FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 20 Haziran 2024 32 Görüntüleme

MERSİN’DE ÖĞRENCİLERİN KARNE HEYECANI

Mersin’de bin 382 okulda okuyan 426 bin 795 öğrenci, 2023-2024 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle karne heyecanı yaşadı
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, 2023–2024 Eğitim-Öğretim yılının sona ermesiyle Yenişehir İlçesinde bulunan Aydınlıkevler İlkokulu’nda öğrencilere karnelerini verdi, onların karne sevincini paylaştı.
Okul girişinde öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılanan Vali Pehlivan, tüm öğrencileri selamlayarak karnelerinin hayırlı olmasını diledi.
Vali Pehlivan, sınıfları ziyaret etti, öğrencilere karnelerini takdim ettikten sonra, tatilde okumaları için kitap hediye etti. Öğrencilerle sohbet eden ve çeşitli tavsiyeler veren Vali Pehlivan, öğrencilerden yaz tatilini boş geçirmemelerini, oyun ve eğlencenin yanı sıra özellikle kitap okumanın ve spor gibi çeşitli aktivitelerde bulunmanın da ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.
Vali Pehlivan, yapmış olduğu açıklamasında; “Bir eğitim öğretim sezonunun daha sonuna geldik. Aslında daha yeni başlamıştık ama zaman çabuk geçiyor. Öğrencilerimiz, velilerimiz heyecanlı, öğretmenlerimiz belki onlardan çok daha heyecanlı. Bu heyecan içerisinde aslında kısmen hüzün de var. Çünkü bazı öğrencilerimiz, bugün itibariyle mezun olacak ve eğitim öğretim hayatlarında bir sonraki kademeye geçecekler. İlkokulda öğretmenlerimiz, 1. sınıftan alıp 4. sınıfa getirdiği öğrencilerini bugün okuldan uğurlayacak” dedi.
Pehlivan, konuşmasında şunları söyledi:
“Biliyoruz ki onların içinde hem mutluluk hem de kısmen bir hüzün de olacak. Bu duyguyu her bir öğretmenimiz meslek hayatı boyunca mütemadiyen yaşıyor. İlerleyen zamanlarda öğretmenlerimiz yetiştirdikleri öğrencileri belli kademelerde, belli mesleklere sahip olduklarını görüp başarılarına tanıklık ettiklerinde veya başarılarını duyduklarında büyük bir gurur duyuyorlar. Bu gururu muhakkak ki öğrencilerimizin kıymetli aileleri de taşıyor. Sizler de emek veriyor, özveride bulunuyorsunuz. Öğrencilerinize, evlatlarınıza destek oluyorsunuz. Öğretmenlerimizle ve idarecilerimizle birlikte okullarımızda en iyi şekilde eğitim öğretim hizmeti verilmesinin siz de takipçisi oluyorsunuz.
Bugün itibariyle İlimiz genelinde 1.102’si devlet okulu olmak üzere 1.382 okulumuzda karne dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Toplamda da 426.795 öğrencimize bugün itibariyle karnelerini veriyoruz. Bunlar içerisinde, 37.224 öğrencimiz ilk defa karne heyecanını yaşayacak.
Her karne töreninde; öğrencilerimizin karnelerinde bütün notlar aynı düzeyde olmasa da aslolanın bu yolda yürümek ve çocuklarımızı iyiye, doğruya, başarıya doğru yönlendirmek olduğunu ifade etmeye çalışıyoruz. Öğretmenleri ve velileri olarak hepimize düşen görev öğrencilerimizin varsa eksikliklerini nasıl tamamlayabileceği konusunda rehberlik etmektir.
Çocuklarımız, yoğun eğitim öğretim sezonunda yaşanmış oldukları yorgunluğu yaz tatilinde atsın ve kendilerine vakit ayırsınlar. Özellikle geleneksel oyunları oynasınlar. Bunun yanında çocuklarımızın teknolojik imkanların en yaygın örneği olan cep telefonu başta olmak üzere dijital bağımlılığa kapılmalarına da müsaade etmeyelim.
Yaz tatilinde öğrencilerimiz; kitap okusun ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Gençlik ve Spor Müdürlüğünün iş birliği ve koordinasyonu ile açacağımız kurslara devam etmeye çalışsın. Bu yaz tatilini bir sonraki sezona başlamadan önce hem fiziken dinlenerek hem de zihinsel olarak okuldan eğitim öğretim sürecinden kopmadan değerlendirmelerini arzu ediyoruz.
Okullar tatildeyken ihtiyaç duyan bütün okullarımızın bakım ve onarımlarını yapacağız. Geçtiğimiz yıl depremden etkilenen okullarımız oldu. Onların yeniden yapılmasını veya güçlendirilmesini çok hızlı bir şekilde yapıyoruz. Şu anda içinde bulunduğumuz Aydınlıkevler İlkokulu, en güzel okullarımızdan birisidir. Bu okulumuzda dahil olmak üzere bütün okullarımızın ihtiyaçlarını devletimiz adına Millî Eğitim Bakanlığımızın destekleriyle gideriyoruz, yeniliyoruz. Donanımlarına katkı sağlıyoruz. Bu konuda çok şükür hiçbir eksiğimiz yok.
Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Milli Eğitim Bakanımız, Bakanlığımız bütün birimleriyle birlikte İlde de Valiliğimiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İlçede Kaymakamlıklarımız, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz tam bir teyakkuz halinde bu süreci de en iyi şekilde yeni sezona hazırlıkla geçireceğiz.”
Konuşmasının devamında Vali Pehlivan; “Gençlerimizi, çocuklarımızı çok seviyoruz, onlara çok güveniyoruz. Onlar bizim geleceğimiz. Ülke, millet, devlet olarak tarih boyunca şanlı başarılara imza atmış bir medeniyetin temsilcileri olarak geleceğe de güvenle bakıyoruz. Bu güvenle bakışımızın en büyük güç kaynaklarından birisi de gözümüzün nuru olan gençlerimizdir, çocuklarımızdır. Onların en iyi şekilde yetişmesi en büyük hedeflerimiz arasındadır. Bu sayede inşallah Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret etmiş olduğu muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacağız. Bunu hep birlikte başaracağız, bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Bu sıraları değerlendiren çocuklarımız ileride inşallah kendilerinden sonra gelenlere de örnek olacaklar. Bu duygularla, bugün karne alan bütün öğrencilerimizi yürekten tebrik ediyorum. Başarılarının artarak devamını diliyorum ve siz kıymetli velilerimizin şahsında tüm velilerimize bu süreçte evlatlarına vermiş olduğunuz desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizi daha küçük yaşlarda elinden tutup okul sıralarına oturtan, onları en iyi şekilde yetiştirme gayreti ortaya koyan kıymetli öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum. Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize iyi tatiller diliyorum” dedi.
Konuşmasının ardından öğretmenlerle ve okul idarecileri ile de bir araya gelen Vali Pehlivan, eğitim faaliyetleri hakkında değerlendirme ve bilgi alışverişinde bulunarak öğretmenlere iyi tatiller diledi.
Vali Pehlivan’a, Yenişehir Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş eşlik etti.

Tema Tasarım | Osgaka.com