FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 16 Nisan 2020 595 Görüntüleme

Mut SYDV’den Koronadan Etkilenenlere Yardım

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında, Mut’ta 1. Faz yardımlarını tamamlayan ve 2. Faz yardımlarına devam eden Mut Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (Mut SYDV); yardımlardan faydalanamayan yevmiye usulü günübirlik işlerde çalışan ve Koronavirüs (Covid-19) salgınından olumsuz yönde etkilenerek temel yaşam ihtiyaçlarının karşılanmasında güçlük yaşayan aileleri unutmadı.

Mut SYDV; berber kalfaları, ev temizliği yapan kişiler, kahvehane ve kuaför çalışanları, garson, aşçı, inşaat işçiliği gibi işlerle geçimlerini temin etmeye çalışan toplam 370 aileye hane başına bin TL olmak üzere toplam 370 bin TL destek kararı aldı. Destek ödemelerinin 17 Nisan tarihi itibarıyla başlayacağı bildirildi.

Yeni tip Koronavirüsün çok hızlı bir küresel yayılım göstererek neredeyse tüm Dünya ülkeleriyle birlikte ülkemizi de etkilediğini belirten Mut Kaymakamı Muammer Köken, “Kıtalar arası salgın olarak tanımlanan bu salgınının olumsuz etkilerine karşı devletimiz tarafından alınan önlemlerin yanında, ilçemizde kurum kuruluşlarımızın imkânları seferber edilerek salgının olumsuz etkileri giderilmeye çalışılmaktadır. Devletimiz tarafından uygulamaya konulan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı uygulama süreci devam etmektedir” dedi.

1. FAZDAN 3 BİN 789 HANE, 2. FAZDAN 6 BİN 229 AİLE YARARLANACAK

İlçe Kaymakamı Köken, 1. Faz ve 2. Faz yardım programları hakkında şu bilgileri verdi: “1. Faz yardım programı tamamlanmıştır. 1 Faz yardım programından ilçemizden 3 bin 789 hane faydalandırıldı. Bu kapsamda 3 bin 789 aileye biner TL ödeme yapıldı. Ödemeler vatandaşlarımızın evlerine kadar ulaştırıldı. Bu fazda toplam 3 milyon 789 Bin TL’lik ödeme gerçekleştirildi. 2. Faz destek programından faydalanacak aileler 4 Nisan tarihi itibarıyla Aile Bakanlığımız tarafından tespit edildi. İlçemizde 2. Faz yardım programından yararlanacak aile sayısı toplam 6 bin 229’dur. Yine aile başına bin TL olarak ödenecektir. 2. Faz destek programında ilçemizde toplam 6 Milyon 229 Bin TL’lik destek ailelerimize evlerinde ulaştırılacaktır.”

Mut SYDV tarafından, 1. Faz ve 2. Faz destek programından faydalanamayan ailelere de yardım edeceklerini belirten Kaymakam Köken, “Yevmiye usulü günübirlik işlerde çalışan ve salgından olumsuz yönde etkilenerek temel yaşam ihtiyaçlarının karşılanmasında güçlük yaşayan, berber kalfaları, ev temizliği yapan kişiler, kahvehane çalışanları, kuaför çalışanları, garson, aşçı, inşaat işçiliği gibi işlerle geçimlerini temin etmeye çalışan, toplam 370 aileye hane başına bin TL olmak üzere toplam 370 Bin TL destek kararı alınmış ve ödemeleri 17 Nisan tarihi itibarıyla başlamıştır” dedi.

MUT’TA 10 BİN 388 AİLEYE, 10 MİLYON 388 BİN TL KAYNAK

Kaymakam Köken, şunları söyledi: “Şuana kadar salgının olumsuz etkilerini en aza indirmek için ilçemizde toplam 10 Bin 388 aileye, 10 Milyon 388 Bin TL kaynak tahsis edilmiştir. Ödemelerin tamamı vatandaşlarımızın konutlarında teslim edilmeye devam etmektedir.”

VEFA SOSYAL DESTEK EKİBİ 7/24 GÖREVDE

Nakdi desteklerin yanında diğer çalışmaları da aktaran Köken, “Nakdi desteklerimizin yanısıra; 65 yaş üstü kronik rahatsızlığı bulunan, kimsesiz 50 vatandaşımıza evlerine de sıcak yemek dağıtımlarımız devam etmektedir. Öğretmen evi tarafından hazırlanan yemekler vatandaşlarımızın konutlarına ulaştırılarak teslim edilmektedir. Ayrıca Vefa Sosyal Destek ekiplerimiz kısıtlı vatandaşlarımız taleplerine istinaden, 7 gün 24 saat alışveriş ve temel ihtiyaçların karşılanması noktasından mesai mevhumu gözetmeden çalışmalarına özveri ile devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Kaymakam Köken sözlerini, “Devletimiz bu süreçte tüm kurumlarıyla vatandaşlarımızın yanındadır. Bu zor günleri hep birlikte atlatacağız” diyerek tamamladı.     

Tema Tasarım | Osgaka.com