FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 27 Temmuz 2021 89 Görüntüleme

Mut’ta 15 Temmuz Programı

Mut’ta, 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi. İlçemizdeki 15 Temmuz etkinliklerine ve anma programına; İlçe Kaymakamı Fatih Erdoğan, Belediye Başkanı Volkan Şeker, protokol üyeleri, siyasi parti, sivil toplum kuruluşları ve oda temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.
İlçemizdeki 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında ilk etkinlikte Belediye mezarlığındaki şehitlik ziyaret edildi. Şehitlik ziyaretinde Kuran-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Etkinlikler kapsamında öğlen Laal Paşa Camiinde şehitlerimiz için mevlit okutuldu.
Etkinliklerin akşam programında ise Demokrasi ve Milli Birlik Günü kortej yürüyüşü düzenlendi. Ellerinde Türk Bayraklarıyla yürüyen korteje katılanlar, Hükümet Caddesinden başlayarak, Şhell kavşağı, Atatürk Bulvarı ve İnönü Caddesi güzergahını takip ederek Demokrasi ve Milli Birlik Meydanında toplandı. Demokrasi ve Milli Birlik Meydanında düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından günü anlma ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.
Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, burada yaptığı konuşmada; 15 Temmuz’da gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişiminin vatansever, milletsever devlet yöneticilerinin üstün gayretleri ve vatandaşlarımızın duyarlılığı sayesinde bertaraf edildiğini söyledi.
Başkan Şeker, “Binlerce yıldır yaşadığımız bu coğrafyada nice savaşlar, nice afetler, nice yıkımlar yaşadık ve her seferinde vatanımıza sahip çıktık. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in önderliğindeki bağımsızlık mücadelesinin özgürlük savaşımızın son adımı olduğunu düşünmüştük. Ancak yaklaşık 100 yıl sonra barış içinde, huzurla yaşadığımız ülkemizde 15 Temmuz 2016 gecesi hiç beklemediğimiz bir anda FETÖ’nün hain saldırısına maruz kaldık” dedi.
Başkan Şeker, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’u, Maraşlı Sütçü İmam’ı, İzmir’i işgal eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i bağrından çıkaran bu aziz vatan; 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir’i, henüz 15′ inde olan Halil İbrahim Yıldırım’ı, Özgür Mustafa Karasakal’ı, Abdullah Tayyip Olçok’u da bağrından çıkarmıştır. Milletimiz, 15 Temmuz’da da bu ülkeyi bölmek isteyen saldırganlara karşı Çanakkale’de, Dumlupınar’da verdiği cevabın aynısıyla cevap vermiştir. Türkiye’yi parçalayacaklarını, devleti teslim alabileceklerini sanarak, 15 Temmuz gecesi harekete geçen hainler, ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Bu silahlı darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasıyla, Türkiye, devletiyle milletiyle artık, 15 Temmuz öncesinden çok daha fazla güçlüdür.”
Belediye Başkanı Volkan Şeker, “15 Temmuz gecesinde bir toprak nasıl vatan olur, nasıl vatan kalır sorularının yanıtlarını aziz şehitlerimiz, gazilerimiz bir kere daha gösterdiler bize. Ruhları şad olsun” diyerek, 15 Temmuz şehitlerimizi rahmetle andı, gazilerimize minnetlerini ifade ederek, teşekkürlerini iletti.
Başkan Şeker, konuşmasını şu cümlelerle noktaladı: “Bu vatan toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duranlarındır. Bir tarih boyunca onun uğrunda, kendini tarihe verenlerindir. Bilge Kağan’ın da ifade ettiği gibi buradan tüm hainlere ve düşmanlara sesleniyorum; ‘Bir bak tarihe, Türk’e başkaldıranların sonu ne olmuş!’ Hep hüsran, hep yenilgi, hep hayal kırıklığı… Çünkü Türk Devletinin ve Milletinin düşmandan, hainden korkup da toprak verildiği ne görülmüş, ne de duyulmuştur. Bizim için Toprak anadır, atadır, namustur, töredir. Türk toprak vermez. Türk Milleti birlik ve beraberlik içerisinde olduktan sonra Allah’ın izniyle ülkemizin önünü kesebilecek, milletimizi hedeflerine ulaşmaktan alıkoyacak hiçbir engel yoktur. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak uğrunda ölen varsa vatandır! Türk çocuğu öksüz kalır, asla yurtsuz kalamaz.”
Yapılan konuşmaların ardından programda; şiirler okundu, ilahiler söylendi, video ve film gösterileri izletildi. Program, 15 Temmuz anı defterinin imzaya açılmasıyla son buldu. 15 Temmuz nedeniyle ayrıca, gece yarısı tüm camilerden sela okundu.

İlginizi çekebilir

Mut’ta Korona Tedbirleri

Mut’ta Korona Tedbirleri

Tema Tasarım | Osgaka.com