FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Spor 20 Aralık 2022 146 Görüntüleme

MUT ÇITLIK CIVLAK TEPE’DE

Mut Çıtlık Doğa Gezginleri (ÇIDOG), 121. etkinliğini gerçekleştirdi. Mut ÇIDOG bu etkinliğinde Mut’un Yeşilköy Mahallesinden Kavaklı Mahallesine kadar doğa yürüyüşü gerçekleştirdi. Doğa yürüyüşü sonrası Kavaklı’da Cıvlak Tepe mevkisinde bulunan tarihi yapı ziyaret edildi. Hafta sonunda gerçekleştirilen doğa yürüyüşüne 20 doğasever katıldı.
Mut’ta doğa yürüyüşü geleneğini başlatan ve düzenli aralıklarla doğa yürüyüşü ve gezi etkinlikleri düzenleyen Mut ÇIDOG’un bu haftaki durağı, Mut’un Yeşilköy Mahallesi ile Kavaklı Mahallesi oldu. Etkinlik için Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda toplanan doğa gezginleri, 1 dolmuşla Yeşilköy Mahallesine hareket etti. Yeşilköy’e ulaşan gezginler, burada araçtan inerek, mahalle içinden doğa yürüyüşüne başladı. Çok güzel bir havada, zaman zaman sisler içindeki köy manzaraları eşliğinde doğa yürüyüşü yapan gezginler; toprak yolda, zeytin bahçeleri ve orman içinde yaklaşık 8 km. mesafe kat etti. Doğa yürüyüşünü, Kavaklı Mahallesi Cıvlak Tepe mevkisinde bulunan tarihi yapıda sonlandıran doğaseverler, burada yemek molası vererek, yanlarında getirdikleri azıklarını yediler. Yenilen yemeğin ardından, köy mezarlığı içinde bulunan tarihi yapının kalıntı ve yıkıntıları gezildi. Burada katılımcılardan Mehmet Çiftçioğlu tarafından, doğa gezginlerine, çok eski yıllardan kilise olarak inşa edilen zamanla camiye çevrilen tarihi yapı hakkında bilgi verildi.
Cıvlak Tepe’deki ziyareti tamamlayan gezginler, yeniden yola koyuldu ve yaklaşık 2 km. mesafedeki Kavaklı Mahallesine kadar yürüdü ve burada mahalle sakinlerinden Veysel Mavi’nin evine konuk oldu. Mavi ailesi ise, doğa gezginlerine çay ve çeşitli ikramlarda bulundu. Buradaki ziyaretin de tamamlanmasının ardından, doğa gezginleri araçlarına binerek Mut’a geri döndü ve etkinliği sonlandırdı.
Mut ÇIDOG’un 121. etkinliğiyle ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi sahibi ve grup yöneticilerinden Nihat Mustul, yeniden doğada buluşmanın ve bir arada olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Mustul, “Mut ÇIDOG olarak 121. etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bu etkinliğimizde, Yeşilköy’den Cıvlak Tepe’ye ve Kavaklı’ya kadar doğa yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. Yaklaşık 8 km’lik bir doğa yürüyüşü yaptık. Bir günlüğüne de olsa, şehir gürültüsünden ve kirliliğinden uzakta, temiz ve güzel havanın, birlikte olmanın tadını çıkardık.” dedi.
Önümüzdeki günlerde yeniden doğada buluşma temennisinde bulunan Nihat Mustul, sözlerini, Kavaklı’da kendilerini ağırlayan Veysel Mavi ve ailesine, etkinliğe Silifke’den katılan Taşeli Doğa Gezginleri’nden (TADOG) Mehmet Sami Soykan ve Mevlüt Yerli’ye, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve tüm katılımcılara teşekkürlerini ileterek noktaladı.
Yeşilköy, Cıvlak Tepe, Kavaklı doğa yürüyüşüne katılanlar da, doğada çok güzel bir gün geçirdiklerini belirtirlerken; grup yöneticilerine teşekkürlerini iletti.
Mut ÇIDOG’un Yeşilköy, Cıvlak Tepe, Kavaklı doğa yürüyüşüyle ilgili fotoğraflara, sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GEZGİNLERİ sayfasından ulaşılabilir.

Tema Tasarım | Osgaka.com