FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 10 Haziran 2024 16 Görüntüleme

Mut tarih kokuyor sahip çıkan yok

İnanın günlerce düşündüm. Mut ilçesinde kayıtlıdan belki de kayıtsız adı şanı belli olmayan tarihi yerler haddinden çok.
Nedense Mut ilçesinin hiçbir şeyine sahip çıkan yok denecek kadar çok. Sadece üst makamdakilerin işi gücü başka. Tarihine sahip çıkıp tanıtmak için ne gerekiyorsa yapılması lazımken maalesef işleri güçleri başka şeylerle uğraş vermek.
Eğer bir memurun tayini yapılacaksa anında yaparlar.
Yetkililere buradan sesleniyorum, ilçenin tarihi varlıklarını önünüze koyun, kayıtsızları da araştırıp bulun güzel bir tanıtımla medyaya duyurun ki Mut ilçesinin tarihi bir ilçe olduğunu herkes bilsin.
İşte Mut Tarihinden bazı bildiklerimin notları:
Mut İlçesi, Yontma Taş ve Cilalı Taş Devri izlerini taşımakla birlikte İlçenin kuruluşunun Hititlere dayandığı ve o zamanki adının Yenika veya Yenikande olduğu ve ismin “Yenişehir” anlamına geldiği söylenir. İlçenin Romalılar dönemindeki ismi CLAUDO POLİS olduğu, Mut Kalesinin batı kısmındaki kitabeden anlaşılmaktadır.
M.Ö. 334 yılında Büyük İskender tarafından Makedonya topraklarına katılan ve Büyük İskender’in komutanlarından MUT’S veya MUT’YOS isimli bir komutanın yaşadığı ve İlçenin bugünkü isminin komutanın adından geldiği sanılmaktadır.
Abbasi Halifelerinden Harun Reşit zamanında (786-809) tarihleri arasında Mut Müslümanların eline geçer.11.y.y da Selçuklu Oğullarının bir boyu olan Yörük Beyleri, Mut ve yöresinin yönetimini ellerine geçirmiştir. Selçuklulardan sonra Karamanoğulları’nın eline geçen yöre 1466 yılında Fatih Sultan Mehmet’in vezirlerinden İshak paşa tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. İshak paşa Mut Kalesini onarmıştır.1. Dünya Savaşı sonunda İtalyanların işgal bölgesine düşen Mut fiilen işgal edilmemiş, işgal edilen komşu İlçelerinin yardımına koşarak Kurtuluş Savaşına girilen katkılarından dolayı Ulu Önder Atatürk’ten tebrik telgrafı almıştır.

COĞRAFİ DURUMU:

Mut İlçesi Toros dağları eteklerinde, Göksu Nehri kıyılarında kurulmuştur. Doğusunda Silifke, Kuzeyinde Karaman ve Güneyinde Gülnar topraklarıyla çevrili Mersin-Karaman Devlet karayolu (D-715) üzerinde ve 250-300 rakımda yerleşimi bulunmaktadır. İlçenin toplam alanı 2860 km2.dir. Akdeniz iklimi ile karasal iklimin karakteristik özelliğini taşıyan İlçede, yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlı geçer m2′ ye düşen yıllık yağış miktarı 412 kg’dır. Kozlar ve Sertavul yaylaları ile Çınaraltı ve Karaekşi Milli Parkları mevcuttur.

İŞTE KAYIT ALTINDAKİ BAZI TARİHİ YERLER:

MUT KALESİ
ALAHAN MANASTIRI
MAVGA KALESİ
DAĞPAZARI KİLİSESİ (CORAPİSSUS)
BALABOLU HAREBELERİ (ADRASOS)
LAAL PAŞA CAMİİ KÜMBETLER
SARTAVUL HANLARI
KARACAOĞLAN HEYKELİ VE MEZARI
DAĞ CAMİİ
ALAODA (MAĞARASI)
SÖĞÜTÖZÜ KÖPRÜSÜ
SİNOBİÇ KALINTILARI
KIZIL MİNARE
NURE SOFİ TARBESİ
YERKÖPRÜ ŞELALESİ KARAEKŞİ
KIRKPINAR VS.
Bunlar ne ki daha kayıtsız olarak neler var neler. Özellikle Alahan gibi yerlerdeki kayalara oyulmuş ve talan edilmiş mezarlar gibi.
Özellikle sormak istiyorum ilçeden sorumlu yetkililer neden ilçemizin tarihinin tanıtımı için bir girişimde bulunmuyorsunuz. Başka şeylerden sıra gelmiyor galiba. Şahsen benim aklıma öyle geliyor.
Haydi hayırlısı.

Tema Tasarım | Osgaka.com