FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 21 Mayıs 2019 1137 Görüntüleme

İSTANBUL’DA MUTLUYUZ GECESİ

İstanbul’da yaşayan Mut ilçesi nüfusuna kayıtlı vatandaşlar, “İstanbul’da Mutluyuz Gecesi” adı ile Mutlular Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Balmumcu Kışla Orduevi’ndeki gecede biraraya geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Ali Müfit Gürtuna, İşadamı Mustafa Baysan, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Taşeli Platformu Başkanı Fatih Mehmet Kara, Silifke eski Belediye Başkanı ve İSTSİDER Başkanı Sadık Avcı’nın da davetliler arasında yer aldığı gece; memleket kokan türküler, sazlar, sözler, halkoyunları ve parodiler eşliğinde yemekler yenerek geçti. Çok sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen gecede, Sanatçı Ali Altay orkestrası ile birlikte ve Torosların Sesi Ali Rıza Yılmaz da sahne aldı. Yöresel saz ekibi, sesleri ve sazları ile Mut Belediyesi Halkoyunları Ekibi muhteşem dans gösterileri ile ve Ayşe Tabak yöresel ağız ile konuşarak sergilediği parodi ile davetlilere unutulmaz bir gece yaşattı.
Gecede maddi ve manevi olarak derneğe katkıda bulunanlara plaketler de takdim edildi.
İstanbul’da üniversite okuyan Mut’lu öğrencilerin de katıldığı gecede bir konuşma yapan dernek başkanı Hasan Gezer, “Evliya Çelebi’nin ‘Bastonunu toprağa vursan yeşerir’ diye tanımladığı bölgemizin en güzel ilçelerinden biri olan Mut’umuzdan İstanbul’a gelip, bu koca kentin her bir köşesinde dağınık dağınık yaşayan güzel yörükler; vefakar, samimi, yiğit erkekler, kadına saygı duyan erkeklerin arasında büyüyen, ayağı yere sağlam basan, güçlü, cefakar ve güzel kadınlar, Torosların bağrından kopup gelen, evlatlarını vatan ve bayrak sevgisiyle büyüten Mut’un kara çocukları, geleceğimizin teminatı yavrularımız ve üniversite eğitimi için İstanbul’a gelen sevgili gençler, hepiniz hoşgeldiniz” diye katılımcıları selamladı.
Gezer konuşmasında, şunları söyledi: “Derneğimizin kuruluş amacına uygun biçimde İstanbul’da yaşayan hemşerilerimizin tanışıp kaynaşması için; beraber iş yapabilme olanakları olanların iş birliktelikleri için ya da proje paydaşlıkları için; gurbette sıla hasretini dindirmek için; iş ya da staj fırsatları için; hepsinden önemlisi de İstanbul’da üniversite öğrenimi gören Mut’lu gençlerimizin burs ve barınma ihtiyaçları için daha fazla bir araya gelmeliyiz. Bundan sonra da bu yıl olduğu gibi her yıl Mut’tan üniversite eğitimi için İstanbul’a gelen başarılı gençlerimize vereceğimiz öğrenim bursları en önemli faaliyetimiz ve ödevimiz olarak en başta tutacağız. Çünkü İhtiyacı olana yardım etmek ruhu tatmin eder, huzur ve mutluluk kaynağıdır. Bu burslar, derneğimize yapılacak bağışlardan, derneğimizin kimi faaliyetlerinden ve üye olan hemşerilerimizin ödeyeceği aidatlardan karşılanacaktır. Bu sebeple faaliyetlere katılmaya özen göstermemizin ve bir arada daha güzel faaliyetler yapabilmemizin, ayrıca daha büyük bir aile olabilmemiz için derneğimize üye olmayan hemşerilerimizin üye olmalarının önemine vurgu yapmak istiyoruz.”
Dernek Başkanı Gezer, konuşmasını, “Gelin Mut ve Mutlular için bir olalım, beraber olalım, daha güçlü olalım. Hasret giderelim, kucaklaşalım, daha güzel dayanışma örnekleri verelim” diyerek tamamladı.

Tema Tasarım | Osgaka.com