FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 1 Mayıs 2019 1566 Görüntüleme

SEÇER: “805 muhtarım başımın tacıdır”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında ilk kez muhtarlar ile bir araya geldi. Muhtarlarla gerçekleştirdiği ilk toplantısında konuşan Başkan Seçer, “Anamur’dan Tarsus’a kadar, Çamlıyayla’dan Gülnar’a kadar 805 muhtarım benim başımın tacıdır” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Muhtarları Bilgilendirme ve Tanışma Toplantısı dolayısıyla Anamur, Gülnar, Mut, Bozyazı, Aydıncık ve Silifkeli mahalle muhtarları ile bir araya geldi.
Toplantıya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Silifke Belediye Başkanı Mücahit Aktan, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, Aydıncık Belediyesi Başkan Vekili Yüksel Uğran, meclis üyeleri ve yüzlerce muhtar katıldı.

“Demokrasi kavga, gürültü çıkarma aracı değil”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer konuşmasında demokrasi vurgusu yaparak, Mersin’de seçimin kimsenin burnu bile kanamadan geçtiğini dile getirdi. Başkan Seçer, seçimlerin amacının kavga ve gürültü çıkarmak değil, demokrasilerin bir şölen havasında geçmesi gerektiği olduğunu belirterek, “Hepimiz seçimden çıktık. Çok şükür Mersin’de kimsenin burnu bile kanamadan bir seçim geçirdik. İpi göğüsleyenlerimiz oldu. Geride kalanlarımız oldu. Ama her zaman söylüyoruz kazanan Mersin ve Türkiye olsun. Bizim arzumuz, isteğimiz bu. Demokrasi güzel bir şey. Bunu bir şölen havasında yapmak lazım. Bir husumet, birbirimize parmak sallama, rövanş alma, kavga, gürültü çıkarma aracı değil demokrasi. Demokrasi çoğunluğun azınlığın üzerinde hakimiyet kurması da değil. Tam tersi. Çoğunluğun azınlığın haklarına sahip çıkması, saygı duyması. Biz iktidar olduk, ben belediye başkanı oldum diye şimdi diğer arkadaşlarımızı, farklı partilerden belediye başkanlığı yapacak olan kardeşlerimize zulmedemeyiz. Onlara yardımcı olmamız lazım. Tam tersi ben bunu mecliste de söyledim. Meclisteki matematik çoğunluğun bunun üzerinden kararların verilmesi kimseye bir hayır getirmez. Bu çoğunlukçu bir demokrasi olur. Biz çoğulcu demokrasi diyoruz. Matematiğe dayalı olmasın, mantığa, birliğe, beraberliğe, memleket için, Mersin için ne uygunsa, ne hayırlısıysa, hangi siyasi partiden olursak olalım aynı karar altında imzamız olsun. Yeter ki ortak noktamız Mersin olsun, hemşehrilerimiz olsun” dedi.

“805 muhtarım benim başımın tacıdır”

Mersin’de 13 belediye başkanı ve 805 mahalle muhtarı ile Mersin halkına hizmet vereceklerini ifade eden Başkan Seçer, “Biz bunları aşmak ve baştan konuşmak zorundayız. Sizlerin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in siyasi ve ideolojik sebeplerle siyaset yapmayacağını, belediye başkanlığı yapmayacağını bilmeniz lazım. İster AK Partili, ister İYİ Partili, ister MHP’li, ister HDP’li, ister Demokrat Partili, hangi dünya görüşünden olursa olsun tüm muhtarları kucaklayacağını bilmesi lazım. Bunu baştan ortaya koymamız lazım. Anamur’dan Tarsus’a kadar, Çamlıyayla’dan Gülnar’a kadar 805 muhtarım benim başımın tacıdır, benim mesai arkadaşımdır, büyüğümse abimdir, küçüğümse kardeşimdir. Bunun da böyle bilinmesini istiyorum. Bizim ortak paydamız Mersin. Mersin’i daha iyi noktalara getirmek” şeklinde konuştu.

