FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 15 Kasım 2022 236 Görüntüleme

Zeytin hasadında işçi sıkıntısı

Zeytin hasadı devam eden ilçemiz Mut’ta, üreticiler işçi bulamamaktan şikayetçi.
11 zeytin salamura işleme tesisi ile 21 zeytinyağı fabrikası faaliyette olan ve bu yıl 300 bin ton zeytin ve 30 bin ton zeytinyağı rekoltesi beklenen Mut’ta, zeytin hasadı sürerken üreticiler işçi bulamamaktan şikayet ediyor.
2018 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alan, zeytin üretiminin yüzde 65’inin, Türkiye üretiminin ise yüzde 15’inin gerçekleştirildiği Mut’ta, 15 milyon kayıtlı zeytin ağacı bulunuyor.
Bin 300 yıllık anıt zeytin ağacının bulunduğu ilçede bu yıl 250 ile 275 TL olan zeytin toplama yevmiyesine rağmen, müstahsilin birçoğu işçi bulamadığını belirtirken; zeytin fiyatlarının düşük olması üreticiyi düşündürüyor.
Her yıl ekim ayında başlayan ve ocak ayına kadar süren zeytin hasadının havalarında güzel olması ile birlikte tüm hızıyla devam ettiğini belirten Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar, zeytin üreticilerinin her sene yaşanan sorunlardan biri olan zeytin toplama işçisi krizinin bu hasat döneminde daha da arttığına dikkat çekti.
Ortalama 250 ile 275 TL arasında olan günlük ücrete rağmen zeytin toplamak için işçi bulamadığını söyleyen zeytin üreticileri ise, Mut’ta yeterli sayıda işçinin olmadığından yakındı. Zeytin üreticileri, ilerleyen günlerde hasat süresinin yağışlı havaların da gelmesini göz önünde bulundurarak, uzamasından endişe ettiklerini dile getirdiler.
Zeytin toplamanın zor olduğunu ve yevmiyelerinin az olduğunu söyleyen zeytin işçileri ise, şu an zeytin toplama yevmiyelerinin 250 ile 275 lira olduğunu bu ücretin ilerleyen günlerde 300 liraya çıkarılmasını beklediklerini söylediler.

Tema Tasarım | Osgaka.com