FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 24 Aralık 2019 942 Görüntüleme

Sulama Göletindeki Balıklar Kıyıya Vurdu

Mut’ta bulunan Kelceköy Hacınuhlu Sulama Göletinde boyları 10–15 santime ulaşan yayın balıkları, sazan, aynalı sazan, turna ve binlerce küçük orta boy balığın kıyaya vurması üzerine yetkililer harekete geçti. Balıkların kıyıya vurması ve ani ölüm nedenini araştırmak için Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerinin göletten numune alarak gerekli laboratuarlara gönderildiği öğrenildi.
Zehirlenme ihtimalinin az olduğunu söyleyen yetkililer, halen bazı küçük balıkların suda kıyıya toplu halde toplanmaları ve birbirlerine sarılarak göl içerisine gitmemek için çırpındıkları vatandaşları şaşkına çevirdi. Göl içerisinde balıkları korkutan bir şeylerin olacağını tahmin eden vatandaşlar, elleriyle balıkları avuçlasalar dahi kaçmamaları ilginç bulundu. Belki de balıkların acıktığını düşünen vatandaşlar, getirdikleri ekmekleri göle atmalarına rağmen balıkların ekmekleri yememeleri dikkat çekti. Milyonlarca balığın kıyıya gelerek bir birleriyle sarmaş dolaş çırpınmaları ise gözlerden kaçmadı. Balıkları avuçlarıyla alsalar dahi kaçmamaları dikkat çekerken ölen balıkların ise nedeni konusunda şaşkına döndüler.
Balıkların sahile toplu halde vurması ve ölümleriyle ilgili açıklamada bulunan Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Su ürünleri Mühendisi Osman Yenisaraç, “Hacınuhlu Mahallesi Muhtarımızın İlçe Tarım Müdürlüğümüzü aramasıyla olay yerine gelmiş bulunmaktayız. Gölette inceleme yaptık. Hem balıklardan hem bu göletteki sudan numune alacağız. Gereken yerlere numunemizi göndereceğiz. Artık numunenin cevabına göre gerekli işlemleri yapacağız” dedi.
Balıkların bu halde olması yönündeki tahmini sorulan Yenisaraç, “Yani kesin olmamakla birlikte benim tahminim göletteki oksijen seviyesinin düşmesiyle alakalı, bir de buna bağlı olarak aşırı platon vermesi olduğunu tahmin ediyorum. Bu da balıkların alabileceği oksijen seviyesini düşürüyor. Muhtemelen zaten oksijen seviyesinde balıklar bu harekette bulunur. Ya su kaynağına doğru giderler, ya da su yüzüne doğru hareket ederler. Bu bize oksijen seviyesinin azlığı konusunda fikir veriyor. Gerekli incelemeleri yaptık. Artık laboratuar sonuçlarına göre sonuçları değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.
Hacınuhlu Mahalle Muhtarı Yakup Ceylan ise, “Bu göleti tarımsal sulama amaçlı kullanıyoruz. Göletimizin kenarında balıkların kıyıya vurması dikkatimizi çekti. İlçe Tarım Müdürlüğüne haber verdik. Sağ olsunlar geldiler, kontrollerini yaptılar. Gerekli incelemelerden sonra neden kaynaklandığının sonucuna varacağız inşallah. Böyle bir olayla ilk defa karşılaştık. İnşallah ileri günlerde bu olaydan tecrübe edineceğiz” dedi.
Kelceköy Sulama Kooperatifi Başkanı Hasan Tepe ve yurttaşlar, balıkların açlıktan bu şekilde yapabilir tahmini üzerine olay yerine getirdiği ekmekleri balıklara parçalayarak verdiler. Balıkların ekmekleri yemediğini görerek, demek ki açlıktan değil, diyerek üzüntülerini dile getirdiler.
Göletten sorumlu olan Kelceköy ve Hacınuhlu Sulama Suyu Kooperatif Başkanları, her ihtimale karşı vatandaşların balıkları tutarak evlere götürüp yememeleri konusunda önlem alacaklarını söylediler.

Tema Tasarım | Osgaka.com