FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 31 Aralık 2019 515 Görüntüleme

BAKAN VARANK, MTOSB’DE İNCELEMELERDE BULUNDU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, MTOSB’de faaliyet gösteren Berdan Cıvata ve Özen İş Makina’nın fabrikalarını gezerek, üretimini gerçekleştirdikleri ürünleri inceledi.

Bir dizi etkinliğe katılmak üzere Mersin’e gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde (MTOSB) faaliyet gösteren Berdan Cıvata ve Özen İş Makina’nın fabrikalarını gezdi, üretimini gerçekleştirdikleri ürünler hakkında firma yetkililerinden bilgi aldı.
Fabrika gezileri esnasında Bakan Varank’a TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı, AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, AK Parti Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan, Zeynep Gül Yılmaz, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükçü, MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Adana OSB Başkanı Bekir Sütçü, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne ve çok sayıda sanayici eşlik etti.

ÖZOZAN: “DÜNYA MARKALARINA ÇÖZÜM ORTAĞIYIZ”

İlk olarak MTOSB 1. Bölgede 5 bin metrekare alan üzerine kurulu üretim tesisinde faaliyetlerini sürdüren Özen İş Makina’yı ziyaret ederek üretim alanlarını gezen Bakan Varank ve beraberindeki heyet, firmanın üretim faaliyetleri hakkında Genel Müdür Özcan Özozan, Genel Müdür Yardımcıları Murat Özozan ve Pınar Okay’dan bilgi aldılar.
1998 yılından bu yana cam sektöründe Türkiye’de ve dünyada marka olmuş firmalara cam şekillendirme için kalıp, makine, makine yedek parça imalatı gerçekleştirdiklerini aktaran Genel Müdür Özcan Özozan, otomotiv, savunma, enerji sektörlerine de hassas parçalar imal ettiklerini söyledi. Üretim alanı gezildiği esnada üretimi yapılan sıcak iş cam şekillendirme makinasının işlevi hakkında da bilgi veren Özozan, makinanın ürün geliştirme çalışmalarının devam ettiğini, ayrıca makinanın stratejik ürün kapsamında olduğunu belirtti. Dünyada marka olmuş firmalara çözüm ortaklığı sağladıklarını ifade eden Özozan, Roketsan’nın TEBER projesi, BMC’nin TTAR projesi, Makina Kimya Endüstrisi ve Paşabahçe gibi büyük firmalar için ürettikleri parçalar hakkında da bilgi aktardı.
Ziyaretin sonunda Özen İş Makine Genel Müdürü Özcan Özozan, Genel Müdür Yardımcıları Murat Özozan ve Pınar Okay tarafından Bakan Varank’a Tarsus’un eski evlerinin resmedildiği ağaç oyma bir tablo takdim edildi.

ŞEMSİ: “DÜNYANIN EN UZUN KÖPRÜLERİNDE TECRÜBELERİMİZ VAR”

Ziyaretlerine 320 kişiyle 20 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 40 bin metrekarelik entegre tesislerinde üretim faaliyetlerini sürdüren Berdan Cıvata ile devam eden Bakan Varank ve beraberindeki heyet, firmanın üretim faaliyetleri hakkında Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi ve Genel Müdür Zeynep Şemsi Aysalar’dan bilgi aldılar. 1979 yılında yurt içi ve yurtdışında firmaların standart ve özel cıvata, somun, saplama ve ankraj gibi her çeşit ve kalitedeki bağlantı elemanları ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla faaliyete başladıklarını aktaran Hasan Şemsi, yarım asra yakın bir süredir yurtiçi ve yurtdışı deneyimi ile Türkiye’de en eski cıvata üreticilerinden biri olduklarını söyledi. Enerji nakil hatları, makine, inşaat, çelik yapılar, gemi inşa sektörleri, rafineri ve petrokimya tesisleri, demiryolları, yol, tünel, baraj inşaatları, ve rüzgar enerji sektörlerine yönelik yüksek dayanımlı cıvata, ankraj, saplama, dişli çubuk ve somun üretimini gerçekleştirdiklerini ifade eden Şemsi, “Berdan Cıvata, yurtiçi-yurtdışı uluslararası mega projelerde harikalar yaratmaktadır. Berdan Cıvata, kritik özelliğe sahip ürünleriyle 2015 yılında Avrupa’nın en uzun ikincisi Osman Gazi Köprüsü’nün ayaklarını taşıyan 10,2 metre boyda, 780 kilogram ağırlıktaki cıvatalarını üretmiştir. 2023 metre ayaklar arası açıklığı ile dünyanın en uzunu olan Çanakkale Köprüsü’nün kulelerini taşıyacak yine 10,2 metre boyda cıvatalarını, yüzde 100 yerli üretip 2019 yılının ortasında Çanakkale’de Köprü şantiyesine teslim etmiştir. Dünyanın en uzun köprülerinde tecrübelerimiz bulunmaktadır.” dedi.
Şemsi, bağlantı elemanları sektöründe, Türkiye’nin ISO/EN 17025 ‘e göre Akredite Belgeli, ilk test laboratuvarının Berdan Cıvata olduğunun altını çizdi. Şemsi, Bakan Varank ve beraberindeki heyete firmalarına gerçekleştirmiş oldukları ziyaretten ötürü teşekkür etti.
MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli ise, Bakan Varank’ın MTOSB’ye gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Tekli, “Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekilimiz Sayın Lütfi Elvan’a ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Mersin’in Organize Sanayi Bölgeleri her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Mersin çok yönlü ekonomisi ile Türk ticaretinde önemli rol oynamakla birlikte istihdama ciddi katkı sağlamaktadır. Organize Sanayi Bölgelerimiz arttıkça kent olarak ülke ekonomisine ve istihdamına sağlayacağımız katkı da dolaylı olarak artış gösterecektir. Mersinimize bu yatırımların kazandırılmasında desteklerini esirgemeyen Sanayi Bakanımız Sayın Mustafa Varank ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız Sayın Lütfi Elvan’a teşekkür ederiz.” diye konuştu.

İlginizi çekebilir

YÜREĞİMİZ YANDI

YÜREĞİMİZ YANDI

Tema Tasarım | Osgaka.com