FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Spor 7 Ağustos 2019 2478 Görüntüleme

MİY Başkanı Çalıkuşu: “Özümüze Dönüyoruz”

Geçtiğimiz günlerde kongresini yapan Mut İdman Yurdu Belediye Spor Kulübü’nde (MİY) yeni Başkan Onur Çalıkuşu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, ilçede görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu. Değirmen Restaurant’ta düzenlenen kahvaltıda gazetecileri ağırlayan MİY yöneticileri, 15 Eylül’de başlayacak olan yeni sezon öncesi gazetecilerle bilgi alışverişinde bulundu.

“ENKAZ VAR”

Yönetim Kuruluyla beraber yeni bir oluşum içerisine girdiklerini belirten Kulüp Başkanı Onur Çalıkuşu, “Elimizi taşın altına koyduk. Kendim 20 yıldır bu camianın içerisindeyim. Görev yaptığımız arkadaşlarda aynı şekilde bu camianın içinde. Bazı sıkıntılı süreçler atlattık. Bölgesel Amatör Lige (BAL) çıktık. Burada çok iyi paralar da harcadık, başarılarımız da var. Ama kendi özümüze dönemediğimiz için, buraya çok fazla önem veremediğimiz için şu anda enkaz bir durum var. Bunun altından kalkabilmek için canla başla mücadele ediyoruz” dedi.

“PROJEMİZ 5 YILLIK”

Öncelikli hedeflerinin kendi gençlerine sahip çıkmak, onlarla beraber gidebildikleri yere kadar gidip Mut’u güzel yerlerde insanlara tanıtmak olduğunu söyleyen Çalıkuşu, “Hedefimiz bu. İşin özü, tedaviyi, ne yapacaklarımızı çok iyi biliyoruz. Yalnız bunun için öncelikle basınımıza, Mut halkımıza çok ihtiyacımız var. Bu süreçte yanımızda olmaları lazım. Bizim bu projemiz 1 yıllık değil, en az 5 yıllık bir
proje. 5 yıl içerisinde toparlanıp, ayağa kalkıp,

tekrar çok iyi bir yerlere gelebilmek için mücadele edeceğiz. Bunun içinde herkesin desteğine ihtiyacımız var. Öncelikle Belediyemiz, halkımız, basınımızla hep beraber bu işin altından kalkabileceğimize inanıyorum. Yönetim kurulumuz da canla başla mücadele ediyor. Gece günüz çalışıyor. Doğru işler yapacağımıza, şeffaf bir şekilde yol alacağımıza inancımız tamdır” şeklinde konuştu.

“KENDİ ÖZÜMÜZE DÖNÜYORUZ”

Bu sezon, 15 Eylül’de başlayacak olan 14 takımlı Mersin Süper Amatör Ligde mücadele edeceklerinin bilgisini veren Çalıkuşu; bunların çoğunun belediye takımları olduğunu belirterek, Türkiye’de sporla alakalı çok büyük sıkıntıların olduğunun altını çizdi. Kulüplerin takım yapmakta zorlandıklarını kaydeden Çalıkuşu şunları söyledi: “Bizim yaptığımız bu projeye 2-3 yıl sonra herkes dönecek. Dökme suyla değirmen dönmez, diyoruz. Herkes 3 yıl sonra bizim yaptığımız projeye, herkes kendi özüne dönüp, kendi çocuklarını yetiştirip, onlarla bir yere gelmenin mücadelesini verecek. Biz bunu başlattık. Bundan da geri adım atmayacağız. Bizim işimiz altyapı, altyapıya önem vereceğiz. Bizim hedefimiz altyapıda kendi oyuncularımızı yetiştirip, onları dışarıya transfer yapabilmek. Onlarla ayaklanıp, onları camianın içinde bulundurmak. Bunla alakalı ciddi sıkıntılar da yaşıyoruz. Gerek sosyal medyadan olsun, herkes saldırıyor. Biz de şöyle diyoruz; insanların galiba

mamasını elinden aldık. Bazıların işine gelmedi. Ama biz kesinlikle geri adım atmayacağız. Biz projemizi hazırladık. Ve sonuna kadar gideceğiz. Bu işin sonunda da başarılı olacağımıza inancımız tam.”

“BELEDİYE YANIMIZDA”

Bütün kategorilerde 200’e yakın lisanslı öğrencileri olduğunun bilgisini veren Çalıkuşu, “Bugüne kadar Belediyeden ciddi yardımlar aldık. En son Başkanımızla görüştüm, projemizi anlattım. Bu projenin mantıklı olduğunu, bu yolda sonuna kadar yanımızda olduğunu söyledi” dedi.