“Çalışan ve üreten bir Büyükşehir Belediyesi olacağız”

Yerel yönetimler olarak insanlara iş ve aş imkânı sunmalarının gerekliliğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “İnsanlar hayırlı olsun demeye geliyorlar ve iş istiyorlar, aş istiyorlar. Bizim bunları yerel yönetimler olarak onlara sunmamız lazım. Herkesi belediyede istihdam etme imkanımız yok. Ama Mersin’i ekonomik olarak kalkındırma imkanına yerel yönetimler olarak uygulayacağımız politikalar ve ortaya koyacağımız yönetim anlayışı ile sahibiz. Çalışan ve üreten bir Büyükşehir Belediyesi olacağız. Bunu da ilçe belediyelerimiz ile koordine halinde yapacağız. Hiçbir parti ayrımı yapmadan. Ama demokrasi, iyi yönetim, yerinde yönetim, etkin yönetim, akılcı yönetim mahallede başlıyor, muhtarla başlıyor. Onun için muhtarlar önemli. Muhtarlar belediye başkanı ile vatandaş arasındaki birbirini besleyen damarlar. Muhtarları ortadan kaldırdığımız zaman, yani damarı kestiğimiz zaman kan kaybından ölürüz. Belediye başkanı da ölür, halk da hizmetsizlikten şikayet eder. Belediye başkanının da siyasi ömrü yok olur. Hizmet yapamaz. Onun için bu işi bizim muhtarlarımızla beraber götürme gerekliliğimizin ötesinde zorunluluğumuz var. Biz bize mahkumuz. Biz bizi sevmek zorundayız. Hatta aşk derecesinde sevmek zorundayız. Muhtarlarla belediye başkanı bir gönül bağı kurmalı. O bana yardımcı olacak, ben muhtarıma yardımcı olacağım. Sonuçta mahalledeki hemşehrim memnun olacak, kazanacak” dedi.

“Muhtarlık bir gönül işi”

Muhtarların sorunlarını çok iyi bildiğini ve milletvekilliği döneminde de milletvekillerinin en çok gündeme getirdiği konuların başında muhtarlar, çalışma koşulları ve özlük haklarının olduğunun altını çizen Başkan Seçer, “52 bin civarında Türkiye’de bu görevi yürüten muhtar arkadaşlarımız var. Muhtarlık gerçekten bir gönül işi. Bütün muhtarlarımızı kutluyorum. Bunun parasal karşılığı yok. Hiçbir muhtar muhtarlık yaptığı için servet sahibi olmaz, Cebinden, kesesinden verir. Şimdi bizim de o dönemde muhalefet olarak ortaya koyduğumuz muhtarlara ilişkin teklifler, öneriler, şiddetli muhalefet, gerçekten iktidar partisi AK Parti’nin de bu konuda tedbir alma ihtiyacı duyması, şu ya da bu şekilde, iktidar muhalefet el birliğiyle muhtarların imkanları geçmiş dönemlere göre birkaç adım daha iyi noktalara geldi. Ama merkezi yönetimle ilgili muhtarlarımızın ilişkileri arzu ederiz daha iyi noktalara gelsin” şeklinde konuştu.
Bu tarz toplantıları sık sık yapacaklarını ve muhtarların eksikliklerini en kısa zamanda gidereceklerini ifade eden Başkan Seçer, “Zannetmeyin ki sayın belediye başkanı muhtarlara gönüllerini hoş tutmak için bazı güzel sözler söyleyecek, ondan sonra unutulup gidecek. Biz bu toplantıları bir daha bir daha yapacağız. Onun için benim kaçacak bir yerim yok. Eğer bu toplantıları yapacaksam muhtarlarımın da eksikliklerini gidereceğiz. Bina eksiği olan arkadaşlarımız var. Daha önceki dönem muhtarlık yapmış toplam 805 muhtarımızdan 452’si görevine devam ediyor. Güven oyu aldı halktan ve mahallesinden. Bazı sıkıntılar yaşanmış. Eşyalar eski muhtarlar tarafından götürülmüş ve yeni gelenlere de sıkıntı olmuş. Bunları süratle gidereceğiz” sözlerini kullandı.

