FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 6 Eylül 2022 129 Görüntüleme

KONUMUZ KÖPEK

Sabah yürüyüşünde karşılaştık, adamın elinde iki metre kadar bir sopa…
“Yahu nedir bu?”
“Köpek için.”
“Bir ekmek vereni, bir de sopa vuranı unutmazmış köpek!”
“Ya saldırırsa!..”

Yıllar önce Eskişehir’de, bir AVM’ye sapan yolun kenarındayım. İki köpek var, yoldan geçen her yeşil araca saldırıyor. Tabi ilgimi çekti bu durum. Meğer o köpeklerin bir arkadaşını, yeşil bir araç çarpıp öldürmüş!
Aynı duruma Sertavul yaylasında da tanık oldum geçen yıl.

Bir köpeğin saldırıp saldırmaması ilk başta size bağlı arkadaş! Siz daha ilk başta sevgiyle değil de “saldırır” gözüyle bakarsanız ona, onun için de elinizde saldırı sopası taşırsanız, buna rağmen o köpek yine de saldırmıyorsa size, bu; o köpeğin uysallığından ve sevgisinin ağır basışındandır. Bakın köpekler çok hassastırlar; köpek dilini kullanmaya kalkıp onlara sevgiyle yaklaşır, el ve dil şakaları yapmaya çalışırsanız, bunu hemen hissedeceklerdir.
Madem böyle bir korkunuz var, elinizde sopa yerine bir parça ekmek taşıyın be arkadaş!
Korkma ve korkutmayla bir yere varamazsınız. Bunlar zaten sokak köpekleri; kimsesiz, bakımsız, yarı aç yarı susuz, ekmeğe, sevgiye gereksinimleri var…
Haaa, saldıran köpekler yok mu!? Var, olmaz mı? Dağdaki çoban köpekleri. Doğal olarak onların sürülerini koruma diye bir sorumlulukları var. Orada bile sevgiyi kullanır saldırgan olmazsanız, köpek bir iki bağırıp çağırır, arkasından da yatışır zaten.

Yine, daha yıllar öncesinde Kars’tayım, bir köyde öğretmenim. Geceleri konukluğa giderken yanımıza sopa alırdık. Çünkü oranın koşulları çok farklıydı; dağlarda eşkıyalar vardı, hırsızlık yaygındı, aile düşmanlıkları yoğundu, canavar korkuşu yaşanıyordu. Bu yüzden de köpekler buna göre yetiştiriliyordu. Bugünkü hayvan bilincimiz ve hayvan sevgimiz bile çok yetersizdi o yıllarda.
Hele hele bir köy vardı ki, adı da halk arasında Köpekli Köydü, ilçeye maaş almaya giderken o köyden geçerdik. Eli sopasız, ya da köyden birisinin desteği olmadan oradan geçmemiz mümkün değildi.
Velhasıl diyeceğim o ki, sorun sevgi ve bilinçte yatıyor sevgili arkadaşım.

İlginizi çekebilir

Enflasyondan nasıl korunuruz?

Enflasyondan nasıl korunuruz?

Tema Tasarım | Osgaka.com