müdürü Çetin Oranlı, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Oranlı mesajında şu görüşleri kamuoyuyla paylaştı:
“Bilindiği gibi basın tarihimizde gazete içeriğinin yayından önce sınırlandırılması niteliğindeki sansür uygulaması, 24 Temmuz 1908 tarihinde kaldırılmıştır. Bu nedenle de 24 Temmuz, ‘Basın Bayramı’ olarak kutlanmakta ve basın tarihimizde bir dönüm noktası olarak tanımlanmaktadır.
Matbaanın geç gelişi nedeniyle gazetecilik faaliyetleri, Osmanlı’da Batı’ya göre epey gecikmeli olarak başlamıştır. Avrupa ülkelerine göre daha kısa bir periyoda sahip olan basın tarihimiz, teknolojik gelişmeler ve sektördeki atılımlarla önemli evreler geçirmiştir.
Basın özgürlüğünün sınırları ile ilgili tartışmalar, Batı ülkelerinde dahi halen devam etmekte ve kamusal sorumluluk çerçevesinde ele alınmaktadır. Düşünce özgürlüğü ile birlikte basın özgürlüğü de özgürlüklerin temeli olarak tanımlanmaktadır. Basın özgürlüğü, demokrasilerde gelişmişliğin de göstergeleri arasında yer almaktadır. Basın özgürlüğünü korumak ve özgürlük sahasını geliştirmek için hepimize görev düşmektedir. Bu bağlamda, etik sınırlara riayet edilmesi, sektörde meslek kuruluşlarımızca otokontrol mekanizmasının güçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.
Yerel basın büyük öneme sahiptir. Yerel basın; yayın yaptığı bölgenin sorunlarına duyarlı refleks ortaya koymaktadır. Farklı mecralarda hedef kitlesine ulaşan Mersin yerel basını, ilin meselelerini esas alan, kamusal sorumluluğunun bilincinde yayıncılık anlayışı sergilemektedir. Şehirlerin kalkınmasında yerel basının denetim görevini sağlıklı bir şekilde ifa etmesi ve ‘kamuoyu oluşturma’ gücü etkili olmaktadır. Dileğimiz Mersin yerel basınının her alanda daha güçlü kurumsal yapılar ortaya çıkarabilmesidir.
Bu vesile ile tüm basın çalışanlarının Basın Bayramı’nı kutlar, haklarının her alanda korunduğu, daha iyi çalışma şartlarına kavuşmalarını temenni ederim.”

Tema Tasarım | Osgaka.com