FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 7 Mayıs 2019 1688 Görüntüleme

KAYISI HASAT ŞENLİĞİ YAPILDI

TÜRKİYE’deki kayısı üretiminin yüzde 15’ini, sofralık kayısının yüzde 85’ini karşılayan Mut’ta, Kayısı Hasat Şenliği düzenlendi.
Mut İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından Suçatı Mahallesi’nde Abdullah Yılmaz’a ait bahçede düzenlenen Mut Kayısı Hasat Şenliği’ne Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Volkan Şeker, İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, İlçe Müdürü Ekrem Bayır, Jandarma Bölük Komutanı Teğmen Nusret Atılgan, Emniyet Müdürvekili Başkomiser Ali Serban, Müftü Mustafa Öztürk, Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.
Şenlikte konuşan Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Mut’ta hasat edilen kayısının Ortadoğu ülkeleri ve Rusya pazarında beğeniye sunulduğunu dile getirdi.
Belediye Başkanı Volkan Şeker ise, Mut’un tarımda önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Türkiye’de kayısı deyince, sofralık kayısı deyince akla Mut, zeytin deyince akla Mut, erik deyince akla Mut, tarım deyince akla Mut gelir düşüncesiyle yol almaya devam ediyoruz. Bu uğurda bizleri yalnız bırakmayan Sayın Kaymakamımıza, özellikle bugün bizleri şereflendiren İl Tarım ve Orman Müdürümüze, İlçe Tarım ve Orman Müdürümüze, Ziraat Odası Başkanıma ve bu işle ilgilenen bütün arkadaşlara sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.
Belediye Başkanı Volkan Şeker sözlerini şöyle sürdürdü: “Neticede bu memleketin en büyük meselesi ekmek davası. İnsanlar evine götüreceği ekmeği rahat elde ettikleri zaman mutlu olurlar, huzurlu olurlar ve geleceğe güvenle bakarlar. Biz de siyasiler olarak, Mut Belediye Başkanı olarak ve Mut’un bir evladı olarak, tarımın daima yanında olacağımızın her zaman her insanımızın ekmeğinin de bir gram da olsa, bir milim de olsa yardımcı olabilmek adına mücadele vereceğimizi buradan söylüyorum. Sofralık kayısıda Türkiye’de en kaliteli ürününün Mut’ta üretildiğini hepimiz biliyoruz. Ve bunu da tüm Türkiye’ye duyurup, en büyük pazar payından Mut’un yararlanması için mücadele edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum. Bu hasat etkinliğinde sizlerle birlikte olmak bizlere şeref, sizlerle bu mücadeleyi vermek gurur verdi.”
Ülke genelindeki 350 bin ton kayısının 120 bin tonunun Mut’ta üretildiğini kaydeden Mersin İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı da toplam üretimin yüzde 15’ini karşıladıklarını ifade etti.
Mut Tarım İlçe Müdürü Ekrem Bayır ve Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar’ın da konuşma yaptığı Kayısı Hasat Şenliği, Müftü Mustafa Öztürk’ün yaptığı duanın ardından, kurdele kesildi ve ilk kayısı hasadı yapıldı.

KAYISIDA 110 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

Mut’ta sofralık kayısıda 2019 yılı hasadı başlarken; Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine 50 bin ton kayısı ihracatı hedefleniyor. 110 bin ton kayısı rekoltesi beklenen ilçemizde açık alanda yetiştirilen sofralık kayısının kilosu 20 liradan alıcı buldu. Fiyatlardan memnun olan kayısı üreticileri, erik fiyatlarından memnun olduklarını, kayısıdan da umutlu olduklarını söylüyorlar.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Mut Toptancı Hali Sebze Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, kaliteli matador cinsi kayısının hasadına başlandığını ve aracılara satılmaya başladığını, vatandaşın bu yıl tadıyla aromasıyla doya doya kayısı yiyeceğini ifade etti.
Bu yıl kayısıdan 110 bin ton rekolte beklediklerini söyleyen Acar, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ise 50 bin ton kayısı ihracatın hedeflendiğini belirtti.
Kayısı denince akla Malatya’nın geldiğini hatırlatan Acar, “Malatya ile Mut kayısısı arasındaki farkın artık öğrenilmesi gerekir. Mut kayısısı sofralık, Malatya kayısısı ise kurutmalıktır. Gidin Malatya’ya tezgahlarda sofralık kayısı olarak Mut kayısısına rastlarsınız” dedi.
Üretici İsmail Kaplan ise açıkta ilk kayısı hasadını yaptıklarını ve kilosunu 20 liradan sattıklarını belirterek, “Bu yıl hava şartlarının soğuk geçmesinden dolayı kayısılar geç oldu geçen yıl 20 Nisan’da hasat etmiştim. Bu yıl bahçemde 3 ila 4 ton arasında kayısı satarım. Fiyatlardan memnunun. 3 liraya 5 liraya da satılsa para kazanırız” diye konuştu.

Tema Tasarım | Osgaka.com