FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 14 Mart 2023 72 Görüntüleme

HAK, HUKUK, ADALET ÖTEKİLERİN SESİ OLMAK

Binlerce yıl Anadolu’da insanlar barış içinde yaşamışlar. Bir uçtan bir uca uygarlıklar yaratmışlar. Kültürler kaynaşmış. Sümer, Eti, Bizans, Roma, Frigya, Selçuklu, Osmanlı. Ermenisi, Rumu, Süryani, Tahtacı, Abdal, Roman, Çingene, Ezidi, Kürdü, Lazı…
Sonra bölmek için birileri onları ayırmış. Birileri öne çıkmış, diğerlerini ötekileştirmiş. Marangozun keseri vardır ya, “hep bana, hep bana” der.
Tahtacının bıçkısı vardır, “Bir sana, bir bana” der.
Onu yapamamışlar. İngiliz oyunu, Emevi, Vahabi oyunu ile Anadolu’da insanlar ötekileştirilmiş. Önce Ermeni Kürt, sonra Kürt Türk, Sünni Alevi, kıyıda köşede Ezidi, Süryani, Rum demişiz. Aman sırf Türk ırkı olsun. Irkçılık, ümmetçilik. Onları birer birer ayırmışız.
İşte ülkemde insanlar birbirlerine dost yerine düşman olmuş. Eline yetkiyi alan, hem de demokrasi için ele alan yönetimler, çalmak, çırpmak için ümmete sığınmış, ırkçılığa sığınmış. Ötekileştirdiklerini içeri tıkmış. Elinden ekmeğini almış.
Bu ülkede bir şeyler oluyor. Hak, hukuk, adalet bitince, sağcısı, solcusu bir ortak paydada birleşiveriyor. 12 Eylül öncesi 40 bölünen düşünce, siyasal yapı bir araya geliyor. İttifaklar kuruyor. Millet, Emek ve Demokrasi İttifakı ile yola çıkıyor.
Birisi Ankara’dan İstanbul’a yola çıkıyor, ardından milyonlar onu takip ediyor. Sol sosyalizm derken, elden kayıp giden parlamenter sisteme kul köle oluyoruz. Gezide insanlar bir araya geliyor. Dağını, ağacını, ormanlarını korumak için bir araya geliyorlar.
1961 anayasası ile kazanılan tüm haklar, bir bir kaybolmuş. Tek adam, Cumhuriyet, demokrasi gitmiş. Cumhuriyet kazanımları bir bir satılmış. Halife olmak, hedefe varmak için her şey mubah kabul edilmiş.
Ülkede bir şeyler oluyor. Sağ sol demeden, ötekiler bir araya geliyor. Birleşe birleşe yola devam ediyorlar. Az kaldı 2 ay sonra hak, hukuk, adalet yerini bulacak.
Anayasada EŞİT YURTTAŞLIK HAKKI sağlanınca barış gelecek. Nefret yerini sevgiye bırakacak. İşte o zaman ötekiler insan olduğunu anlayacaklar.
“İNSAN OLMAYA GELDİM.”
Haydin bu türküyü söyleye söyleye yola çıkalım. O zaman insan onuru yücelecek. Deprem yaraları sarılacak. Buna büyük gereksinim var.
ÖTEKİLER BİR ARAYA GELECEK. HAK, HUKUK, ADALET YERİNİ BULACAK. 15 Mayısta yeni bahar güneşi ile uyanmak dileğiyle.

Tema Tasarım | Osgaka.com