FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 2 Ocak 2019 764 Görüntüleme

İSTANBUL TAŞELİLİ İŞ İNSANLARI BULUŞTU

İstanbul’da yaşayan Taşelililer, Taşeli Bölgesi Kalkınma ve Güçbirliği Derneği Taşeli Platformu’nun düzenlediği “İş İnsanları Buluşması”nda bir araya geldi.

Taşeli Bölgesi’nin Mersin İli sınırlarında kalan Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Erdemli, Gülnar, Mut ve Silifke ilçelerinden gelip İstanbul’da yaşayan Taşelililer Gayrettepe Dedeman Otel’de bir araya geldiler. Eski yeni Taşelili bürokratlar, milletvekilleri, belediye başkanları, İstanbul ve Taşeli bölgesi ilçelerinden sivil toplum örgütü yöneticileri ve İstanbul’da yaşayan çok sayıda Taşelili iş insanının yoğun katılım sağladığı buluşma ilk olma özelliğinin yanında çok görkemli ve verimli geçti.
Eski Mersin Milletvekilleri Prof. Dr. Zafer Üskül ve Akif Serin, Silifke Belediyesi eski başkanı Sadık Avcı, MİYSAD Başkanı Mehmet Mazak, Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı da olan VakıfBank Spor Kulübü Başkanı Osman Demren, Anamur Turizm Derneği Başkanı Fatih Şen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Ali Müfit Gürtuna da katılımcılar arasındaydı.
Açılış konuşmasını yapan Taşeli Platformu Başkanı Fatih Mehmet Kara, “Taşeli Platformu, derneğimizin adından da anlaşılacağı gibi, bölgemizin kalkınmasına dönük güç birliği oluşturmasına katkı sağlamak amaçlı oluşturulmuş bir çatı sivil toplum örgütüdür. Bugün burada toplanmamızın sebebi İstanbul’da Yaşayan Taşelili İş insanlarımızı akademisyenlerimizi bir araya toplama ve tanışma çabası olarak kabul edebilirsiniz. İstabul’da yaşayan ve 60 bine yakın hiç de az olmayan bir nüfusa sahip olan Taşelililer olarak bunun farkına varmalıyız. Tüm dertlerimizi paylaşabileceğimiz, yardımlaşabileceğimiz, güç birliği oluşturabileceğimizi, oluşacak bu güç ile Taşelilerin kendini her sahada daha ileriye taşıyabileceğini, gelecek yeni nesillere, gençlere gerekli çevreyi, gerekli imkanları sağlayabileceğini unutmamalıyız. Bizler üstümüzdeki ataletten kurtulmalı, kendi büyüklüğümüzün farkına varmalıyız. Artık yönetmeye talip olmalı, güçbirligini sağlamalı, yönlendiren, bölgemizle ilgili verilecek kararlarda fikri alınan, karar bileşenlerinden olabilmeliyiz. Bölgemizin unutulmuşluğu göz ardı edilişine artık kendimizi ön plana çıkararak projeler üreterek farkındalık oluşturarak son vermeliyiz. Kendi gücünün farkına varan yörükler temennisini hep içimizde yaşatalım istiyorum. Kendi gücünün farkına varan yörükler temennisini hep içimizde yaşatalım istiyorum” dedi.
Platformun kuruluşundan bu yana geçen dönemi, amaç ve hedeflerini İstanbul Mutlular Derneği Başkanı ve Taşeli Platformu Genel Sekreteri Hasan Gezer yaptığı konuşmada anlattı. Gezer, şunları söyledi: “Bölgemizin İstanbul’daki temsilcileri olan bizler doğup büyüdüğümüz bu topraklara ve bölgenin geleceğine karşı yüksek sorumluluk bilinci taşıyan Taşeli sevadalılarıyız. Taşeli Bölge’sinin tarihsel ve yönetsel seyri ve bölge insanı “Yörükler”in asil serüveninin/saygın geçmişinin gelecek kuşaklara doğru aktarılması Taşeli Platformu’nun duyarlı olduğu konuların en başında yer almaktadır. Bu saygın geçmişten aldığı güç ve motivasyon ile hareket eden Taşeli Platformu, Taşeli Bölgesi’nin sahip olduğu tüm güzelliklerin ve kültürel zenginliğin tanınmamasından hareketle, önce bölge insanının, ardından ulusal düzlemde ve en nihayetinde uluslar arası boyutta bu ayrıcalıklı, farklılıkların hak ettiği bilinirliğe kavuşmasının gerekliliğine şiddetle inanmakta ve bu yolda güçlü adımlar atmayı hedeflemektedir. Kendi çocuklarımızın, ülkemizin ve dünyamızın yarınlarına duyarlı olmaktan başka çaremiz yoktur. Bu cümleden olmak üzere -Taşeli Bölgesi’nin ve çocuklarımızın geleceğini tüm kötü niyetlerden ve istenmeyen rastlantılardan sakınmak; bölge insanının ve bölgenin geleceğinin doğru kurgulanması için üst düzey bilinç ile çaba sarf etme zorunluluğunu her bir Taşelili, birincil ödev kabul etmelidir. Kuruluş amacına uygun ve toplam faydaya yönelik ortaya konulan tüm proje ve faaliyet alternatifleri ile üyeleri arasında oluşturulan dayanışma ve güç birliği beraberinde hem Taşeli Platformu üyelerinin hem de Taşeli Bölgesi’nin güçlenmesini ve kalkınmasını beraberinde getirecektir. Ortaya konulan vizyon ve özetlemeye gayret ettiğim bu öngörülerin hayata geçirilme yolculuğunda, kamu kurumları, özel firmalar ve türdeş hassasiyetle hareket eden tüm sivil toplum kuruluşlarıyla ve sizlerle birlikte hareket etmeye hazırız.”
Toplantının ardından bölge için, iş insanlarının katılımı ile komisyonlar oluşturuldu. 2019 yılı içinde Taşeli Bölgesi’nin tarihi ve turistik zenginlikleri ile tarım ürünlerinin tanıtımına yönelik her komisyonun en az bir tane proje üretip hayata geçirmesi kararı alındı. Bu konuda diğer sivil tolum örgütleri, özel şirketler, kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yollarının da aranması gerekliliği vurgulandı.

İlginizi çekebilir

BÜYÜKŞEHİR YARALARI SARIYOR

BÜYÜKŞEHİR YARALARI SARIYOR

Tema Tasarım | Osgaka.com