FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 4 Aralık 2019 1220 Görüntüleme

Mut Kaymakamı Zeytin Vardiyasında

Mut Kaymakamı Muammer Köken, Mut zeytini ve Mut zeytinyağı üreten çiftçilerle bir araya gelmek için gece vardiyasında İzorya Zeytinyağı Fabrikası’nı ziyaret etti. Mut Zeytinyağı üretiminin hızlandığı şu günlerde üretim 24 saat devam ediyor. Gece vardiyasında üretimi inceleyen Köken, Mut zeytini üreten çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Zeytin üreticileriyle, üretim sırasında bir araya gelmenin önemini vurgulayan Kaymakam Köken, çiftçilere; “Üretimi yerinde görerek sorunlarınızı dinleyip çözüm önerileri getirmek istedim. Bunu çok önemli buluyorum. Üretim anında sizlerle bir arada olmak, sorunları ya da olumlu yanlarımızı birlikte değerlendirip, yerinde görmek ve uygulamak çok önemli” dedi.

“YÜKSEK POLİFENOLLÜ ZEYTİNYAĞI ÜRETİYORUZ”

Mut zeytininin olumlu özelliklerini dile getiren Köken, “Mut zeytinyağının keşfedilmeyi bekleyen çok yanı var. Yüksek polifenollü zeytinyağı üretiyoruz, nitelikli üretim yapıyoruz ancak nitelikli üretimi daha da arttırmalıyız” dedi.
“MUT ZEYTİNYAĞI NİTELİKLİ”

Üstün nitelikli Mut zeytinyağının ev ortamında iyi koşullarda saklanmadığını dile getiren Kaymakam Köken; “Sayın Valimiz Ali İhsan Su Bey’e dile getirdiğimiz ve yapmayı planladığımız bir çalışma var. Bundan sonra her üreticinin evinde krom zeytinyağı deposu olacak ve ürettiğimiz ürünün kalitesini koruyacağız” dedi.

“DÜNYADAKİ HER 90 ZEYTİN AĞACINDAN BİRİ MUT’TA”

Zeytin üreten çiftçilerle sohbet havasında geçen görüşmede, Mut ilçesinin ciddi bir potansiyeli olduğunu dile getiren Köken; “Dünyadaki her 90 zeytin ağacından biri Mut’ ta, yaklaşık 15 milyon zeytin ağacımız var, bununla da sınırlı değil, Gülnar ve Ermenek ilçelerinde hasat edilen zeytinlerin çok büyük bir kısmı, ayrıca Karaman’da yetişen zeytinlerin tamamı Mut’ta işleniyor. Bu çok büyük bir potansiyel. Nitelikli üretimle bu potansiyeli daha iyi değerlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Tema Tasarım | Osgaka.com