FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 21 Eylül 2023 47 Görüntüleme

MERSİN’DE AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) tarafından ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de destekleriyle 18-24 Eylül tarihlerinde bu yıl 30’uncusu gerçekleştirilmekte olan ‘Ahilik Kültürü Haftası Kutlama Programı’ düzenlendi.
Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış ile Talat Dinçer, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Kıratlı, Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Veysel Sarı, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, kent protokolü, esnaf ile öğrenciler katılım sağladı.
Programda konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak, esnafın sorunlarına çözüm üretebilecekleri kurumlardan bir tanesi olduklarını ifade etti. Seçer, “’Biz her şeyin en iyisini biliriz’ anlayışıyla değil; ‘Esnaf kardeşim ne söylüyor, ne talep ediyor, bunun doğrusu ne?’ deyip bir muhakeme sonucu hep beraber Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanı içerisinde ve imkanları dâhilinde sizlere katkı sunmaya çalıştık” dedi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin esnafı desteklemek adına Mersin ESOB ile birlikte önemli işbirliklerine imza attığını aktaran Seçer, Halk Kart uygulaması aracılığı ile yıllık toplam 46 milyon 150 bin lira tutarın kent esnafına aktarıldığını söyledi.

Pehlivan: “Ahilik kültürü ülkemiz için bir büyük kültür hazinesidir”

Ahilik kültürünün, büyük bir hazine olduğunu ifade eden Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ise “Ahilik kültürü Türk milleti, milletimiz, devletimiz ve ülkemiz için bir büyük kültür hazinesidir. Ahilikte esnaflık kültürü ön plana çıkmış olmakla birlikte Ahilik hem dünyevi hem uhrevi prensipler ihtiva etmesi vesilesiyle bütün hayatı kuşatan bir anlayış ortaya koyar” dedi.

Sarı: “Pirimiz Ahi Evran bizlere; kardeşliği, cömertliği, dürüstlüğü öğütler”

Mersin ESOB Başkanı Veysel Sarı, Ahi Evran Geleneğinin Türk ve İslam Medeniyetlerinin ortak bir ürünü olduğunu ve bin yıldan uzun bir süredir bu topraklarda hayat bulduğunu vurgulayarak, “Pirimiz Ahi Evran ve Ahi kültürümüz bizlere; kardeşliği, cömertliği, dürüstlüğü, eli açık olmayı ve dayanışmayı öğütler. Devletimizin ve milletimizin her koşulda yanında olmayı, bir ve birlik içinde olmanın önemini hatırlatır” dedi.

Tema Tasarım | Osgaka.com