FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Spor 26 Ocak 2023 167 Görüntüleme

Çıtlık Hocantı’da

Mut Çıtlık Doğa Gezginleri (ÇIDOG), 122. etkinliğini gerçekleştirdi. Mut ÇIDOG bu etkinliğinde Mut’un Kadıköy Mahallesi’nden Derinçay (Hocantı) Mahallesi’ne kadar doğa yürüyüşü gerçekleştirdi. Hafta sonunda gerçekleştirilen ve Sami Demir anısına 4.sü yapılan doğa yürüyüşüne, 43 doğasever katıldı.
Mut’ta doğa yürüyüşü geleneğini başlatan ve düzenli aralıklarla doğa yürüyüşü ve gezi etkinlikleri düzenleyen Mut ÇIDOG’un bu haftaki durağı, Mut’un Kadıköy Mahallesi ile Derinçay (Hocantı) Mahallesi oldu. Etkinlik için Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda toplanan doğa gezginleri, 2 dolmuşla Kadıköy’e hareket etti. Kadıköy’e ulaşan gezginler, burada araçtan inerek, Kadıköy Köprüsü yakınlarından doğa yürüyüşünü başlattı.
Çok güzel bir havada, zeytin ve kayısı bahçeleri içinde, zaman zaman Göksu manzaraları eşliğinde doğa yürüyüşü yapan gezginlere; mola verilen yerde, anısına yürüyüş düzenlenen Sami Demir’in ailesi tarafından lokum ve bisküvi ikramında bulunuldu. Molada ayrıca, doğa yürüyüşüne ilk kez katılanlara, Nihat Mustul tarafından, son kitabı “Nöbetçi Maydanoz” imzalanarak hediye edildi.
Yaklaşık 8 km. süren doğa yürüyüşünün ardından Derinçay’a ulaşan gezginler, doğa yürüyüşünü sonlandırdı ve buradaki piknik alanında yemeklerini yediler. Yenilen yemeğin ardından köy kahvesinde müzik ve şiir etkinliği düzenlendi. Etkinlik sonrası köy içinde bulunan su kanalı ve doğal gölet ziyaret edildi. Geri dönen gezginler, araçlarına binerek köy çıkışında bulunan ve köylülerin “Türbe” adını verdiği tarihi bir yapıyı ziyaret ettiler. Türbe ziyareti sonrası yeniden araçlarına binen doğaseverler, Mut’a geri dönerek etkinliği sonlandırdı.
Mut ÇIDOG’un 122. etkinliğiyle ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi sahibi ve grup yöneticilerinden Nihat Mustul, yeniden doğada buluşmanın ve bir arada olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Mustul, “Mut Çıtlık olarak 122. etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bu etkinliğimizde, Kadıköy’den Hocantı’ya kadar doğa yürüyüşü yaptık. Yaklaşık 8 km’lik bu doğa yürüyüşünü, 5 yıl önce aramızdan ayrılan, doğa yol göstericimiz Sami Demir anısına gerçekleştirdik. Bu yürüyüşümüzle kendisini saygıyla ve özlemle andık. Tüm katılımcı arkadaşlara ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” dedi.
Etkinliğe Silifke’den katılan Taşeli Doğa Gezginleri’nden (TADOG) Mehmet Sami Soykan ve Mevlüt Yerli, Mut Çıtlık Doğa Gezginleri ile birlikte olmaktan duydukları mutluluğu ifade ederken; doğa yürüyüşçüleri de doğada çok güzel bir gün geçirdiklerini belirterek, grup yöneticilerine teşekkürlerini ilettiler.
Mut ÇIDOG’un Kadıköy – Derinçay doğa yürüyüşüyle ilgili fotoğraf ve videolara, sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GEZGİNLERİ sayfasından ulaşılabilir.

Tema Tasarım | Osgaka.com