FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 21 Mart 2023 179 Görüntüleme

Mut’ta kayısılar çiçek açtı

Mut’ta kayısı ağaçları çiçek açarak, adeta gelinliğe büründü. Türkiye’nin sofralık kayısı ihtiyacının yüzde 90’ını karşılayan Mut’ta, bu yıl 200 bin ton kayısı rekoltesi bekleniyor. Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ise 80 bin ton kayısı ihracatı hedefleniyor.
Mut’ta, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı kayısı ağaçları erken çiçek açtı. Kayısı ağaçlarının çiçek açmasıyla adeta beyaz gelinliğine bürünen ilçedeki kayısı bahçeleri, kartpostallık görüntüler oluşturdu.
Havaların güneşli ve ılık geçmesi sebebiyle sıcaklığın 18 ile 20 derecenin üzerine çıktığı ilçede, kayısı ağaçları çiçek açınca seyirlik görüntü oluştu.
Çiftçi Birol Ay, havaların sıcak gitmesinden dolayı kayısı ağacının şuan çiçek açmasının normal olduğunu söyledi.
Kayısı ağaçlarında çiçeklerin bol olmasına sevinen bahçe sahibi Mustafa Yıldız ise, “Havaların mevsim boyunca sıcak gitmesinden dolayı kayısı ağaçları çiçek açtı. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklığı bu şekilde devam ederse kayısı erken meyve verir. Bundan sonra soğuk ve don olmasa hasat erken olur. Soğuk olursa meyve zarar görebilir” dedi.
Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ise, “Bu yıl mevsim boyunca havalar sıcak gitti. Kayısı ağaçlarında beklenenden daha çok çiçek var. İlçede 80 bin dekar kayısı bahçesi var. Türkiye’de sofralık kayısıda ilk hasat Mut ilçesinde olup, 200 bin ton rekolte ve 80 bin ton ihracat beklentisi var.” şeklinde görüş bildirdiler. Yetkililer, çiftçilerin çiçek gözlerini korumaları ve monilya hastalığına karşı ilaçlama yapmaları gerektiği uyarısında bulundular.

İlginizi çekebilir

KORONA’DAN ACI KAYIPLARIMIZ

KORONA’DAN ACI KAYIPLARIMIZ

Tema Tasarım | Osgaka.com