FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 6 Aralık 2022 176 Görüntüleme

PERS YOLU / OLİMPİYAT SPOR / 2

Önceki bölümde Sertavul Beli’nde kalmıştık.
Bel karlıydı. Sıcak arabadan inmiş, havalanıyorduk. Kavaközülü olan Pers Yolu Rehberi İnce Bukay ben, köyümün, doğu kapısının fotoğraflarını çekmiştim; Kavaközü Mut Kavaközü sanal sayfamızda paylaşmak için.
Araçlara binişimiz çok sürmedi. Bin altı yüz rakım’ın karlı buzlu soğuğu, içimize hemen girdi, bizi arabaya attı.
Toroslar burada ön sınır, yanı sıra zirve. İç kesimlerde, Pers Yolu üzerinde iki bin rakımları görmek var bu arada.
Hareketten kısa bir süre sonra, kar buz bitti. Sıcağımıza geri döndük.
Bir zamanlar Mut İlçemize bağlı Yeni Köy’ü geçtikten sonraki düzde, Kozlu Bucak Bakım Evi düzlüğü de denen yerde, Olimpiyat Spor’dan Ümit Hoca’yı arayıp, sabah kahvaltısı yapacağımız Dere Köyü’ndeki lokantacı ile görüştüğümü, işletmenin çayları koyduğunu bildirdim.
Takım organize!
Biraz sonra Ümit Hoca beni aradı. Pers Yolu sapağına yaklaştığımızdan, sapağı benim göstereceğimden, bizim aracın öne geçmesini duyurdu.
“Kaptan, topuklayıver, öndeki aracı geçelim.” dedim.
Kaptanla senli benli konuşuyoruz. Liseden okul arkadaşıyız. Araca binerken değil, ama Sertavul Beli’nde, “Yaaa… Sen miydin!” yaptık.
Kaptana durumu anlattık, geçtik. Geçtik, ama biraz sonra diğer araç yine geçti bizi.
Daha sonra öğrendik. Güya diğer aracın kaptanı, “deli doluymuşşş!” biraz. Ondanmış ikide bir bizi geçmesi.
Geçti, ama yol verdi deli dolu kaptan; sinyalle, geçin diye.
Geçtik yine.
Pers Yolu başlama noktasına, Karaman’a girerken, çevre yolu üst geçidini geçince, çevre yolu ile ilgili olmayan, yaklaşık yüz metre kadar ilerideki ilk ham yoldan girilir. Gidiş yönünde kuzeye düşer. Saptıktan sonra, doğuya doğru ilerler. Yaklaşık üç yüz metre kadar sonra olduğumuz yer.
Tarifledim, ama kaptan buyurmuş; “rehber öne gelsin, iyi duyamıyorum” diye. İletiyi ulaklar tellallayınca ileri geçtim.
Oldukça geniş bir alan Pers Yolu başlama yeri.
Son iki yıldan önce sivrisineklerin oynaştığı, genişçe, durgun, bir çeşit göletti. Dağa Barajı’ndan salınan sular burada toplanıp, dev sulama kanallarına girer yaz boyunca. Karaman Ovası bu sularla sulanır.
Karaman devlet idaresi burayı düzenleyip, sular için yeni alt yapılar oluşturup, çekti çevirdi. Sivrisinekler kayboldu. İki yıldır, bir vatandaş silajlık mısır ekiyor. Ondan bu yıl aldığımız bilgilere göre, alanın tamamına park yapılacakmış. Şimdilik, önceki sahibi olduğu için, ekip dikmesine seslenmiyorlarmış. Metinsiz, güzel bir anlaşma. Üretim iyidir.
Etrafımız; doğu yönünde Pers Yolu’nu kıvrımları ile gizleyen, meyve bahçeleri ile kaplı. Kuzey ve güneyi minik sıra dağlarla, batı yönü yine meyve bahçeleri ile dolu.
Tam merkez bulunduğumuz yer. Topyekun bakıldığında minik bir ovadayız.
İndik araçlardan.
Pers Yolu’nun başlama yerini yürüyüşçüler görsün, bilsin istiyoruz.
“Pers Yolu’nda yürüyenler; insanlık tarihinin, bilinen ve bilinmeyen bütün zamanlarının içinden geçecekler!” iddiamız, bilgilenme gerektirir.
Kısa bir bilgilendirme yapıyorum. Mut Olimpiyat Spor Kulübü Lideri Antrenör Ümit Aslan Hoca’nın sunumu ardından.
Persler; yeryüzünün ilk posta teşkilatını kuran uygarlıktır.
O tarihlerin, bilinen yeryüzünü, kontrol eden bir imparatorluk olarak, yol ağı ciddi bir ihtiyacın ötesinde, zorunluluk, Pers Kralı Darius için.
Kontrol ettikleri Dünyayı yönetebilmeleri için hızlı ulaşım sağlayabilecekleri yol ağına ihtiyaçları vardır. Yanı sıra, bu ağı en etkin şekilde kullanabilecekleri üst yapıya. Çok daha önemlisi, özellikle o zaman için, güvenliği ve posta teşkilatının aktarım istasyonlarını bulunduracak alt yapıya.
Bunun için, Pers Yolu üzerinde, bu günkü Mut ilçesine ait Kavaközü Köyü içinde, Sibila Müstahkem Mevkisini kurarlar. Tarihi kaynaklar, Sibila’yı, “Çukurova Ermeni Krallığı’nın kuzeyini koruyan, müstahkem mevki” diye tanımlar.
Sibila’yı ileride konuşacağız. Şimdi, Pers Yolu başındayız.

Devam edecek.

İlginizi çekebilir

MUTLU ANLAR TATİLİ

MUTLU ANLAR TATİLİ

Tema Tasarım | Osgaka.com