FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 4 Eylül 2018 805 Görüntüleme

GÜREŞLER 6. GÜNÜNDE ÇAMLIYAYLA’NIN ZEVZEK TEPESİ’NDE GERÇEKLEŞTİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen ‘Geleneksel Karakucak Güreşleri’ 6’ncı gününde Çamlıyayla Zevzek Tepesi’nde gerçekleşti. Vatandaşların ilgi ile izlediği güreşlerde, pehlivanlar kıran kırana bir mücadele sergiledi.
30 Ağustos Büyük Taarruz ve Zafer Bayramı kapsamında düzenlenen ve Türklerin en eski sporlarından olan, yağsız çayır güreşi olarak bilinen Karakucak Güreşleri, vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle izlendi. Altıncı günün kazanan ve Başpehlivan olan yiğidi ise İsa Göçen oldu.
Çamlıyayla’nın Zevzek Tepesi’nde gerçekleşen güreş müsabakalarına Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, 19. Dönem MHP Mersin Milletvekili Asım Kaleli, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Çamlıyayla Ülkü Ocakları Başkanı Recep Özdemir, Tarsus Ülkü Ocakları Başkanı Emre Bircan, MHP Çamlıyayla İlçe Başkanı Ali Rıza Genç, MHP Çamlıyayla İlçe Kadın Kolları Başkanı Canan Gür, Çamlıyayla İlçe Müftüsü Hasan Küçük, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Başkan Kocamaz: “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan çok büyük bir onur duyuyoruz”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Zevzek Tepesi’nde gerçekleşen güreş müsabakalarında yaptığı konuşmasında, “Ağustos Ayı Türk’ün zafer ayı. Tarihimizde birçok zaferi bu ay içerisinde kazanmışız. Bin küsur yıldır yaşadığımız bu Anadolu topraklarına da yine Ağustos Ayı’nda girmişiz. Son olarak 26 Ağustos’ta başlatılan büyük zaferin mücadelesi 30 Ağustos günü zaferle sonuçlanmış ve bu toprakları kirli ayaklarıyla kirleten işgalciler Aziz Atatürk’ün önderliğinde bütün şehit ve gazilerimizin önderliğinde bu vatandan def edilmiş. Dolayısıyla Cenab-ı Allah’a bizi Türk ve Müslüman olarak yarattığı için dua ediyoruz. Böylesine yüce bir milletin evladı olmaktan, Türk kimliği taşımaktan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan çok büyük bir onur duyuyoruz” dedi.
“2014’de yükselen bayrak gönderde nazlı nazlı dalgalanmaya devam ediyor”
Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu hizmetlerden bahseden Başkan Kocamaz, “Bizi 25 yıldır Tarsus’tan tanıyorsunuz. Daha önce de Çamlıyayla’ya gelir giderdik ama 25 yıldır bu topraklara hizmet etmek şerefine nail olduk. Sizlerin güvenine, teveccühüne layık olabilmek için de gece gündüz demeden çalışıyoruz. Mersin bir bütün olarak ele alındığında 2014’de yükselen bayrak Allah’ın izniyle gönderde nazlı nazlı dalgalanmaya devam ediyor. Biz bütün ilçelerimizi eşit ele alıyor, hepsine nüfusu ve bize gelen paylar ölçüsünde gayretle gece gündüz demeden hizmet üretiyoruz. Yolsuz ve susuz yerleşim birimi bırakmayacağız dedik ve bugün geldiğimiz noktada yolsuz köyümüz kalmadı. Vatandaş artık tarlasına bahçesine gidecek yollarla ilgili çalışma için başvuruyor” diye belirtti.
MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mersin’in tüm ilçelerinde ve Büyükşehir’de 2014 yılından bu tarafa partili partisiz her bir vatanseverin Milliyetçi Hareket Partisi’ne, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a ve İlçe Belediye Başkanlarına destek verdiğinden söz ederek, “Kırsaldan aldığımız yoğun destekle Mersin’in tüm ilçelerini ve bir Büyükşehir’i idare ediyoruz. Ben Belediye Başkanlarıma teşekkür ediyorum. Bu bölgelerde yaşayan çiftçilerimizin, dağlarda yaşayan hayvancılarımızın, Yörüklerimizin dertlerine derman olmaya çalıştılar. Yol olmayan yere yol oldular. Suyu olmayan yere su oldular” şeklinde konuştu.
Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı da yaptığı konuşmada, “Karakucak Güreşleri, ata sporumuz geçmiş zamanlarda Çamlıyayla’da yaşatıldı fakat son zamanlarda özellikle mali durumumuzun kötü olması sebebiyle biraz aksamıştı. Büyükşehir Yasası ile beraber sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’ın destekleriyle bu gelenek tekrar yaşamaya başladı. Bu geleneğin yaşaması bizler için, ata sporumuz için ve geçmişin gelecekle buluşması için Sayın Başkanımıza çok teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum” sözlerini kullandı.
Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ise, “1994 yılından bugüne kadar 20 yıl
Tarsus’umuzda, son 4 buçuk yıl Adana’dan Antalya’ya kadar uzanan, İstanbul’un 3 katı büyüklüğünde bir yerleşim yeri olan Mersinimizi yöneten Sayın Başkanımız Burhanettin Bey’i anlatmaya gerek yok. Sayın Başkanımızın yapmış olduğu hizmetleri bizler hemşerileri olarak görüyoruz ve biliyoruz. Biz inanıyoruz ki Sayın Başkanımız Tarsus’umuzda 20 yılda bir değişim sergilediyse, Tarsus’umuz bugünlere geldiyse, önce Cenab-ı Allah’ın izniyle, ondan sonra da Sayın Başkanım Burhanettin Bey’in sayesinde bugünlerdedir. Şu anda da Adana’dan Antalya’ya kadar uzanan sınırı nakış nakış işleyerek, hakkaniyeti uygulayarak eşit hizmet anlayışıyla Tarsus’ta değişim başladıysa, Anamur’dan Yenice’ye kadar 13 ilçede değişim başladı. Cenab-ı Allah’ın izniyle, sizlerin duası ve desteğiyle 6. Dönemde Sayın Başkanımız Mersinimizde hizmet etmeye devam edecektir” diye konuştu.
Çamlıyayla’nın başpehlivanı İsa Göçen oldu
Güreş alanını dolduran vatandaşlar izledikleri güreş müsabakasında heyecan dolu dakikalar yaşadı. Zevzek Tepesi’nde gerçekleşen ve yoğun katılımın olduğu güreşlerde 90+ kiloda güreşen İsa Göçen, rakibini yenerek başpehlivanlık unvanını kazandı. Başpehlivanlık için ter döken Hüseyin Gündüz ikinciliği göğüslerken, Ömer Yavuz ve Taki Taşdemir üçüncülüğü paylaştılar. Dereceye giren güreşçilere ödüllerini Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve protokol üyeleri verdi.
Bin 500 rakımlı Zevzek Tepesi’nde Buray rüzgârı
5. Geleneksel Karakucak Güreşleri altıncı gününde de konserler ile taçlanmaya devam etti. Bin 500 rakımlı Zevzek Tepesi’nde Buray rüzgârı esti. Sahayı dolduran binlerce vatandaş Buray’ın tüm şarkılarını hep bir ağızdan seslendirdi ve ünlü şarkıcı hayranlarına unutulmaz bir akşam yaşattı.
Son dönemin en başarılı besteci ve yorumcularından Kıbrıslı sanatçı Buray tıklım tıklım dolu sahada konser verdi. Romantik aşk şarkılarıyla 7’den 70’e herkesin beğenisini kazanan şarkıcı en sevilen şarkılarını Çamlıyaylalılar için söyledi. Sesi ve yorumuyla dikkatleri üzerine çekerek tüm Türkiye’nin sevgisini kazanan sanatçı, Mersinlilerin de gönlünde taht kurdu.
Ayrıca Şahika ve yerel sanatçılardan Abdil Çemer de Çamlıyaylalı vatandaşlara eğlence dolu bir gece yaşattı. Güreş müsabakalarının ardından gerçekleşen konserlerle coşan vatandaşlar Çamlıyayla’dan mutlu ayrıldı. HABER MERKEZİ

Tema Tasarım | Osgaka.com