“Muhtarlık, belediye başkanlığı, meclis üyeliği gibi görevler çok kutsal değerler”

Özellikle kırsal mahallelerden, alt yapı ve köy yolları ile alakalı çok talep aldıklarını belirten Başkan Seçer, “Bir an önce bunları gidermek için faaliyetlere başlamamız lazım. Ben yeni bir belediye başkanıyım. Daha önceki belediye başkanımıza da hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Her kim ise bu memlekette taş üstüne taş koymuş, gerçekten muhtarlık, belediye başkanlığı, meclis üyeliği, bunlar çok kutsal değerler. Bunların değerini bilmek lazım. Memlekette bu görevleri sırasında taş üstüne taş koyanlardan Allah razı olsun. Ama siz de takdir edersiniz, başkanımız görevi bana devretti. Benim farklı bir bakış açım var, olayları farklı bir akıl süzgecinden geçiririm, yönetim anlayışım farklı, göz zevkim, renk zevkim başka. Yeşile olan, denize olan ilgim farklıdır. Fakiri, fukarayı kollarım. Bunlar karakteristik özelliklerdir bir yönetici için. Doğal olarak ben de kendi politikalarımla ve kendi bakış açımla, kendi oluşturacağım bürokrasiyle ve kadrolarımla ilerleyeceğim. Belki görevden alacağız, yer değiştireceğiz, bunlar olacak” şeklinde konuştu.

“İşini en iyi yapan kadrolarla yürümek zorundayız”

Herhangi bir siyasi sebepten dolayı kimse arasında ayrım yapmayacağının vurgusunu yapan Başkan Seçer, “Nasıl muhtarlarım, ilçe belediye başkanlarım arasında, meclis üyelerimiz arasında büyükşehir belediye başkanı olarak herhangi bir siyasi sebepten dolayı ayrım yapmıyorsam, bürokratlarımız arasında da asla bunu yapmayız. Hiç kimse iddia edemeyecek ben siyasi görüşümden dolayı görevden alındım diye. Yeter ki geçmişte arzu etmediğimiz tavır ve davranışları yapmamış olsun. Eğer bir adam partizanlık yapmışsa, insanları bezdirmişse, şikâyet konusu olmuşsa işini de çok iyi yapsa görevden alırım. Ama sırf siyasi görüşü falanca partiden, falanca partiye oy vermiş, bana oy vermemiş, vallahi canı sağ olsun. Yeter ki, benim istediğim nitelikte, liyakatli, birikimi olan bir personel olsun, bir bürokrat olsun. İşini en iyi yapan kadrolarla yürümek zorundayız” dedi.

“Mersin’e vizyon koyacak bir belediyecilik anlayışı ortaya koymalıyız”

İlçe belediyelerine de pay verildiğini fakat yoğun görevlerin yine de Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu söyleyen Başkan Seçer, “Bu büyük hinterlantta, bu görevleri yapacak olan bürokratların birikimli olması lazım, işini iyi yapıyor olması lazım. Yolumuz olsun, temiz bir çevremiz olsun. Vatandaş sinekten şikâyet ermesin, yeşilimiz olsun, parkımız olsun. Bunlar rutin hizmetlerimiz. Her belediye başkanının yapması gereken hizmetler var ama Mersin’e bir vizyon koyacak belediyecilik anlayışı ortaya koyacaksak bunu benim tek başıma yapmam mümkün değil. Bunun işte az önce söylediğim gibi işini iyi bilen bürokratlarla yapma zorunluluğum var. Benim yolumu onlar aydınlatacak. Benim el fenerim onlardır. Onların sayesinde hizmet yapabiliyoruz. Birikim onlarda, teknik onlarda, işi bilme onlarda. Biz yöneticiyiz. Biz siyasi birer figürüz. Bu konuda da emin olabilirsiniz ki yine kapsayıcı, kucaklayıcı bir bürokratik kadro oluşturarak bu hizmetleri hep birlikte götüreceğiz” dedi.
Başkan Seçer konuşmasının ardından muhtarlar ile hatıra fotoğrafı çekildi ve toplantı sona erdi. Toplantı’nın ikinci gününde ise Erdemli, Tarsus, Çamlıyayla, Mezitli, Yenişehir, Toroslar ve Akdeniz ilçelerinin muhtarları ile bir araya gelindi.

Tema Tasarım | Osgaka.com