FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 17 Haziran 2019 744 Görüntüleme

SEÇER, “ÇİFTÇİNİN KAZANDIĞI HER KURUŞ HELALDİR”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 3. Örtüaltı Üzüm Festivali’ne katıldı. Seçer festivalde yaptığı konuşmasında, “Dünyada belki de her kazancı, her kuruşu helal olan, mesleklerin en başta geleni çiftçiliktir. Çiftçinin her kazandığı kuruşta alın teri vardır, emeği vardır, uykusuz geceleri vardır, elindeki avucundaki nasırları vardır, tırnağının içerisindeki çamur vardır. Helal bir meslektir, helal bir iştir” dedi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mezitli Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 3.’sü düzenlenen Örtüaltı Üzüm Festivali’ne katılan Başkan Seçer, hemşehrileri ile bir araya gelerek, üreticiler ile sohbet edip, vatandaşların fotoğraf çektirme talebini geri çevirmedi.
Eski Mezitli Futbol Sahası’nda düzenlenen festivalde, Burhan Ateş ve Hüseyin Kağıt sahne alırken Mersinlilere eğlenceli bir akşam yaşattı.
Bu yıl 3.’sü düzenlenen Örtüaltı Üzüm Festivali’ne, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Eski Mezitli Mahalle Muhtarı Veysel Gılıçoğlu, meclis üyeleri ve yüzlerce Mersinli katıldı.
Üzüm Festivali’nde bir konuşma yaparak halka seslenen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, çiftinin halinden anladıklarını, çiftçinin kazandığı her kuruşun da helal olduğunu bildiklerini vurguladı. Seçer, “Sayın Tarhan ikinci dönemin de belediye başkanı. O da deneyimli bir siyasetçi, hatta deneyimli bir belediye başkanı artık. Allah nasip etsin, beraberce sizlere en güzel hizmetleri yapalım, Allah bizi sizlere karşı da mahcup etmesin. İkimiz de çiftçinin halinden anlayanız. Damdan düşenin halini damdan düşen anlar. Biz de çiftçinin halini anlıyoruz. Bu etkinlik önemli. Dünyada belki de her kazancı, her kuruşu helal olan, çalışma alanlarından, mesleklerinden en başta gelen çiftçilik olsa gerek. Çiftçinin her kazandığı kuruşta alın teri vardır, emeği vardır, uykusuz geceleri vardır, elindeki avucundaki nasırları vardır, tırnağının içerisindeki çamur vardır. Helal bir meslektir. Helal bir iştir” şeklinde konuştu.
Mersin’in önemli bir tarım bölgesi olduğunu, Mezitli’nin de çok önemli ve verimli topraklara sahip bir belde olduğunu ifade eden Seçer, “Burada çok değerli ürünler üretiliyor. Narenciye üretiliyor, örtüaltı sebze üretiliyor. Şimdi burada festivale adını veren üzüm üretiliyor. Bunlar turfanda üretimler. Allah her bölgeye nasip etmemiş ama Akdeniz’e, bu bölgeye, bu hinterlanta bunu nasip etmiş. Birçok yerde tarım yapılıyor ama turfanda üretim bizim gibi daha mikro klima iklim kuşağında olan ve verimli toprakları olan bölgelerde oluyor. Bunun değerini bilmek lazım. Bunun değerini bilirken de biz siyasetçiler ve yöneticiler olarak çiftçinin değerini bilmemiz lazım” diye belirtti.
“Tarım sektörüne ve çiftçilerimize önemli katkılarımız olacak”
Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın daha önceki dönemde rüştünü ispat etmiş bir belediye başkanı olduğundan bahseden Seçer, Tarhan’ın ziraatçı olması dolayısıyla da üreticinin derdini bilerek, üretime, üreticiye son derece önemli katkılar yaptığını dile getirdi. Seçer, bundan sonra Büyükşehir Belediyesi’nin de tarıma ve çiftçiye büyük katkılar sunacağından bahsederek, “Ama bu yeni dönemde beraber yapacağız artık. Büyükşehir’in de tarım sektörüne önemli katkıları olacak. Çiftçilerimize önemli katkıları olacak. Ayni destekler, nakdi destekler, kooperatifleşme konusunda onlara katkılar sunacağız. Projeler üreteceğiz” dedi.
Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da konuşmasında üreticilerin yaşadığı sıkıntılara değinerek, tarımın, üreticinin yanında olacaklarını, tarımın çökertilmesine izin vermeyeceklerini belirtti. Ülkenin geleceğinin tarımda olduğuna vurgu yapan Tarhan, “Bugün Mezitli’nin eski yerleşim yeri olan adı Eski Mezitli olan bu mahallede örtüaltı üzüm şenliğimizin 3.’sünü gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıllardaki ilk 2’sini Mezitli Belediyesi olarak yapmıştık. Bu yıl 31 Mart’taki yerel seçimlerden sonra Büyükşehir Belediye Başkanının değişimi ile mevcut şu anda aramızda olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap seçer ile görüşerek şenliğimizin bu sene 3.’sünü birlikte gerçekleştirmeye karar verdik. Kendilerine de teşekkür ediyorum. Büyükşehir ile ortak projelerimiz, çalışmalarımız eş güdüm içerisinde her alanda devam edecek. Bunları göreceksiniz. El birliğiyle yapacağımız çalışmalardan elbette ki vatandaşlarımız yararlanmış olacaktır” ifadelerini kullandı.
Eski Mezitli Mahalle Muhtarı Veysel Gılıçoğlu ise yaptığı konuşmasında, festivalde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Milletin efendisi olan fedakâr çiftçilerimiz, yıllardır zor şartlarda Türkiye’nin ilk turfanda üzümünü çıkarmasına rağmen, hep zarar etti ama gelecek yılın hayalini kurarak üretti. Çünkü ne grev hakkı, ne sendikası vardı. Ama yılmadık biz Mezitli üzüm üreticileri olarak son 3 yıldan bu yana bir araya gelerek Türkiye’de tarıma bir örnek olacak çalışma yaptık” diye belirtti.
Konuşmaların ardından, değerlendirme komitesi tarafından seçilen ve dereceye giren üzüm üreticilerine ödülleri verildi. Dereceye giren üzüm üreticilerine ödülleri Başkan Seçer, Başkan Tarhan ve Mahalle Muhtarı Gılıçoğlu verdi. Ödül töreninin ardından ise, Burhan Ateş ve Hüseyin Kağıt en sevilen parçalarını Mersinliler ile seslendirdi. Başkan Seçer de hemşehrileri ile bir arada konserin tadını çıkardı.

Tema Tasarım | Osgaka.com