FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 29 Mayıs 2019 792 Görüntüleme

Kimlik Sergisi Açıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Avustralya Ankara Büyükelçisi Marc Innes Brown ‘Kimlik-Avustralya’da Türk Kimliğinin İfadeleri’ adlı resim sergisinin açılışını gerçekleştirdi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen ‘Türklerin Avustralya’ya Göçmen Olarak Gidişinin 50. Yıl Dönümü’ programı öncesinde, Avustralya Ankara Büyükelçisi Marc Innes Brown, Başkan Seçer’i makamında ziyaret etti.
Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salon’da açılışı yapılan sergiye Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Avustralya Ankara Büyükelçisi Marc Innes Brown, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Yusuf İnanıroğlu ve Akdeniz Opera ve Bale Kulübü (AKOB) Yönetim Kurulu Başkanı Fazıl Tütüner katıldı.
Seçer: “Artık göç sebepleri ekonomik sebeplerden farklı sebeplere doğru evrildi”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükelçi Brown’u Mersin’de ağırlamaktan gurur duyduklarını ifade ederek sözlerine başladı ve “Böyle kültürel ve sosyal ekinliklerin olması kentimize bir zenginlik katıyor. Bundan 50 yıl önce benim de çocukluğumu yaşadığım yıllarda, yaşadığım ilçe Tarsus’tan çok sayıda aile Avustralya’ya gitmişti. Daha sonraki 70’li ve 80’li yıllarda bu devam etti. Avrupa’nın birçok ülkesine Türkiye’den işçi statüsünde vatandaşlarımız ekonomik sebeplerle gidiyorlardı. İlk yıllarda vasıfsız olarak giden iş gücü, zaman geçtikçe tersine döndü. Şimdi daha çok vasıflı, beyin göçü diye tabir ettiğimiz insanlar ülkemizden farklı ülkelere iş bulma umuduyla ya da daha rahat bir yaşam sürme umuduyla ülkeyi terk ediyorlar. İnsanlar daha demokratik toplumlarda, hukuk devleti anlayışının daha iyi olduğu ülkelerde, kendilerini çok daha rahat hissedecekleri ülkelerde yaşamak istiyorlar. Artık göç sebepleri ekonomik sebeplerden farklı sebeplere doğru evrildi” dedi.

“Yatırımcılar ile iş birliğine açığız”
Ziyaretin ardından Başkan Seçer, Büyükelçi Brown ile birlikte Türkiye’den Avustralya’ya göçün 50’nci yılında Avustralyalı Türklerin ülkedeki hayatlarını anlatan ve ‘Kimlik’ adını taşıyan serginin açılışını gerçekleştirdi.
Açılışta konuşma yapan ve Avustralya-Türkiye arasındaki ilişkilerin son derece önemli olduğunu söyleyen Başkan Seçer, “Avustralya ile ilişkilerimiz son derece önemli. Böyle medeni ve kalkınmış bir ülke ile iletişim içerisinde olmamız bize fayda sağlar. Burada bir ticari faaliyetleri var. Bizim için Mersin limanı son derece önemli. Ben belediye başkanı olarak bu konuyu önemsiyorum. Çünkü ticari bir değer katıyor kentime. Kentimde ticaretin, üretimin, istihdamın gelişmesi, Mersin’in refah toplumu olması için önemli çabalar sarf ediyorum. Bu konuda burada yatırım yapmak isteyen, yatırımlarını geliştirmek isteyen bütün yatırımcılarla da iş birliği için hazırız. Büyükelçimizi, Avustralya sermayesinin Mersin gibi önemli fırsatlar barındıran bir kentte yatırım yapmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.
“Avustralya’da yaklaşık 150 bin Türk Avustralyalı vatandaşımız mevcut”
Avustralya Ankara Büyükelçisi Marc Innes Brown ise Mersin’de böyle bir sergiyi açmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, Türklerin Avustralya’ya göçünün tarihini katılımcılar ile paylaştı ve “Bugün Mersin’de olmaktan ve sizinle beraber bu serginin açılışında bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Özellikle Sayın Başkanımıza burada bu mekânı kullanmamıza izin verdikleri ve açılışta bizimle beraber oldukları için çok teşekkür ediyorum. Bugün yaklaşık olarak 150 bin Türk Avustralyalı vatandaşımız mevcuttur ve hepsi de Avustralya’ya büyük katkılarda bulunmaktadır. Bu dikkat çekici göçmenlik başarısını kutlamak amacıyla Melbourne’da bulunan Türk Derneği ve Göç Müzesi ile birlikte çalışarak Kimlik sergisini ortaya çıkardılar” dedi.
“Mersin üçüncü durağımız”
Aynı serginin geçtiğimiz yıl Avustralya’da Melbourne Göç Müzesi’nde sergilendiğini ve Türkiye’de de Mersin’in üçüncü durakları olduğunu sözlerine ekleyen Büyükelçi Brown, “Avustralya Büyükelçiliği olarak bu sergiyi gezici sergiye dönüştürerek Türkiye’de farklı illerde sergilemek istemekteyiz. Mersin, Ankara ve Kayseri’den sonra üçüncü durağımız. Sayın Başkanımız Vahap Seçer Bey’e sıcak konukseverliği için ve bu mekânı bizlere kullandırdığı için çok teşekkür ediyorum. Mersin’i ilk defa ziyaret ediyorum ve o yüzden benim için çok önemli bugün burada olmak. Mersin tabi Türkiye Avustralya ilişkileri için de özel bir yere sahip. En büyük Avustralya yatırımı Mersin’de bulunuyor. IFM yatırımcıları Mersin limanına yatırım yapmış bulunuyor. O sebeple de Mersin’e gelmeyi çok istedim” diye belirtti.
Fotoğraflar, 27 Mayıs- 03 Haziran tarihlerinde Kongre ve Sergi Sarayı’nda sergilenmeye devam edecek.

Tema Tasarım | Osgaka.com