“HOCAMIZ MERSİN’DE TARİH YAZDI”

El sıkıştıkları teknik kadroyla ilgili bilgiler paylaşan Çalıkuşu, şunları söyledi: “Teknik kadromuz değişti. Dışarıdan bir hocamız var. Dışarıya kesinlikle transfere yönelmeyeceğiz dedik; ama dışarıdan gelen hocamız da bizim için bir proje. Akdeniz Belediye Spor’da Mehmet Akar ismi müthiş işler başardı. Altyapıda Mersin’de tarih yazmış. Kulübüne Türkiye Şampiyonluğu yaşatmış bir hocamız var. Ondan ricada bulunduk o da bizi kırmadı. Bu süreçte yanımızda olacak. Kendi altyapımızdan yetiştirdiğimiz antrenör arkadaşımız var; Naci Tugay Buğdaycı. Onu da yardımcılığına getirdik. Yine altyapımızda İbrahim Uçar hocamız var, Ömer Sekmen hocamız var. Ömer Sekmen hocamız aynı zamanda altyapı koordinatörümüz. Bu süreçte, eksik kaldığımız yerlerde bilgisine başvuracağız. Dışarıdan transferimiz yok. Dışarıdan almayı da düşünmüyoruz. Öncelikle kendi çocuklarımız dedik. Bir diğer kulübümüz Sertavul Esnaf Spor onlara gönderdiğimiz oyuncularımız vardı. Onları tekrar geri çağırıyoruz. Şu anda güzel bir ekip kurmanın peşindeyiz. Yetemediğimiz yerde illaki transferimiz olacaktır, ama bu da genç olacaktır. Hocamızla bir sefer bir araya geldik. Tekrar bayramdan sonra start vereceğiz. Hocamızla beraber karar vereceğiz. Bakacak. Eksiklerin nereler olduğunu tespit edeceğiz, ona göre tekrar bir çalışma daha yapacağız.”

“FAİR-PLAY İÇİNDE MUT’A YAKIŞIR BİR EKİP KURMA HEDEFİNDEYİZ”

Mut içinde ve dışında sürekli oyuncu taradıklarını, sadece yetenekli oyuncu değil, düzgün ve ahlaklı sporcu aradıklarını belirten Çalıkuşu, “Bizim için şu aşamada galibiyet veya mağlubiyet çok önemli değil. Hedefimiz düzgün bir şekilde, sıkıntısız, olaysız, maçlarda fair-play içerisinde geçirecek bir ekip kurmak. Genç bir ekip kurmak. Mut’a yakışır bir ekip kurmak. Hedefimiz bu. Mağlup olabiliriz, ama bu gençlere herkesin sahip çıkması lazım. Onlar içinde zor bir süreç. İlk defa bu ligde oynayacak arkadaşlarımız var. Biz bunlara şans veriyoruz, onlar da bu şansı değerlendireceklerdir” şeklinde konuştu.

“MİY’E SAHİP ÇIKAN OLMADI”

MİY’e sahip çıkılmadığından da dert yanan Çalıkuşu, konuyla ilgili şunları söyledi: “Mut’umuzda bize sahip çıkan birisi olmadı. Bir babayiğit çıkıp, ‘Bu kulübe biz sahip çıkacağız, bizim çocuklarımız da oynuyorlar, kendi özümüze döndük, biz de elimizi taşın altına koyalım’, diyen hiç kimse olmadı. Bekliyoruz, arıyoruz, araştırıyoruz. İnşallah birisi çıkacaktır. Çıkacağına da kanaatimiz var, bizi sahipsiz bırakmayacaklardır. Belediyemiz şu anda o desteği bize verdi, bizim yanımızda olduğunu söyledi, bunu da gösterdi. Ama işin maddi boyutunu sadece Belediyeye yıkmanın bir anlamı yok.”
Stad etrafındaki afiş ve reklamlarla ilgili çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Çalıkuşu; büyük sponsorluklar beklediklerini belirterek, esnaftan ve firmalardan MİY’e destek istedi.

“BAL’DAKİ STATÜ SAÇMA SAPAN”

MİY Başkanı Çalıkuşu açıklamalarının son kısmında, geçen sezon yer aldıkları BAL’daki statüyle ilgili düşüncelerini paylaştı. Çalıkuşu, “BAL’da iyi şeyler yaptığımıza inanıyorum. Ama orada çok saçma sapan bir statü var. Ligi 4. bitirmemize rağmen lig düştük. Bizim altımızda 10. sırada bitiren takım ligde kaldı. Bu da federasyonun bileceği bir iş; ama bu da değişecektir. Bize rast gelmedi, bize vurmadı, bu da düzelecektir. Bizim hedefimiz, oralara kendi çocuklarımızla tekrar gelebilmek” dedi.
Yeni MİY yönetimi ile Mut basınını buluşturan kahvaltı, karşılıklı fikir alışverişi ve sohbetlerin ardından sona erdi.

Tema Tasarım | Osgaka.com