FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, Haber 24 Ağustos 2023 177 Görüntüleme

Hastane Başhekimi Özer: “Önceliğimiz Mut’ta yapılabilecek olanların Mut’ta yapılması.”

Mut Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Hüseyin Özer, ilçede görev yapan basın mensuplarını makamında ağırladı. İlçedeki gazetecilerin ziyaret ettiği Başhekim Uzm. Dr. Özer, hastaneye yeni ataması yapılan doktorlar ve hastanenin son durumu hakkında bilgiler verdi.
Önceki Başhekim Dr. Mehmet Deliktaş’ın yerine atamasının yapılmasıyla Gülnar Devlet Hastanesi’nden Mut’taki görevine başlayan Başhekim Özer, yaklaşık 4 aylık görev süresince yaptıkları çalışmaları anlattı. Başhekim Yardımcısı Dr. Muhammed Haluk İkinci’yle birlikte bir ivme yakaladıklarını söyleyen Özer, “Personelimizi daha önceden yüzde 80’ini tanıdığımız için hemen kabullendiler bizleri. Ardından işlemlere geçtik yavaş yavaş. Zaten daha öncesinde güzel bir hastane bırakmış bu noktada Mehmet bey (Dr. Mehmet Deliktaş). Kendisine de ayrıca teşekkür ederim. Gerçekten çok emek harcamış. Tabi istediklerinin yanında olmayan şeylerde var, o da İnşallah hep birlikte bize nasip olur.” dedi.

“Önceliğimiz burada yapılabilecek olanların burada yapılması.”

Başhekim Uzm. Dr. Özer, “Özellikle bizim istediğimiz Mut’ta yapılabilecek olan şeylerin Mut’ta yapılması. Vatandaşın sağa sola gitmemesi. Üçüncü basamak hastane için, gerekli olan şeyler için mecbur gideceğiz kendimde içinde, öyle durumlarda; ama burada yapılabilecek olan şeylerin burada yapılamasına biz öncelik veriyoruz. Bu noktada da hem İl Sağlık Müdürlüğümüzden, hem Bakanlığımız, hem çevrelerimizin desteğiyle önce uzman eksiği kadromuzu tamamlamaya başladık.” şeklinde konuştu.

“3 Dahiliye Uzmanı, Çocuk Hastalıkları, Radyoloji ve Fizik Tedavi uzmanlarımız atandı.”

Bu süreçte Mut Devlet Hastanesi’ne uzman doktor atamalarının yapıldığını kaydeden Özer, yapılan atamalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Bu süreçte 3 tane Dahiliye Uzmanımız atandı, başladı. Mehmet Ünal, İsmail Yiğitdöl ve Yasin Kılıç Dahiliye Uzmanlarımız. Bir Çocuk Hastalıkları Uzmanımız başladı. Geçen hafta başladı, bu hafta küçük bir görevlendirmeye gitti. İsmi Hazal Eryılmaz. Ardından Radyoloji Uzmanımız başladı, İbrahim Levent Özmutlu. O bizim için çok büyük bir avantaj oldu. Kendisi de çok naif bir hekim. Bir yerinden ultrason istediğin zaman hastayı bütüncül olarak değerlendiriyor ve benim çok sevdiğim bir şeydir. Burcu Türkoğlu Fizik Tedavi Uzmanımız. Bulunduğu yerden ayrılışını yaptı, kısmet olursa ayın 15’inde burada.”

“Mut’a 3 Acil Tıp Uzmanı atanması bizi güvende hissettiriyor.”

Mut için en büyük eksikliklerden olan 3 tane Acil Tıp Uzmanının da göreve başladığını belirten Başhekim Özer, bunun kendilerine güven verdiğini kaydetti. Özer, konuyla ilgili şunları söyledi: “3 tane Acil Uzmanımız başladı. Kendimde Acil Tıp Uzmanıyım, ama Mut için en büyük eksikliklerden birisi oydu. Mut potansiyel olarak ağır vakaların çok görüldüğü, kötü vakaların yönetiminin zor olduğu vakaların çok görüldüğü bir yer. Acil Tıp Uzmanları bu noktada bize güven veriyor. Gelen bütün ağır vakalarda, bütün kötü vakalarda doğrudan devreye giriyor ve hem arkadaşlarımız kendini güvende hissediyor, hem idare olarak biz güvende hissediyoruz, hem de hasta ve hasta yakını olarak güvende hissediyoruz. Benimle birlikte 4 tane Acil Tıp Uzmanımız oldu. Kısmet olursa, Fizik Tedavi Uzmanımızın eşi de eş durumu verecek; o da Acil Tıp Uzmanı. Yani burası tamamıyla, her 24 saat Acil Tıp Uzmanının olduğu, bütün ağır vakalarda doğrudan uzman gözüyle birlikte değerlendirildiği bir durum olacak. Bunun önemini ayrıca belirtmek isterim. Dolayısıyla Mut için, çevre ilçe hastaneleri için çok önemli olan bir birim. Dolayısıyla bütüncül gözle bakabilen Acil Uzmanlarımız geldi.”

“Enfeksiyon, Radyoloji ve Anestezi uzmanları atandı.”

Başhekim Özer, diğer atamalarla ilgili de şu bilgileri verdi: “Enfeksiyon Uzmanımız atandı, bekliyoruz. Yazısı düşmedi. Radyolojiyle birlikte atandı, Radyoloji başladı. İnşallah onu da bekliyoruz. Bir Anestezi Uzmanımız atandı. O da aynı şekilde atama kararı geldi, ama bulunduğu yerden, Maraş’ta çalışıyormuş, deprem bölgesi olduğu için o daha biraz ayrılması için zaman verebilirler.”

“7 Eylül’deki atamalarda Kardiyoloji ve Nöroloji’de umutluyuz.”

Başhekim Özer, 7 Eylül’deki atamalarda da Kardiyoloji ve Nöroloji konusunda umutlu olduklarını sözlerine ekledi.

“Ek Hizmet Binası için başvurumuzu yaptık.”

Mut Devlet Hastanesi’ne Ek Hizmet Binası projelendirmesi için İl Müdürlüğüne gerekli başvuruları yaptıklarını kaydeden Başhekim Özer, “Zaten 3 kat projelendirildi, daha sonrası devam edecek. 2-3 tane hastane çevresinde yer var. Uzak değil, bitişiğine yapmayı düşünüyoruz ki; kompleks halinde olsun hastanemiz. Bundan sonra hep birlikte, vatandaşlarımızın ve basınımızın desteğiyle İnşallah güzel şeyler olacaktır, diye düşünüyorum.” dedi.

“MR Eylül’de ihale edilecek.”

Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Hüseyin Özer, son olarak hastaneye Emar (MR) cihazı kazandırmak için yapılan çalışmaları anlattı. Özer, “21 Ağustos’ta MR Komisyonu İl Sağlık Müdürlüğünde toplandı. Başhekim Yardımcımız Haluk Bey’i görevlendirdik. Başvurular artık tamamen bitti, şartnameler teslim edildi. Mut’la, Silifke’yle ve Anamur’la birlikte başvuru yapıldı. Eylül’de muhtemelen ihale yapılacak.” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.
Gazetecilerin ziyareti, yapılan sohbetlerin ardından sona erdi.

Tema Tasarım | Osgaka.com