FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 8 Ekim 2019 1210 Görüntüleme

Zeytin Rekolte Tahmin Heyeti Mut’ta

Türkiye genelinde 2019-2020 zeytin sezonunda üretilecek olan zeytin ve zeytinyağı rekoltesini tespit etmek için UZZK tarafından (Ulusal Zeytin Ve Zeytinyağı Konseyi) görevlendirilen heyet, 15 milyon zeytin ağacı bulunan Mut’ta incelemelerde bulundu.

Ziraat Mühendisi Ahmet Sarıkaya (Kristal Zeytinyağı- Ticaret ve Sanayi Kontuvarı Türk AŞ. Hammadde Satınalma Yöneticisi), Dr. Mehmet Ulaş (Zeytincilik Araştırma Enstitüsü) ve Yüksek Ziraat Mühendisi Çiğdem Ceren’den (Zeytincilik Araştırma Enstitüsü) oluşan Zeytin Rekolte Tahmin Heyetinde bulunanlar; ülkemizin ve Dünya’nın önemli zeytin ve zeytinyağı üreticisi konumunda bulunan ve yaklaşık 15 milyon zeytin ağacı varlığıyla adından söz ettiren ilçemiz Mut’ta, bu yıl gerçekleşmesi beklenen zeytin rekoltesini belirlemek amacıyla Mut zeytinliklerini yerinde incelediler. Zeytin rekoltesi ve zeytinyağı rekoltesi tahmini için, yetkililerle görüşmeler yapan tahmin heyeti; Mut zeytini ve zeytinyağı üreten İzorya Zeytinyağı Fabrikasını da ziyaret ettiler.

İzorya Zeytinyağı yetkilisi Erdoğan Şentürk’ten bilgi alan ve görüş alışverişinde bulunan zeytin rekolte tahmin heyeti, Mut’un zeytin ve zeytinyağı üretimi konusunda önemli bir konuma sahip olduğunu belirttiler.

İLAÇSIZ ZEYTİN MUT’ TA YETİŞİR

Mut zeytini ve zeytinyağı özellikleri ile ilgili heyette bulunanları bilgilendiren İzorya Zeytinyağı yetkilisi Erdoğan Şentürk, Mut yöresinde zeytin üretilirken tarım ilacı kullanılmadığına dikkat çekti. Şentürk, “Mut yöresinin kendine has iklim özellikleri sayesinde hiç tarım ilacı kullanmadan zeytin üretilir. Dünya’da eşine ender rastlanan bir olay. Zeytin yetiştiren diğer yörelerde her sezon en az 7 kere ilaç yapılıyor. Bu özelliğiyle ilaçsız zeytin sadece Mut’ta yetişir. Sloganımız ise ‘Sağlık Zeytinden Zeytin Mut’tan” dedi.

MUT ZEYTİNYAĞI ECZANELERDE SATILACAK

Mut yöresinin kendine has iklimi ile hem leziz, hem de üst kalitede zeytinyağı üretilmesine olanak sağladığını belirten Şentürk, şöyle konuştu: “Dünya’nın ilk zeytin hasadı Mut’ta gerçekleşmektedir, bu sayede ürettiğimiz zeytinyağlarının çok büyük bir kısmı erken hasat edilen zeytinlerden yapılmaktadır. Erken hasat edilen zeytinlerden elde edilen zeytinyağı; sağlığa yararlı bileşenler, polifenoller açısından çok zengin olmaktadır. Polifenoller zeytinyağında bulunan, sağlık için faydalı bileşenlerdir, erken hasat edilen Mut Zeytinleri ile yüksek polifenol değerine sahip zeytinyağları üretebiliyoruz. Zeytinyağındaki polifenolün emilimi çok yüksek ve polifenollerin kanser hücreleri ile savaştığı kanıtlandı. Geleceğin kanser tedavisi Mut zeytinyağı ile şekillenecek. Artık eczanelerde Mut zeytinyağı göreceğiz ve reçetelere Mut zeytinyağı yazılacak.”

MUT ZEYTİNYAĞININ 19 MADALYASI VAR

İzorya Zeytinyağı Firması’nın Mut zeytininden elde ettiği Mut zeytinyağının yurt dışında ve yurt içinde yapılan zeytinyağı kalite yarışmalarından toplamda 19 madalya aldığını belirten Şentürk; “Geçtiğimiz yıllarda da 9 madalya ve 2 üstün lezzet ödülü aldık. Ayrıca yurt dışından da 8 madalyamız var; Mut zeytini için ve bizim için gurur verici” şeklinde konuştu.

Tema Tasarım | Osgaka.com