FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Siyaset 5 Şubat 2019 1476 Görüntüleme

GÖKÇEL EKONOMİDEN VURDU

Mut Ziraat Odası Seçimli Genel Kuruluna katılmak için Mut’a gelen CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, CHP Mut İlçe Örgütünü ziyaret ederek partililerle buluştu. Partililere hitap ettiği konuşmasında, hükümete ekonomi politikalarından yüklenen Gökçel, “AKP hükümeti ülkede ranta dayalı, yandaşların faydalanabileceği bir ekonomik politika uyguladı. Çarşıda pazarda insanların alım gücü kalmadı. Emeklinin, sabit gelirlinin, çalışanın aldığı maaşla bir ayı geçirebilmesi artık mümkün değil. Tarım sektörü çöktü, ülkede eğitim eşit yapılmıyor” dedi.

“HÜKÜMET RANTA DAYALI BİR EKONOMİK MODEL UYGULADI.”

CHP Mut İlçe Başkanı Duran Orhan, İlçe Kadın Kolları Başkanı Kübra Ak, CHP Mut Belediye Başkan Adayı Mehmet Saydam ve partililerin katıldığı toplantıda konuşan CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel; 26 Nisan referandumu sürecini anımsatarak, Dünyada benzeri olmayan Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemine geçildiğini belirtti. Bu süreçte YSK’yi türlü hile ve sahtekarlıklar yapmakla suçlayan Gökçel, ülkede huzursuzluk olmaması için ve hukukun üstünlüğüne inanmalarından dolayı bu karara saygı duyduklarını söyledi. Bu süreç sonrasında 24 Haziran seçimlerinin yapıldığını, sonrasında da bugünlere gelindiğini aktaran Gökçel, “Biz hep şunu söyledik; tek adamın ülkede hakim olduğu bir düzende ne ekonomiden, ne yargıdan, ne huzurdan, ne barıştan sözedilebilir. Zaten AKP hükümeti 2002 yılından 2018 yılına kadar öyle bir ekonomik politika uyguladı ki; ülkede tamamen ranta dayalı, tamamen döngüsü olmayan yandaşların faydalanabileceği bir ekonomik model uyguladı” dedi.

“İNSANLARIN ALIM GÜCÜ KALMADI.”

Nihayetinde ülkemizin borcunun 458 milyar dolara çıktığını savunan Gökçel, şunları söyledi: “Bu borcun tamamına yakını, yurtdışından döviz bazlı borçlanmalar bunlar. Biz şimdi ekonomik olarak bunu katma değer üretecek ve ihracatı artıracak bir yönde ekonomik yönde uygulamadığımız için ihracatla ithalat arasındaki makas açıldı. Dolayısıyla biz bu borçları ödemekte zorlanmaya başladık. Şimdi geldiğimiz noktada, hepimiz bundan kendi adımıza olumsuz olarak payımızı aldık, etkilendik. Çarşıda pazarda dolaşıyoruz, insanların alım gücü kalmadı. Emeklinin, sabit gelirlinin, çalışanın aldığı maaşla bir ayı geçirebilmesi artık mümkün değil. Mucizelere bağlı. Tarım sektörü çöktü. Zaten ülkede eğitim eşit yapılmıyor. Bu ülkede, kümeste açlıktan dolayı civcivin öldüğüne, bu hükümet döneminde şahit olduk. Geçen hafta bir firmanın Adana’da konkordato ilan etmesiyle birlikte ona fason üretim yapan 270 – 280 civarında, kümeste yem temin edemeyince çiftçiler, civcivler açlıktan telef olmaya başladı. Böyle bir ekonomik pozisyon var ülkede. İlk defa bu ülkede, raflarda 20 lira seviyesini geçti diye, patlıcan ve biberin satılmamasıyla ilgili marketlerin karar aldığı dönemi yaşıyoruz bu iktidar döneminde.”

“YEREL SEÇİMDE CHP’Yİ GÜÇLENDİRMELİYİZ.”

Bu kadar olumsuz tablonun ardından yapılacak olanın 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde CHP’yi güçlendirmek olduğunu söyleyen Gökçel, “Eğer yerel seçimlerde CHP’yi güçlendirirsek ve şu andaki Cumhurbaşkanının iktidarının yaşandığı ülkede AKP’nin oyunu düşürürsek, onu sorgulanır hale getirirsek; belki oturup kendini çek etmek durumunda kalır. Bu uygulamaklardan vazgeçirip, yeniden toplumu düşüneceği, yeniden hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi tesis edeceği kararlar almaya yöneltebiliriz” şeklinde konuştu.

“KENETLENİRSEK MUT’U DA MERSİN’İ DE ALIRIZ.”

Partililere kenetlenmeleri ricasında bulunan Gökçel, “Bugünkü ekonomik koşullarda, ülkenin içinde bulunduğu bu olumsuz koşullarda; eğer biz birbirimize sarılırsak kenetlenirsek biz bu seçimi Mut’ta da, Mersin’de de kazanırız. Hem sosyal demokrat, adaletli, ötekileştirmeyen bir yönetim yerel anlamda Mersin’de ve Mutta tesis edilir; hem de ülkenin bugünkü içinde bulunduğu koşulların iyiye doğru gitmesiyle alakalı bir çoban ateşi yakmış oluruz” dedi.
Gökçel konuşmasını, CHP Mut İlçe Örgütüne, İlçe Başkanına ve CHP Mut Belediye Başkan Adayı Mehmet Saydam’a destek sözü vererek tamamladı.
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel partideki toplantının ardından, CHP Mut Belediye Başkan Adayı Mehmet Saydam’la birlikte Mut Ziraat Odasında düzenlenen Seçimli Genel Kurula katıldı. Burada Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar’la sohbet eden Gökçel ve Saydam, Genel Kurulun hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Tema Tasarım | Osgaka.com